Zıplamak kaç kalori yakar?

  • ALTERNATİFTIP
  • Zıplamak kaç kalori yakar? için yorumlar kapalı
  • 763 kez görüntülendi

Zıplamak kaç kalori yakar?

 Kilo vermek isteyenleri en çok merak ettiği konuların başında hangi besin kaç kalori ve hangi hareket kaç kalori yakar? Bu soruların yanıtına göre beslenmesine ve harcadığı kaloriye dikkat edenler hedeflerine daha kısa sürede ulaşabiliyor. Örneğin bir porsiyon tatlı için ne kadar koşması gerektiğini, bir dilim pasta için ne kadar zıplaması gerektiğini bilen birisi daha dikkatli besleniyor.

Kilo vermek isteyenler gün içinde ne kadar kalori harcadığını hesaplayarak kilo kontrolü sürecini daha kolay değerlendirirler. Kalori ihtiyacını daha az kalorili yiyeceklerle karşılayabilir. Fikir vermesi açısından, bazı etkinliklerin, ne kadar kalori yakılmasına sebep olduğunu bilmelerinde yarar var.

80 kg bir erkeğin yarım saatlik yüzmesi 240 kalori, tek pota basket oynaması 330 kalori, tenis oynaması 242 kaloridir. Ancak kişinin vücut ağırlığı arttıkça, belli etkinlikler sırasında yaktığı kalori miktarı da artabilir. Aynı şekilde, daha düşük vücut ağırlığına sahip birinin çeşitli etkinliklerdeki kalori harcaması daha düşük olabilir.

Zıplamak hızlı kalori yakılmasını sağlayan hareketlerinden birisidir.

İp atlamak en iyi zıplama ve kalori harcama yöntemlerindendir. İp atlarken vücudumuzda bulunan bütün kaslar çalışmaktadır. Çok yararlı bir vücut egzersizi olan ip atlama esnasında nasıl daha çok kalori yakabiliriz. Atlama hızını yükselterek aynı kasları çalıştırarak, daha fazla hareket etmelerini sağlayabiliriz. Bu durumda nabız atışımız yükselerek, kalori yakımı artıyor. Tek ayak sıçrama ya da ayak değiştirerek sıçrama yapılarak kalori yakımı arttırılabilir.

İp atlayarak daha çok kalori harcamak isteyen profesyonel sporcular, ayaklarını neredeyse yerden hiç kesmeden, elleri ile minik daireler çizerek, omuz ve kollarını çok fazla sarsmadan hızlı ve yüksek şiddette yapıyorlar. Bu şekilde çok kalori fazla yakarlar. Maksimum hızda 20 kalori yaktığımızı düşünerek, 20dk boyunca durmadan ip atladığınızda, ortalama olarak 400 kalori kadar yakarız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.