Yürüteç Kullanımı Zararlı mı?

Yürüteç Kullanımı Zararlı mı?

Annelerin gündeminden hiç düşmeyen örümcek yani yürüteç, her platformda tartışılmaya devam ediyor. Yürüteç kullanmak yararlı mıdır, zararlı mıdır bilmecesine yanıt arayan annelerin aklı da bir hayli karışıyor. Uzmanların görüşleri incelendiğinde annelerin bu konuyu biraz abarttıkları ortaya çıkıyor. İşte tüm bilinmeyenleriyle yürüteç gerçeği…

Öncelikle bu ürünü kullanan annelerin gün içerisinde çok daha rahat ettiği gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus asla bebekleri yürüteç üzerinde yalnız bırakmamak olacaktır. Çünkü bu ürün yardımıyla çok hızlı ve dengesiz bir şekilde ileriye ve geriye gidebilen bebekler, merdivenlerden yuvarlanabilir, masa örtülerini çekerek sıcak su, çay ve kahveleri üzerlerine dökerek yanabilir, ateşe veya sobaya uzanabilir, kesici ve delici aletlere erişebilir. Uzayıp giden bu olası ihtimalleri göz önünde bulundurmanız şart. Bunun yanı sıra yürüteç kullanan bebeklerin daha erken veya daha geç yürüdüğü şeklindeki şehir efsaneleri de gerçeği yansıtmıyor. Yürüteç bebeklerin yürümesini ne geciktiriyor ne de erkene alıyor.  Bu ürünün bebeklerin bacak yapısını bozduğu da yine annelerin yanılgıya düştüğü hususlardan bir diğeri… Bebekler yürüteçlerden yardım alarak hareket ettiklerinde genellikle parmak uçlarına basarlar. Bu da bacaklarının arkasında bulunan kasların kuvvetlenmesine neden olur. Ancak yanılgı işte bu noktada başlıyor. Bebekler yürüteç siz yürümeye başladıklarında kısa sürede tüm bacak kasları gelişmeye başlayacağı için eski hallerine dönebiliyorlar. Yani kalıcı bir bozulma, ön kasların gelişmemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Kısacası bebekleriniz için örümcek kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Ancak hayati önem taşıyan bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki bu ürünü kullanmak için bebeğinizin 8 aylık olmasını beklemenizdir. İkincisi ve bundan daha da önemli olan konu ise, asla yürütece oturttuğunuz bebekleri odada yalnız tek başına bırakmamanız olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz