Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Karaciğer lekeleri veya güneş lekesi olarak da bilinen yaş noktaları, aşırı melanin üretimi veya cilt pigmenti nedeniyle oluşan yaygın bir sorundur. Genellikle aşırı pigment, aşırı güneşe maruz kalma sonucudur. Bu noktalar, solaryum ve bronzlaştırıcı birçok sebepten kaynaklanabilir.

Noktalar farklılık gösterir ve çoğunlukla güneşe maruz kalan yüzler, eller, omuzlar ve kollarda görülürler. Noktalar artmış pigmentasyonun düz, oval alanları olup genellikle ten rengi , kahverengi veya siyahtır.


Ayrıca yaşlılık lekeleri olarak adlandırılırlar, Çünkü 50 yaşından büyük yetişkinlerde bu lekeler çok yaygındır. Güneşte çok fazla zaman geçirmeleri durumunda gençler de bu cilt sorununa neden olabilir. Bu sorun açık tenli insanlarda daha sık görülür.Ancak kozmetik nedenlerden ötürü, insanlar cildi hafifletmeye veya onları temizlemek için tıbbi tedaviler aramaya çalışabilir. Bununla birlikte, bu tür seçenekler pahalı olabilir ayrıca yan etkileride olabilir.

Neyse ki, bu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek evde uygulayabileceğiniz doğal tarifler var.

Doğal ilaçların yavaşça çalışacağını fakat zamanla faydalı olacağını aklınızda bulundurun; bu nedenle, durumun ciddiyetine bağlı olarak, sabırlı olmanız ve iyileşmek için birkaç gün veya daha uzun bir süre bu tarifleri kullanmanız gerekir. Eğer noktalar çok koyu görünüyorsa veya görünüşü değişmişse mutlaka bir doktora görünün. Bu değişiklikler ciddi bir cilt kanseri türü olan melanom belirtileri olabilir.

İşte yaş grupları için evde uygulayabileceğiniz tarifler;


* Limon ;

Limon suyu, melanin pigmentini parçalayarak ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olan hafif sitrik asit içerir. Daha koyu cilt katmanlarının rengini açarak yeni bir cilt ortaya çıkarır, yaş noktaları giderek hafifletmeye başlar. Limondaki C vitamini, cildinizi serbest radikal hasardan koruyan bir antioksidan olarak da çalışır.

1. Etkilenen cilde taze limon suyunu uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 10 dakika boyunca cildinize bırakın. Her gün iki kez yapın. Fazla hassas cilde sahipseniz, limon suyunu deride uygulamadan önce gül suyuyla seyreltin.

2. Bir limonun suyunu bir kaseye sıkın 2 ila 3 çorba kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz. Cildinizi yavaşça bu karışımla birkaç dakika ovun. Ardından 30 dakika bekletin ve cildinizi durulayın. Bu tarifi haftada 1 veya 2 kez yapın.

Not: Cildin eskiye oranla daha koyulaşmasına neden olacağı için limon suyu uygulandıktan sonra güneşe çıkmayın.

* Aloe Vera;

Yaşlanma noktalarının görünümünü azaltmaya gelince, aloe vera çok etkindir. Aloe vera, ölü cilt hücrelerini hafifçe kaldıran ve yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eden bazı bileşikler içeriyor. Normal kullanımda, yaş noktalarını hafifletebilir , artı cildi taze, genç ve nemli tutan nemlendirme özelliğine sahiptir .

1. Bir aloe vera bitkisinin bir yaprağını parçalayın, açın ve jelini çıkarın. Jeli yaş noktalarınıza ve lekeli olan bölgelere uygulayın. 1 saat veya daha uzun süre cildinize emmesine izin verin. Daha sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Günde iki kez tekrarlayın.

* Yoğurt ;

Yoğurtta doğal olarak bulunan laktik asit, yaşlanma noktaları için çok iyi bir çözümdür. Laktik asit yavaşça ölü hücreleri ortadan kaldırır ve renksiz cilt soyulacaktır taze, sağlıklı cilt ortaya çıkar . Ayrıca, yoğurt cildi nemli tutar ve taze görünüm verir.

1. Yoğurdu doğrudan lekelere uygulayın. Soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık 20 dakika kurutun. Günde 2 veya 3 kez yapın.

2. Sade yoğurt (1 çorba kaşığı) 2 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ,1 çay kaşığı taze limon suyu ile yüz maskesi yapabilirsiniz. Malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı lekelere uygulayın ve soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Haftada 2 veya 3 defa kullanın.


* Elma Sirkesi ;

Elma sirkesi, leke ve yaş izlerini daha az fark edebilmek ve cildinizin tonunu iyileştirmek için iyi bir çözümdür .Mükemmel bir cilt soyucu ajan olarak çalışan alfa hidroksi asitleri içerir. Bu da, cildinizdeki lekeleri ve diğer yamalı alanları aydınlatmaya yardımcı olur.

