Zika virus

  • HASTALIKLAR
  • Zika virus için yorumlar kapalı
  • 3.551 kez görüntülendi

Zika virus

Zika virüs hastalığı esas olarak sivrisinekler tarafından yayılır. Çoğu insan için bu çok hafif bir enfeksiyondur ve zararlı değildir.

Bununla birlikte, doğum kusurlarına – özellikle anormal derecede küçük kafalara (mikrosefali) neden olduğuna dair kanıtlar olduğundan, hamile kadınlar için daha ciddi olabilir.

Zika, İngiltere’de doğal olarak meydana gelmez. Zika salgınları Pasifik Adaları, Güney ve Orta Amerika, Karayipler, Afrika ve güney ve güneydoğu Asya bölgelerinde bildirilmiştir.

Etkilenen bir bölgeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahatinizden önce seyahat sağlık tavsiyesi alın. Seyahat tavsiyesi, seyahat ettiğiniz ülke için size göre ve risk düzeyine (yüksek, orta veya düşük) göre ayarlanır.

Hamile kadınların şunları yapması önerilir:

Zika virüs bulaşma riski yüksek olan bölgelere gerekli olmayan seyahatleri erteledi
Zorunlu olmayan seyahatleri, Zika virüs bulaşma riskini orta dereceye kadar olan bölgelere ertelemeyi düşünün.
Yüksek riskli alanlar, Zika virüsünün halihazırdaki salgınlarının olduğu ya da sivrisinek ısırıkları yoluyla yerel olarak edinilen vaka sayısında bir artış olduğu yerlerdir.

Etkilenen bölgeye seyahat ederseniz, böcek kovucu kullanarak ve kollarınızı ve bacaklarınızı örten gevşek giysiler kullanarak virüs yakalama riskinizi azaltabilirsiniz.

Zika virüs enfeksiyonu belirtileri
Çoğu insanın herhangi bir belirtisi yoktur. Semptomlar oluşursa, genellikle hafif ve iki ila yedi gün kadar sürer.

Yaygın olarak bildirilen belirtiler şunlardır:

isilik
vücudun her yerinde kaşıntı
ateş
baş ağrısı
eklem ağrısı (özellikle el ve ayakların küçük eklemlerinde olası şişme ile)
kas ağrısı
konjonktivit (kırmızı göz)
bel ağrısı
gözlerin arkasındaki acı
Zika virüs enfeksiyonu nasıl yakalanır
Zika virüs hastalığının çoğu vakası, insanları ısırtan enfekte olmuş sivrisinekler tarafından yayılır. Sıtmayı sivrilten sivrisineklerin aksine, sivrisineklerin (Aedes sivrisineği) gün boyunca, özellikle sabahın ortasına kadar, daha sonra da öğleden sonraya kadar öğleden sonra aktif olduğu etkilenir.

Riskin düşük olduğu düşünülse de, Zika virüsünün cinsel ilişki yoluyla geçtiği az sayıda rapor vardır.

Zika virüs enfeksiyonu riskini azaltmak
Seyahat etmeden önce, GP / pratisyen hemşirenizden ya da gitmeden dört ila altı hafta önce ideal bir seyahat kliniğinden seyahat sağlık tavsiyeleri alın.

Ziyaret ettiğiniz ülkenin Zika virüs iletimi için yüksek, orta veya düşük riskli olup olmadığını kontrol etmek için bu A ila Z rehberini kullanabilirsiniz.

Hedefiniz için ayrıntılı seyahat sağlık tavsiyesi, TravelHealthPro web sitesinden veya İskoç seyahat sağlık hizmeti uyumundan da elde edilebilir .

Enfeksiyon riskinizi azaltmak için Aedes sivrisinek tarafından ısırılmamak gerekir. Gündüz ve gece saatlerinde kullanılması gereken en etkili ısırık önleme yöntemleri şunlardır:

Güneş kremi uygulandıktan sonra, maruz kalan ciltte DEET (N, N-dietil-meta-toluamid) içeren böcek kovucu kullanmak. DEET hamile veya emziren kadınlar tarafından% 50’ye varan konsantrasyonlarda ve iki aydan büyük bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilir. İki aydan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
Kollarınızı ve bacaklarınızı örten gevşek giysiler giyiyor.
Sıtma riskinin olduğu bölgelerde bir cibinlik altında uyumak.
Hamile kadınlar için tavsiye
Bilim adamları, Zika virüs enfeksiyonunun, mikrosefali de dahil olmak üzere, doğum kusurlarının bir nedeni olduğunu gösteren yeterli kanıt olduğuna karar vermişlerdir (bu, bebeğin anormal derecede küçük bir başa sahip olacağı ve anormal beyin gelişimi ile ilişkili olabileceği anlamına gelir). Bu aynı zamanda konjenital Zika sendromu olarak da bilinir.

