Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır

Yumurtlama günü belirli bir yaş ve dönemden sonra her bayanın hayatına giren bir olgudur. Bu sebeple yumurtlama günü cinsel sağlığına önem

veren her bayan tarafından bilinmesi gereken bir dönemdir. Vücuttaki fiziksel değişimler gözlenerek  bu gün hesaplanabilir. Unutulmamalıdır ki yumurtlama süreci hamilelik için en uygun günlerdir. Buna bağlı olarak ta gebelik şansı yüksektir.

Bu yüzden hamilelik istemeyen bayanlar, yapacağı bir çizelge sayesinde hesapladıkları yumurtlama günleri süresince ilişkiye girmez ve bu günü bir çeşit doğum kontrol yöntemi olarak kullanırlar. Fakat bilinmelidir ki yumurtlama günlerinin bir önceki ile aynı zamana gelme ihtimali kesin değildir. Bu dönemde yapılan bazı araştırmalara göre bayanlarda fiziksel olarak olumlu yönde çeşitli değişimler gözlenmiştir.

Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden yararlanılır. Yumurtlama bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Adet siklusları 28 gün süren kadınlarda ovulasyon 14. gün de gerçekleşir.Adet siklusu 35 gün süren bir kadında ovulasyon ( 35 – 14 : 21 ) 21. günde gerçekleşirken , 25 gün süren bir kadında (25 – 14 : 11) 11. günde gerçekleşir. Beden derecesi ile her sabah alınan beden ısısı devamlı olarak bir takvime kaydedilir. Beden ısısının hafif yükselme yaptığı gün (çoğunlukla adetin 15. ve 16. günlerine rastlar) kadının yumurtladığı gündür.

1 – Göğüslerde hassasiyet
2 – Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı , rahatsızlık hissi
3 – Vaginal akıntıların artması
4 – Vücut sıvısının artması

Vücut ısısı takip yöntemi: Adet düzeni değişmeyen kadınların adet döneminde vücut ısıları 36 ile 37 derece arasında değişirken bu rakam yumurtlama döneminde veya yumurtlama dönemine yakın 37 derecenin üzerine çıkar. İkinci adet periyodundan sonra ısı 37 derecenin altına düşerse gebelik riski söz konusu değildir. Fakat ısı 37 derece ve üstü olursa gebelik durumu söz konusudur ve ısı doğum sürecine kadar sabit kalır.

Rahim ağzı pozisyonu ve rahim ağzı yumuşama testi: Rahmin vajina içerisindeki başlangıç bölümü her adet döneminde farklı bir kıvam ve görünüme sahip olur. Anne adayının rahim ağzının adet dönemine oranla daha yumuşak kıvamda olduğunda yumurtlama döneminde olduğu anlaşılabilir. Kesin ve güvenilir sonuçlar vermediğinden günümüzde kullanımı nadirdir.

Rahim ağzı salgısı uzama testi: Rahim ağzındaki yapışkan maddenin adet ve yumurtlama dönemi süresince izlenmesi yumurtlama sürecinin belirlenmesinde kullanılabilir. Adet döneminin başında bu salgı kalın, mat ve uzaması az hâldedir. Yumurtlama döneminden 1-2 gün önce ise berrak, kaygan ve elastik şekildedir. Adet döneminde ise rahim ağzında çok az salgı vardır ya da hiç yoktur.

Yumurtlama testi yöntemi: Eczane ve tıbbi marketlerde satılan testler üzerine damlatılan kan veya tükürük örnekleri ile de yumurtlama günleri belirlenebilir. Testin pozitif şekilde sonuçlanması anne adayının yumurtlama döneminin içinde olduğunu gösterir.

Ultrason ile takip: Doktor yardımı ile yapılan ve yumurtlama gününün tespitinde en etkili ve en güvenilir yöntemdir. Rahim içerisindeki foliküllerin boyutuna göre yumurtlama günü en doğru şekilde saptanır.

Bu yazı yumurtlama gününü hesaplama, yumurtlama günü testi, yumurtlama günü nasıl hesaplanır, yumurtlama günü ilişki, yumurtlama gününde hamile kalanlar, yumurtlama gününde kanama, yumurtlama gününde hamile kalınır mı, yumurtlama gününde hamile kalma şansı olasılığı ihtimali konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

övülasyon nedir, ovülasyon belirtileri, ovülasyon ne demek, ovulasyon belirtileri nelerdir, bazal temperatur nedir, ovulasyon günü nedir, ovulasyon dönemi belirtileri, ovülasyon dönemi nedir, ovulasyon belirtisi, ovülasyon günü belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz