Güzel yüzündeki o çirkin izler seni çok mu rahatsız ediyor? Sivilceler, özellikle gençler için utanç verici bir problem olabilir. Bu cilt hastalığı öncelikle; androjen seviyelerinin yükselmesinden kaynaklanır. Diğer nedenler yağlı kozmetik ürünler, hamilelikte hormonal değişiklikler, kalıtım, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres vb. olabilir. Bu sivilceler geçebilir ancak bıraktığı yaralar yüzünüzün güzelliğini bozar. Sivilceler ve benzeri yüz lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

Karbonat

2 çay kaşığı karbonatı suyla karıştırarak ince bir macun hazırlayın. Hazırladığınız karışımı enfekte olmuş alana uygulayın ve birkaç dakika beklettikten sonra, yıkayın.

Alternatif olarak, ayrıca 5 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz tarçın, 2 çorba kaşığı karbonat ve yarım limon suyu karışımı uygulayabilirsiniz. Macun haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika sonra temizleyin. Haftada bir veya iki kez bu çareyi kullandığınızdan emin olun. Doğal olarak ölü deriyi temizleyebilir.

Shea Yağı ve Hindistancevizi Yağı

Kesik veya yanık gibi bir yaralanma geçirmişseniz, alanı ıslatmadan, nemli ve kapalı tutun. Yarayı nemli tutmak için çiğ shea yağı veya hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu, yara izini önlemeye veya yara izinin çok büyük, derin veya kaşındırıcı olmamasına yardımcı olabilir.

Shea yağı ve hindistancevizi yağında bulunan omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar cildi onarır. Buna ek olarak, shea yağı ve hindistancevizi yağı cildin nemlendirilmesinde çok etkilidir, çünkü bazı leke oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olmak için devam eden bir rutinin parçası olabilirler. Sadece shea yağı veya hindistancevizi yağını deriye günde iki ila üç kez uygulayın. Shea yağı ve hindistancevizi yağı cildiniz için çok faydalı olduğu için, yıkamaya gerek yoktur. Bununla birlikte, ipek giysilerinin üzerinde leke yapabilir, dikkat etmelisiniz.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi sıkılaştırıcıdır ve yüz lekelerine karşı etkili bir antiseptik ve etkili bir tedavi olan doğal bir dezenfektandır. Ayrıca elma sirkesi ölü deri hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, sivilce izlerinin tamamen yok olmasını bile sağlayabilir. Elma sirkesini balla karıştırın; daha sonra bir parça pamuk kullanarak cilde veya etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve durulayın. Bunu günde iki ila üç defa yapabilirsiniz.

 

Aloe Vera

Uzun süredir birçok cilt hastalığına yardımcı olmak için mükemmel doğal bir çare olarak bilinen aloe vera; yara izlerini de iyileştirebilir. Hasar gören cildi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırarak hasarlı dokuları yeniler hale getirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, aloe veranın yara iyileştirici etkileri, yara izi kaldırma kabiliyeti de dahil olmak üzere kapsamlı olarak yararlarını doğrulamıştır.

 

Doğrudan aloe vera yaprağında bulunan taze jel benzeri maddenin kullanılması daha iyi olsa da, sağlıklı gıda mağazalarında bulunan saf aloe vera jellerini de kullanabilirsiniz. Aloe vera yaprağını kullanmak için dışındaki yeşil kabuğu soyarak jel benzeri maddeyi çıkarın. Jeli doğrudan lekeli bölgeye uygulayın. Mümkünse yaklaşık yarım saat veya daha uzun süre bekletin. Hızlı kuruduğu için öyle yatabilirsiniz.

Bunu günde iki veya üç kez uygulamaya çalışın. Yüz lekelerini azaltmanın yanı sıra, cildinize güzel bir parlaklık da verebilir ve kırışıklıkları azaltarak sıkılaşmaya yardım edebilir.

Yulaf Ezmesi

Bir fincan pişmiş yulaf unu ve yarım limon suyuna 1 çay kaşığı bal ekleyin. Cildinize bu karışımla masaj yapın ve yarım saat bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Aynı işlemi haftada bir veya iki kez tekrarlayın. Yulaf cildi sakinleştirir.

 

Fuller Toprağı

Fazla yağ emme özelliğine sahip olduğu için Fuller toprağı en iyi sivilce ve yara izi tedavisi olarak düşünülür. Gül suyu, fuller toprağı ve sandal ağacı tozu eşit oranlarda karıştırılarak bir çamur hazırlayın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve kuruttuktan sonra temizleyin. Haftada bir kez aynı prosedürü uygulayın.

Limon Suyu

Günlük olarak yüz lekeleri için limon suyu kullanın. Gözeneklerden kirleri çıkarır. Tüm yapmanız gereken bir dilim limon alıp etkilenen bölgeyi ovmaktır. Birkaç saat boyunca bekletin ve yüzünüzü su ile temizleyin.

Diğer bir seçenek, gül suyunu ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırmak ve enfekte alanı bu karışımla yıkamaktır. Ayrıca bir çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. 2 çorba kaşığı da süt ilave edin. İyice karıştırın ve uygulayın.

Gül Suyu ve Sandal Ağacı Tozu

Bir macun hazırlamak için gül suyunu ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Yüz lekelerine uygulayın ve bir gece boyunca yüzünüzde bekletebiliyorsanız bekletin. Ertesi sabah, soğuk suyla yıkayın. Maskenin içine biraz da limon suyu ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı yüz lekelerinden kurtulmak için harikalar yaratır. Cildi nemlendirir ve kolajen üretimini destekler. Ellerinize birkaç damla zeytinyağı alın ve banyo yapmadan önce yara izlerini ovun. Yaklaşık 2 saat sonra gliserin içeren sabun ile banyo yapın. Herhangi bir gelişme görene kadar bu çareyi kullanmaya devam edin.

Domates

Kusursuz ve parlak bir cilt elde etmek için yüz lekelerine domates posası uygulayın. Maskeyi hazırlamak için bir domates ve salatalığı karıştırın. Yara izinize uygulayın ve bir saat boyunca bekletin. Sonra su ile yıkayın. Daha iyi sonuç almak için aynı işlemi her gece tekrarlayın.

Ya da, 2 domates püresi ile 1 salatalık ve 2 avokadonun suyunu karıştırarak bir domates maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika sonra su ile temizleyin.

Çemen Otu

Yara izlerini ve yüz lekelerini gidermek için; Yeşil çemen otu yapraklarını ezerek pürüzsüz bir bitkisel macun hazırlayın. Lekeli bölgeye uygulayın. 10 ila 15 dakika sonra, ılık su kullanarak yüzünüzü temizleyin. İşlemi 3 ila 4 gün boyunca gerçekleştirin.

Ya da, 1 tatlı kaşığı çemen otu alıp ince bir toz haline getirmek için iyice ezin. Bölgeye kolayca sürülebilmesi için biraz sıcak su ekleyin ve lekeli bölgelere uygulayın. 20 dakika sonra yıkayın. Bunu haftada 2 ila 3 kez yapın.

 

Nane

Nane, yüz lekeleri ve sivilce yara izlerini iyileştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Biraz taze nane yaprağı ezerek suyunu çıkarın. Bu nane özsuyuna zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı veya sadece nane suyunu yara izine veya lekeli bölgelere uygulayın.

Bal

Birkaç dakikalığına yüz lekelerine bal uygulayabilirsiniz. Daha sonra normal su ile yıkayın.

Veya iki kaşık bala birkaç damla limon suyu katın; sivilce izlerinize ve yüz lekelerinize uygulayın. Birkaç dakika sonra yüzünüzü temizleyin.