Bu nedenle hamile kadınların şunları yapmaları tavsiye edilir:

Zika virüs bulaşma riski yüksek olan bölgelere gerekli olmayan seyahatleri erteledi
Zorunlu olmayan seyahatleri, Zika virüs bulaşma riskini orta dereceye kadar olan bölgelere ertelemeyi düşünün.
Seyahat planlarınızı aile doktorunuz, antrenman hemşireniz veya seyahat kliniğinizle tartışın. Eğer seyahat kaçınılmazsa, sivrisinekler tarafından ısırılmamak için ekstra özen göstermelisiniz.

Eğer siz ve eşiniz şu anda Zika virüs bulaşması riski taşıyan bir alanda bulunuyorsanız, vajinal, anal ve oral seks sırasında ve hamileliğiniz süresince prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Hamileyseniz ve Zika virüs bulaşma riski yüksek veya orta derecede olan bir bölgeden döndüyseniz, iyi durumda olmasanız bile GP’nize veya ebe’ye bakın ve nerede olduğunuzu belirtin. Ebe ya da hastane doktorunuz riski sizinle tartışacak ve bebeğinizin büyümesini izlemek için ultrason taraması yapacaktır.

Herhangi bir sorun varsa, daha fazla izleme için bir uzman fetal ilaç servisine yönlendirileceksiniz.

Zika virüsü, semptomlar mevcut olduğunda mevcut testlerle tespit edilir. Şu anda Zika semptomları yaşıyorsanız, araştırmanızın gerekli olup olmadığına karar verecek olan doktorunuza başvurun. Gebe iseniz, bir kan testi ve / veya ultrason testi içerebilir.

Zika belirtileri olmayanlar için tarama testleri mevcut değildir.

Hamile olmaya çalışan kadınlar için tavsiye
Hamile kalmaya çalışıyorsanız, seyahat planlarınızı aile doktorunuz, antrenman hemşireniz veya seyahat kliniğinizle konuşun. Sivrisinekler tarafından ısırılmamak için ekstra özen göstermelisiniz.

Zika virüs iletiminin yüksek veya orta riskli olduğu bir bölgeye seyahat ederken ve eve döndükten sonraki sekiz hafta boyunca hamile kalmaktan kaçınmanız önerilir. Ayrıca hamile kalmaya çalışmadan önce 28 gün boyunca folik asit takviyesi almanız önerilir.

Eğer Zika semptomlarını eve dönmenizden iki hafta sonra yaşadıysanız, gebe kalmaya başlamadan önce tam iyileşmeden sekiz hafta sonra beklemeniz önerilir.

Eğer erkek partneriniz Zika virüs bulaşma riski yüksek veya orta dereceli bir bölgeye gelmişse , cinsel bulaşma riskini azaltmak için vajinal, anal ve oral seks sırasında hamilelik ve prezervatifleri önlemek için etkili bir kontrasepsiyon kullanmalısınız .

Bu önlemler seyahat sırasında ve altı ay boyunca alınmalıdır:

semptomların başlamasından sonra (eğer Zika belirtileri varsa veya bir Zika virüs enfeksiyonu bir doktor tarafından onaylanmışsa)
eve dönüşünden sonra (eğer Zika belirtileri yoksa)
Cinsel aktarım yoluyla enfeksiyonun önlenmesi konusunda ayrıntılı tavsiyeler Public Health England’dan temin edilebilir.

Zika virüs enfeksiyonu nasıl tedavi edilir
Zika virüs semptomları için özel bir tedavi yoktur.

Bol miktarda su içmek ve parasetamol almak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Eğer sıtma geçirmiş bir ülkeden döndükten sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya Zika virüs bulaşması için yüksek veya orta derecede riskliyse, sıtma teşhisini engellemeye yardımcı olması için acil (aynı gün) bir tavsiye almalısınız.

Eğer hastalığınız devam ederse ve sıtma nedeni olmuyorsa, tıbbi yardım alın.

Ya bebeğimin Zika’dan etkilendiğinden endişelenirsem?
Tavsiye için ebe veya doktorunuzla görüşün. Sağlık uzmanınızdan güvence aldıktan sonra endişe ediyorsanız ve normalden daha fazla endişeli veya stresli hissediyorsanız, doktorunuza veya ebe’ye daha fazla danışmaya başvurmanızı isteyebilirsiniz.

Zika virüsü ve kan bağışı
Bir önlem olarak, NHS Kan ve Nakil servisi , yüksek veya orta derecede Zika virüs bulaşma riski taşıyan bölgelere seyahat eden kişilerin kan bağışından 28 gün önce beklemelerini tavsiye etmiştir.

Yakın zamanda yapılan herhangi bir dış seyahatin geçici olarak kan vermenizi engelleyip engellemediğini öğrenmek istiyorsanız, Ulusal İletişim Merkezi’ni 0300 123 23 23 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Zika virüsü ve Guillain-Barré sendromu
Bilim adamları artık Zika virüsünün, sinir sisteminin ciddi bir durumu olan Guillain-Barré sendromunun (GBS) bir nedeni olduğuna inanıyor .

Zika virüs enfeksiyonu sonrası GBS gelişme riski şu anda bilinmemektedir, ancak çok düşük olduğu düşünülmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.