Zovirax Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı ve Fiyatı

Zovirax Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı ve Fiyatı

Genel olarak uçuk kremi olarak bilinen zovirax krem ne işe yarar tam olarak nerelerde kullanılabilir biraz daha yakından bakalım. İçeriğindeki etken maddesi asiklovir olan bu harici krem kişinin vücudunda enfeksiyona bağlı olarak gelişen uçuk virüslerinin sebep olduğu genel olarak ağız ve dudak çevresinde görülen uçuk şikayetlerinin tedavisinde kullanılır. Ancak uçuklar sadece ağız çevresinde değil burun etrafında ve genital bölgede de görülebilmektedir, uçuğun belirme nedenlerinden bazıları bağışıklık sistemindeki çöküş, ateşlenmelerde veya aşırı derece korkmalardır. Uçuk aslında bir çeşit enfeksiyon türüdür ve bulaşıcıdır, bu nedenle de uçuk geçiren kişilerin hassas ve dikkatli davranması gereklidir. Örneğin uçuğunuz geçmeye yakında dahi olsa asla kimseyi öpmemelisiniz ya da çatal kaşık gibi malzemelerinizi ayrı kullanmalı ve uçuk geçtikten sonra da bunları atmalısınız.

Zovirax krem kullanımı sırasında bilinmesi ve uygulanması gereken konular içinde biraz daha yakından bakılması gereklidir. İlaç da müdahalede bulunduğu enfeksiyonda ciddiye alınması gereken insan sağlığını etkileyen hususlar arasında yer alır bu nedenle de kullanımına dikkat edilmesini gereken konular atlanmamalıdır.

 • Kullanılmaya başlandıktan sonra iyileşmeler görülebilir ancak virüsün iyice temizlenmesi adına doktorunuz belirttiği süre boyunca kullanımına devam edilmesi gerekmektedir,
 • Uçukların belirtilerinden kabarma, karıncalanma ve kaşıntı gibi durumlar belirdiği andan itibaren kullanımına başlanmalıdır. Kısaca en erken fark edilebilecek şekilde belirtilerde kullanımına başlanılmalıdır,
 • Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan dolayı tedavi sürecinde diğer kişilere temastan kaçınmalı ve uçuğun yer aldığı bölgelere dokunulduktan sonra gözlerinize ve diğer bölgelerinize dokunmaktan kaçınmalısınız. Bunların önüne geçebilmenizin en etkili yöntemlerinden biri ellerinizi sık sık yıkamaktır,
 • Eğer genital bölgenizdeki uçuklar için bu kremi kullanıyorsanız bilmeniz gereken bu bölgedeki uçukların bulaşıcılığı konusunda aktif olmadığıdır. Bu sebeple de partnerinize bulaşmaması adına ya ilişkide bulunmayın ya da prezervatif kullanın.

Reçeteli ya da harici olarak satın alabileceğiniz zovirax krem fiyatı ise 13,68 Türk Lirasıdır. Ancak reçetelendirilmesinde yine de yarar vardır çünkü kullanımı sırasında doktorunuzun durumunuza uygun şekilde ve dozajda sürülmesini söylemesi önemlidir. Bunun dışında günlük olarak 5 defa yaklaşık 4er saatlik aralar ile sürülmelidir. Tedavi süresinin uzunluğu ise normal uçuklarda en az 4 gün genital uçuklarda ise en az 5gün olarak uygulanmalıdır. Bu sürelerde iyileşme görülmezse sürenizi 10 güne kadar uzatabilmeniz mümkündür, bunlarında dışında önem arz eden diğer bir konuda elbette görülebilecek yan etkilerdir.

 • Kurdeşen, deride döküntüler ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar,
 • Yüz bölgenizde veya boğaz kısımlarında şişlik durumu yani anjiyo ödem,
 • Nefes darlığı, solunum zorluğu,
 • Dikilir vaziyette yaşanabilecek bitkinlik ve sebepsiz ateşlenme,
 • Kremin sürüldüğü kısımlarda geçici yanma ya da batma,
 • Derinizde pullanma veya kuruma,
 • Kaşıntı,
 • Kızarıklık,
 • Ve bir tür deri hastalığı olan temas dermatiti.

Bu şikayetlerden herhangi birini gözlemlemeniz durumunda hekiminize danışın veya hastanelerin acil bölümlerinden yardım isteyin.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz