Zatürre (Pnömoni) Nedir? Zatürreden nasıl korunur?

  • HASTALIKLAR
  • Zatürre (Pnömoni) Nedir? Zatürreden nasıl korunur? için yorumlar kapalı
  • 694 kez görüntülendi

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Zatürreden nasıl korunur?

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Zatürreden nasıl korunur?

Zatürre hastalığının belirtileri? Zatürre (Pnömoni) Nedir? Pnömoni halk arasındaki bilinen tabiriyle zatürre; özetle akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır.

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Pnömoni halk arasındaki bilinen tabiriyle zatürre; özetle akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler ilk önce elde etmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş mikroorganizmalara emrindeki olarak meydana kazanç. Bir Takım zatürre türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere aracısız olarak bulaşma riski vardır. Lakin rahatsızlık genelde, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Adi durumda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, cisim savunması kuvvetsiz düşmüş kişilerde zatürre oluşturur. Dolayısıyla zatürrenin oluşmasında bulaşmadan fazla, kişinin ceset direncini kıran risk faktörleri rol oynar. Zatürreye sebep olan nedenler nelerdir? Zatürre ilk elden bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için vücudun bakteri kapabileceği hemencecik her şey hastalığa neden olabilir. İltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar neden olur. Zatürreye yol açan otuzun üzerinde mikroorganizma bilinmektedir. Hastalığı taşıyan biriyle yakın bağlantı en manâlı etkenlerden biridir. Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşan bakteri üst solunum yolunda ve civarında yerleşerek hızla çoğalır. Kalabalık ve kapalı alanlar, zatürrenin oluşmasına zemin hazırlar. Bunlar dışında zatürre oluşumuna sebep olan diğer etkenler ise; yaşın ilerlemiş olması, fazla sigara kullanımı, kronik hastalıklar, alkol kullanımı, kap hastalığı, bağışıklığı düşürücü ilaçların kullanımı ve kemoterapi zatürreye yakalanmayı basit ışık halkası getirir. Zatürrenin belirtileri nelerdir? Zatürre hastalarında 39-40 dereceye varan alev, koyu balgam tümdengelim, titreme, öksürük ve takâtsizlik gibi sorunlar görülür. Akciğerin iltihaplanması sonucunda savunma mekanizması solunum yollarını açık tutabilmek için balgam üretir. Zatürrenin belirtileri sahiden zatürre türüne göre değiştirme gösterebilir. Bir Takım zatürre türlerinde sinsi belirtiler olabilir, zatürrenin en sık karşılaşılan belirtileri; Titreşim ve İştahta azalma Sarı veya yeşil renkte balgam çıkartmak Pas renginde olan koyu kırmızımsı kıvamlı balgam Göğüs ağrısı, Boğaz ağrısı, Kemik ağrısı Kuru ve hırıltılı öksürük Benzi Atmış alındığı zaman sırta çivi batırılıyormuşçasına duyulan sancı hissi Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bayılacak gibi olma Şiddetli bir titreme sonrasında alev yükselmesi Şuur kaybı, dalgınlık, kavrama bozuklukları Dermansızlık, halsizlik Önde meme bölgesi ve arkada ise kürek kemiğinin ucunda duyulan ağrı Solunum hareketleri ve öksürüğe bağlı olarak şiddetlenen göğüs ağrısı Dudaklarda oluşan uçuklar Aşırı susama, Seri solunum Yüzde şişme, Kuru ve beyaz dil Dudaklarda mavileşme Miktarı azalmış ve bekletildiğinde açık renk tortu bırakan idrar Koma

Zatürre için Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan bitkisel çözümler; Yaban kekiği kürü; Kaynayan bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı yaban kekiği atılarak 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Sabahleyin akşam yemeklerden iki saat sonradan içilir. Bu küre 1 ay devam edilebilir. Taze sıralamak gerekir. Karabaş otu; Kaynayan bir bardak sıcak suya atılır. Altı fazla kısık olacak şekilde 7 dakika demlenir. Sabahtan akşam yemeklerden iki saat sonra içilir. 10 gün devam edilir. Bir hafta ara verilir ve tekrar 10 gün devam edilir. Kestane balı; Günde bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kestane balı yenilebilir. İncir; 5 adet parçalanmış incir sıcak suda bekletilerek içilir. Çuha çiçeği; Şurubu yapılarak içilir. Aktarlarda hazır şurubu da bulunmaktadır. Kırlangıç otu; Taze kökünün şurubu içilir. Dikkat edilmesi gerekir. Pozitif tüketilir ise kişiyi zehirler. Zeytinyağı; Gün içerisinde 4 saat arayla bir yemek kaşığı zeytinyağı içilir. Limon; Taze olarak sıkılan limon suyunun içerisine bal ilave edilerek içilir. gündüzsefası; Çiçeği, Bu çiçeğin merhemi göğüs ve boyun kısmına sürülür. Tarçın; Çin tarçını diye bilinen tarçın yağı sürülür. Sarımsak; Virüsler, mantarlar ve bakteriler ile mücadelede bulunan ve antimikrobiyal özellikler taşıyan mucizevi besindir. Ayrıca balgam söktürücü nitelik gösterir ve gövde ısısını dengede tutar. Balgam söktürücü özelliği doğruca akciğerlerin temizlenmesinde yardımcıdır. Bir bardak sütü, 4 su bardağı su içine döküp karıştırınız. İçine tekrardan yarım nehir kaşığı ezilmiş sarımsağı ekleyiniz. Bu karışımı kaynatınız ve ılımasını bekledikten sonradan günde iki defa içiniz. Zerdeçal; Zerdeçal tozu, anti bakteriyel, anti inflamatuar, anti oksidatif ve anti septik özelliklere sahiptir. Zerdeçal tozunu hamur kıvamına getirene kadar sıcak hardal yağı karıştırınız. Bu karışım ile göğüs kafesine ovularak masaj yapınız. Keza, bir kadeh sıcak süt, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip ayrıntılarıyla karıştırınız. Bu karışımdan günde 2-3 defa içiniz. eklenerek tamamen karıştırılır. Diğer bir alternatif ise, yarım akarsu kaşığı zerdeçal tozu ile çeyrek çay kaşığı karabiberi bir kadeh sıcak su içinde karıştırınız. Bu karışımı günde bir kere içiniz.

paylasalım

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.