1. Organik elma sirkesi ne (2 kaşık ) 1 kaşık Biraz bal ekleyin. Etkilenen cilde uygulayın, 15-20 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu günde bir kez yapın. NOT: Başlangıçta hafif kızarıklık veya ıslanma normaldir. Ancak, tahriş ciddi ise, elma sirkesinin kullanımını bırakın.

2. Bir bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı organik elma sirkesi ilave edin. Genel sağlığın yanı sıra cildinizi iyileştirmek için günde bir veya iki kez için .

* Domates ;

Domates asidiktir ve aynı zamanda ağartıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle yaş noktalarını ve diğer cilt lekelerini ve çileleri çıkarmak için harika bir bileşendir. Ayrıca, domates enzimleri ve yüksek likopen içeriği, etkili bir şekilde cildi aydınlatmasıyla bilinen güçlü bir antioksidan içerir.

1. Bir domatesi dilimleyin ve etkilenen bölgelerdeki lekeleri ovun. 20 dakika boyunca cilde oturmasına izin verin, sonra soğuk suyu kullanarak durulayın. Günde bir veya iki kez tekrarlayın.
2. Alternatif olarak, eşit miktarda domates suyu ve bal karıştırın. Karışımı etkilenen deri üzerine uygulayın. 10 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Bunu günde bir veya iki kez kullanın.


* Zerdeçal ;

Bu bitki eski çağlardan beri cilt bakımında kullanılmıştır. Ayurveda tıbbında cilt problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak bulunan bir çaredir.Zerdeçalın iyileştirici güçleri , antioksidan özelliklerinden dolayı pigmentli cildinizi hafifletebileceği gibi serbest radikallerin hasarını onarabileceği anlamına gelir .

1. İki çay kaşığı zerdeçal tozu ve biraz sütü karıştırın. Ayrıca biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.Karışımı etkilenen alanlara uygulayın.20 dakika bekletin, sonra ılık suyla durulayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

* Hintyağı yağı ;

Hint yağı, yaş lekeleri de dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yağdaki antioksidanlar cildi korumaya ve hafifletmeye yardımcı olurAynı zamanda cildinizin görünümünü ve dokusunu geliştirerek daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

1. Lekeleri hintyağı ile ovun.1 ila 2 dakika boyunca veya cildinize yağ emme olana kadar masaj yapın.Birkaç saat boyunca bırakın, sonra cildi durulayın.Sabah bir kez, gece her defasında iki kez tekrarlayın.

*Sandalağacı ;

Sandalağacı solgunluk yaşlanma lekeleri için süper bir seçimdir. Cildinize rahatlama sağlar ve yara izlerinin lekelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

1. İki çorba kaşığı sandal ağacı tozunu 2 çorba kaşığı gül veya daha fazla gül ile karıştırın. Ayrıca biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz. Cildinizdeki lekelere uygulayın ve 15 dakika boyunca kurumaya bırakın.Soğuk suyla yıkayın. Lekeler kaybolana kadar haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

* Tereyağı;

Cilt sağlığı için faydalı olan bir diğer süt ürünü tereyağıdır. Bu yağ hafif daha az fark noktaları ile sağlıklı bir cilt ortaya çıkarmak için deri ağartma hafifçe, pigmentli ve güneşten zarar görmüş cildin pul pul dökülmesine karşın kullanılır. Tereyağı da cildi onarır ve canlandırır.

1. Etkilenen alanlara doğrudan tereyağını uygulayın. Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin. Gerektiğinde günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
2. Alternatif olarak, 4 çay kaşığı tereyağı ve 2 çay kaşığı domates suyunu birlikte karıştırın. Bu karışımı etkilenen deriye uygulayın. Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin. Her gün iki kez tekrarlayın.

* E Vitamini ;

E Vitamini, vücudun neredeyse herhangi bir yerinde yaş lekelerini veya koyu renkli lekeleri tedavi etmek için etkili bir çaredir. Bir antioksidan olan E vitamini, güneşin sert ultraviyole (UV) ışınları tarafından yapılan zararı tersine çevirebilir.E vitamini aynı zamanda sağlıklı ve kusursuz cilt için cildinizi nemlendirir.

1. Etkilenen deri üzerinde E vitamini yağı günde iki kez 10 ila 15 dakika boyunca masaj yapın. Pürüzlü cilt tonunu azaltmak için bunu birkaç hafta yapın.
2. Alternatif olarak, 2 E vitamini kapsülünün içeriğini çıkarın. Bir çay kaşığı hint yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı, yatmadan önce etkilenen alanlara uygulayın, bir gecede bırakın ve ertesi sabah yıkayın.  Ayrıca Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde içeride kalın.
Dışarı çıkarken , güneş ışınlarını sınırlandırmak için iyi bir güneş kremi kullanın ve gölgede kalmaya çalışın .
Bir güneş koruyucu satın alırken, güneş koruma faktörü (SPF) değeri en az 15 olan ve UVA ve UVB koruması içeren bir güneş kremi seçin.
Güneşten çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi uygulayın. Cildinizi daha da korumak için kollarınızı ve bacaklarınızı örten giysileri tercih edin ve geniş şapka takın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz