Zayıf Saçlar Nasıl Güçlenir

Zayıf Saçlar Nasıl Güçlenir

Saçların güçlenmesi için ne yapılmalı? Bu soru hem erkek hem de bayan bir çok kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesi ve kellik sorununun çözümünde de oldukça işe yarayacak olan önemli bir

cevap olacaktır. Bunun için sizlere saç bakım uzmanlarından aldığımız bilgiler doğrultusunda oldukça faydalı bilgiler vereceğiz. Ancak şunu hatıratmak gerekiyor ki saçlarımız canlı dokulardır. Beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı ile yakından ilişkili olan saç, tırnak, cilt bakımı bu yönüyle de ele alınmalıdır.

Zayıf Saçlarımı Güçlendirmek İçin Neler Yapabilirim?
Saçlarınız gereğinden zayıf ise öncelikle saçlarınızın zayıf ve ince kalmasının en önemli nedeni olan keratin dokusunun zayıflığına neden olan ve saçların yapısında bolca bulunan Omega 3 yağ asitlerinin eksikliğini gidermekle işe başlamalıyız. Günümüzde Omega 3 yağ asitlerini içeren saç bakım ürünleri ve şampuanlar artık oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu yönü ile saç güçlendirmek için vücut tarafından saç üretiminde kullanılan keratinin hammaddesi ile vücudu beslemeliyiz.

Zayıf Saçların Nedenleri
Zayıf saçların başlıca nedenleri, kötü beslenme, şok diyet uygulamaları, hormon bozuklukları ya da perma veya saç boyası gibi kimyasal maddelerle yapılan saç bakım kürlerinin yanlış uygulanması gibi bir takım nedenlerden kullanmaktadır. Saçların olması gerekenden daha cansız ve zayıf kalmasına neden olan bir diğer etken ise saç kökünde üretilen sebum adlı yağın saç foleküllerini tıkayarak saçın nefes almasına ve toksin atmasına engel olmasıdır. Saçın üretim sürecinde vücudumuz oksijene ihtiyaç duyar. Ayrıca saç imali sırasında metabolizma artıkları ve bir takım toksinler açığa çıkar. Bu zararlı maddeler sebum denilen bir yağ oluşumu ile vücuttan cilt yoluyla dışarı atılır. Aşırı sebum üreten ciltlere yağlı ciltler adı veriyoruz. Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin yoğun sebum üretimi nedeniyle cilt gözenekleri daha çabuk tıkanmaktadır. Bu tıkanma bir yandan saç kökü iltihabı, saçta kötü koku, sac derisinde ağrı ve sızı, ve sacta sivilce gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Beslenemeyen ve hastalıklarla boğuşan saçlar incelir ve zayıflar. Bu nedenle yağlı saçlara sahip kişilerin sıkça saçlarını yıkamaları gerekmektedir. Bunun için eczanelerde satılan şampuanlar kullanılabileceği gibi, zeytinyağı, jojoba yağı, karakafes bitkisi yağı, aloe vera, avokado yağı gibi bitkisel yağlar da faydalı olacaktır. Özellikle zeytinyağı, hem saçlarda görülen kepek oluşumuna engel olur hem de içerdiği aminoasitler ile keratin üretiminde saçları besler ve saçları güçlendirir.

Dengeli ve düzenli beslenme de saç güçlendirici etkisi ile oldukça önemli bir tedbirdir. Sadece şampuan kullanarak saçları kalınlaştırmak ve gürleştirmek için tek başına yeterli olmaz. Bunun yanı sıra protein bakımından zengin ve B5, E vitaminleri gibi keratin üretiminde katkısı olan vitaminleri ihtiva eden besinler ile beslenmek gerekecektir. Bu bakımdan soya sosu, soya fasülyesi kesinlikle haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Saçların Güçlenmesi ve Gürleşmesi için Doğal Kür Tarifi
Zencefil kök suyu ve susam yağı, saç büyümesi için mükemmel bir iksirdir. Hindistan ve burma, endonezya gibi tropikal ülkelerde yetişen zencefil suyu, zencefil bitkisinin kökünün rafine edilerek damıtılması ile elde edilen bir kök suyudur. Kendimiz evde bunu elde edebileceğimiz gibi hazır halde de satın alabiliriz. Yarım çay kaşığı zencefil suyu ile yarım çay kaşığı susam yağını karıştırıp saçların gürleşmesini istediğimiz bölgeye el masajı ile uyguluyoruz. Bu bitkisel çözüm aynı zamanda kaş görleştirmek için de doğal kür olarak kullanılabilir. 15 dakika kadar beklettiğimiz bu karışımın içerisine şeftali çekirdeği yağı ve izlanda yosunu da ilave edebiliriz. bu karışımın yanı sıra keten tohumu yağı, ayva çekirdeği yağı, doğal jelatin, adaçayı, buğday çimi, ruşeym özü gibi saçı besleyici etkisi olan maddelerden yapılan karışımlar da evde yapılabilir.

Bu yazı saçları güçlendirmek için ne yapmalı, saçları güçlendiren şampuan, saçları güçlendiren bitkiler, saçları güçlendiren yağlar, saçları güçlendirmek için ne yemeli, saçları güçlendirmek için bitkisel çözümler, zayıf saçları güçlendirme, saçı güçlendiren maskeler, saçı güçlendiren besinler  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

saç kökleri nasıl güçlenir, saclar nasil güclenir, saç güçlendirici, saçlarin gürleşmesi için, ZAYIF SAÇLAR NASIL GÜÇLENDİRİLİR, saç nasıl güçlenir, keratin içeren besinler, saç köklerini güçlendirmek, saç nasıl güçlendirilir, saç güçlendirici yağlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz