Bir kekik türüdür. Güney Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir. Antik Yunan hekimi ve botanikçi Dioscorides, zahteri etkili bir balgam söktürücü olarak kabul eder ve bitki, Romalı Pliny tarafından etkili bir dezenfektan olarak bahsedilmiştir. Roma lejyonları tarafından İngiltere’ye getirdi ve Orta Çağ boyunca İngilizler tarafından yetiştirildi ve yaygın olarak kullanıldı.

 

Sağlık Yararları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı hastalıkları önlemek için etkili olduğu bilinen birçok bileşik içerir. Bu bileşikler şunlardır:

 

  • Antioksidanlar: Zeaksantin, lutein ve luteolin gibi zengin bir fenolik antioksidan kaynağıdır. Bu bileşik sınıfının, kanser karşıtı faydalara sahip olduğuna ve sağlıklı yaşlanmayı artırabileceğine inanılmaktadır.
  • Vitaminler: C vitamini de dahil olmak üzere en önemli vitaminleri içerir ve bu da vücudun, enfeksiyonlara ve serbest radikallerin zararlarına karşı korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda göz sağlığı ve sağlıklı ciltler için gerekli olan zengin A vitamini kaynağıdır.
  • Mineraller: Sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olan kalsiyum dahil olmak üzere çeşitli temel mineraller içerir. Aynı zamanda vücudunuzun sıvı dengesini düzenlemek ve tansiyon dengesini korumak için kullandığı önemli miktarda potasyum içerir.

 

Antifungal Etkileri Vardır

Zahterde bulunan en aktif bileşen timoldür. Bu organik bileşik, mantar ve viral enfeksiyonları önleme kabiliyetine sahiptir ve böylece bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Candida albicans yaygın bir ağız ve vajinal maya enfeksiyonları nedenidir ve sık sık yinelenen bir durumdur. İtalya’daki Torino Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan vücudunda mayaya neden olan C. albicans’ta hücre içi ölümünü önemli ölçüde artırdığını keşfettiler.

 

Antioksidan Kapasitesi Yüksektir

Herhangi bir bitkide bulunabilecek en yüksek antioksidan konsantrasyonlarından birine sahiptir. Binlerce yıldır genel bir sağlık artırıcı olarak övgüyle kullanılmıştır. Lutein, zeaksantin ve tiroksin de dahil olmak üzere zahterde bulunan fenolik antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmeye ve yok etmeye katkıda bulunur.

 

Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, apoptoz veya spontan mutasyona neden olarak, sağlıklı hücrelerinizde büyük hasara yol açabilir. Bu antioksidanlar, organlarınızda ve ayrıca beyin sinirlerindeki, kalpteki, gözlerdeki ve cildinizdeki oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur.

 

Kan Dolaşımını Artırır

Zahterdeki demir ve diğer önemli minerallerin yüksek konsantrasyonu onu kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarmak için ideal bir bileşik haline getirmiştir. Böylece kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun temel organlarına oksijen ulaşmasını sağlar.

 

Kalp Sağlığını Korur

Zahterde bulunan antioksidanlar, mineraller ve vitaminlerin zengin karışımı, kalp için çok etkili değildir, ancak potasyum ve manganez özellikle önemlidir. Potasyum vazodilatatördür, yani kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltabilir. Dolayısıyla, aterosklerozu, inme, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarını önleyerek ömrünüzü uzatabilir.

Göz Sağlığını Korur

Zahterde bulunan karotenoidler ve A vitamini konsantrasyonu baharatı göz sağlığınız için etkili bir antioksidan içerik haline dönüştürmektedir. Karotenoidler, oküler sisteminizdeki serbest radikalleri nötralize edebilir ve maküler dejenerasyonun başlamasını yavaşlatabilir ve kataraktı önleyebilir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu bitkide bulunan yüksek C vitamini seviyeleri çok yararlıdır ve zahteri doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi yapar. C vitamini vücudun bağışıklık sisteminde ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Ayrıca hücrelerin, kasların, dokuların ve kan damarlarının yaratılması ve onarılması için gerekli olan kolajen üretiminde de önemli bir rol oynar.

 

Stresi Azaltır

Zahterde bulunan B6 vitamini, beyindeki stres hormonlarına doğrudan bağlı olan belirli nörotransmiterler üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Diyetinize düzenli olarak dahil edilmesi, stresli düşünceler geldiğinde ruh halinizi düzeltmenize ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

 

Solunum Sorunlarının Tedavisinde Yararlıdır

Geleneksel tıpta en iyi bilinen ve uzun süredir denenmekte olan kullanımlarından biri de solunum iyileştirici özelliğidir. Eğer bronşit, kronik astım, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip, sinüzit veya mevsimsel alerjileriniz varsa, zahter bir balgam söktürücü ve bir antienflamatuvar madde olarak davranır.

 

Solunum yollarından mukusu ve balgamı temizler, nefes almayı kolaylaştırmak için iltihabı azaltır ve farklı hastalıklara yol açabilen mikrobiyal gelişmeyi önler.

 

Gıda Kaynaklı Bakteriyel Enfeksiyonları Azaltabilir

Portekiz Hayvan ve Veterinerlik Bilimleri Araştırmaları Merkezi’nde bir ekip, zahter bitkisi de dahil olmak üzere çeşitli aromatik bitkilerden elde edilen uçucu bitki yağlarının antimikrobiyal aktivitesini inceledi.

 

Zahterden elde edilen yağın, düşük konsantrasyonlarda bile, insan hastalıklarına neden olan bazı yaygın gıda kaynaklı bakterilere karşı doğal bir koruyucu olarak potansiyel gösterdiğini bildirmişlerdir. Polonya’da yapılan bir çalışmada Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia ve Pseudomonas bakterilerinin dirençli türlerine karşı etkili olduğunu gözlemledi.

 

Meme Kanserini Tedavi Edebilir

Türkiye’deki araştırmacılar, zahterin meme kanseri aktivitesi üzerindeki etkisini ve özellikle de meme kanseri hücrelerinde apoptoz veya hücre ölümünü ve epigenetik olayları nasıl etkilediğini incelediler.

 

Epigenetik, DNA sekansında değişiklikler içermeyen mekanizmaların neden olduğu gen ekspresyonundaki değişikliklerin incelenmesidir ve zahterin meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu bulmuşlardır.

 

Cilt Problemlerini Azaltır

Cilt sorunları, dünya çapında yaygındır. Bazı ülkelerde bitkisel preparatlar önemli bir tedavi türüdür. Etiyopya’da bulunan Addis Ababa Üniversitesi’nden bir ekip, egzama benzeri lezyonlar için zahter bitkisinin yağıyla hazırlanın antifungal kremin terapötik faydalarını değerlendirmek için bir çalışma yürütmüştür.

 

Bu krem ile tedavi edilenlerin % 66,5’inin tamamen iyileştiğini ve plasebo kullananların ise % 28.5’inin iyileştiğini belirtmişlerdir. Araştırmacılar şu sonuca varıyor: Krem, hafif ve orta dereceli mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek ve iyileştirmek için nispeten ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir alternatif olabilir. Ancak, daha fazla araştırma yapılmalıdır.

 

Akne Oluşumunu Önleyebilir

İngiltere’deki bilim adamları, akneye neden olan bakteriler üzerinde çeşitli kekik tentürlerinin etkilerini test ettiler. Ve zahterin, akne tedavisinde etkili olabileceğini buldular.

 

Antibakteriyel etkisi, standart konsantrasyonlardaki benzoil peroksit konsantrasyonundan daha etkili olmuştur, benzoil peroksit maddesi çoğu krem ve akne için önerilen jellerde kullanılır. Ancak ciltte yanma hissine ve tahrişe neden olur.