YULAF VE FAYDALARI

YULAF VE FAYDALARI

YULAF VE FAYDALARI 

Özellikle kış aylarında güne  yulaf ezmesi ile başlamak sağlık açısından çok faydalıdır. Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yulaf ezmesi ile  alakalı modern tıbbın yaptığı bir çok araştırma düzenli olarak  yulaf ezmesi tüketiminin hastalıkları sizden uzak tutacağını ortaya koymuştur.
Yulaf bol miktarda lif içermektedir ve sadece bir fincan yulaf bile vücudun gereksinim duyduğu protein ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilmektedir.Güne zinde başlamak için çok iyi bir laternatif olan yulaf, iç organlarının sağlığını koruması dışında topikal olarak uygulanabilmektedir.
Yulafı sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği zengin mineraller ve bileşenlerdir. Yulaf yazlar açısından çok zenginidir, bunun dışında bol miktarda karbonhidrat ve protein içermektedir. B6 vitaminin yanında tiamin, riboflavin ve niasin içeren yulaf ayrıca  bol miktarada folat içerir.
Yulaf daha çok içerdiği bol miktardaki minerallerle dikkat çekmektedir. Mükemmel bir fosfor deposu olan yulaf bunun yanında  kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, sodyum ve bakır içermektedir
İçerdiği bol miktardaki mineraller yardımıyla bünye sağlığının gereksinim duyduğu bir çok besini sağlar. Şimdi içerdiği bol miktardaki minerallerle, yulafın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak incelemeye çalışalım.
Yulafın sağlık açısından pek çok faydası vardır. Yenilerek ve topkikal olarak tüketilebilmesi sağlık açısından çok geniş bir yelpazade fayda sağlamaktadır. Yulafın cilt ve deri sağlığından saç sağlığına, sinir sistemi sağlığından tiroid bezi sağlığının korunmasına kadar bir çok fayda sağlamaktadır. Yulaf özellikle vücudun büyük bir bölümünü kaplayan cilt ve deri sağlığına faydaları anlatmakla bitmez.
Yulafın Cilt Sağlığına Faydaları: Yenilerek tüketilmesi dışında yulafın cilt bakımı olarak ta kullanıldığını söylemek mümkün. Yulafın cilt bakımında kullanılması yeni bir değildir, eski mısır ve roma dönemine dayanan bu uygulama M.Ö 2000 li yıllara dayanmaktadır.
Sil sağlığı açısından en önemli özelliklerinden bir tanesi akne tedavilerinde kullanılıyor olmasıdır. Yulafın 15 dakika pişirildikten sonra ılık bir şekilde masaj yapılarak cilde 10 dakika boyunca uygulanması akne sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Bu uygulama aynı zamanda sivilce sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi, pul pul dökülen ciltler için de şifa kaynağı olabilir.
Bir fincan yulafa bir miktar yulaf katarak 15 dakika boyunca kaynatın ve aynı yukarıda anlattığımız şekilde cildinize masaj yaparak uygulayın. Uygulama en az 10 dakika sürmelidir. Bu uygulama özellikle donuk ve kuru ciltler için faydalıdır. Cilde uygulandığında  yulaf koruyucu tabaka oluşturur.Kaşıntı ve döküntü problemlerini ortadan kaldırabilmektedir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Haftada bir kere bu uygulamayı yapmanız cildinizin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlayacaktır.
Yulafın cildinizi tam anlamıyla sadece nemlendirmesini istiyorsanız yukarıda anlattığımız sütlü yulaf karışımına ayrıca bal katarak cildinize uygulayabilirsiniz. Yalnız balı kaynama esnasında veya kaynama öncesi katmamalısınız bu durumda bal özelliğini yitirebilir. Yulafı soğumaya bıraktığınızda balı karıştırarak cildinize uygulayın. Serbest radikal düşmanı olan bal cildinizin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır, bu da cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını sağlar.
Yulafın cilt sağlığına sunduğu diğer bir fayda ise kaşıntıları giderebiliyor olmasıdır. Bazı cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntılar aynı zamanda dökülmeye, de beraberinde getirmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalara ayrıca cilt ve deride meydana gelen kaşıntıları giderebilir. Bu yüzden yaygın olarak deri hastalıklarının tedavisinde de yulaf kullanılmaktadır.
Cilt için doğal bir temizleyici olan yulaf aynı zamanda suçiçeği hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı cilt , deri iltihabı ve enfeksiyonlarına karşıda tedavi amaçlı olarak yaygın olarak kullanılır.
Yulaf aynı zamanda cilde doğal bir parlaklık kazanıdır ve aynı zamanda bakterilerin enden olduğu kararma ve sağlığı tehdit eden unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Yulafın Saç Sağlığına Faydaları: Yulaf de saç için iyidir. Tropikal olarak uygulandığında, saçların yumuşamasını ve güçlenmesini sağlayabilir Yulafın saç sağlığına faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün.
Genelde şampuanların doğal olmayan içerikleri saç derisinin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilmektedir. Doğal bir şifa kaynağı olan yulaf bu sorunu ortadan kaldırabilir ve kaşıntıları giderir. Kafa derisi sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunabilir.
Bu özelliğinin dışında yine tropikal olarak uygulandığında kepek sorununu giderebilir ve saçların temizlenmesini sağlar.
Son zamanlarda yapılan bir çok labaratuvar çalışması yulafın saç dökülmesini engelleyebileceğini ortaya koymaktadır. Başta demir eksikliği ve serbest radikallerin verdiği zararlar olmak üzere saç dökülmesine enden olan bir çok unsur vardır. Yulaf içerdiği çok yüksek miktardaki ve zengin mineraller ve vitaminler yardımıyla saçların güçlenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. Özellikle demir, bakır, mağnzeyum gibi mineraller saç köklerinin sağlamlaşmasına yardımcı olur.
Yulaf aynı zamanda saçlara doğal bir parlaklık kazandırabilir. Bunun için yulafın cilde faydaları kısmında anlattığımız uygulamaları saç içinde uygulamak mümkün, hiçbir yan etkisi olamayan bu uygulamalar doğal yollarla saç sorunları ortadan kaldırır ve aynı zamanda saç sağlığını korur.
Yulaf Sinir Sistemi Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur: Yulafın içerdiği zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Sinirler üzerinde hissedilir bir rahatlama sağlayarak stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar. Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stres genel ruh sağlığını tehdit ettiği gibi yoğun ve uzun bir süre devam etmesi durumunda fiziksel sağlık sorunlarına, özellikle sindirim sistemine ciddi ve kalıcı zararlar verebilir. Yulafın sinir sistemi üzerinde oluşturduğu olumlu etki, böylece bir çok ruhi ve fiziki hastalıklara yakalanmamızı engeller.
Uykusuzluğa İyi Gelir: Yulafın merkezi sinir sistemine iyi gelmesi yanı zamanda uyku sorunlarına neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Stres kaynaklı kötü düşünceler genelde uyku sorunlarında da neden olmaktadır. Yulafın içerdiği zengin mineraller sinirlerin gevşemesini sağlayarak uyku sorunun ortadan kalmasını sağlar. Bu yüzden akşamları yatmadan 1-2 saat önce bir fincan yulaf tüketimi deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yulafa bir miktar yoğurt veya süt karıştırmanız daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.
Bağımlılığı Azaltır: Bazı sağlık uzmanları yulafın sigara ve alkol bağımlığını azalttığını öne sürmektedirler. Uygun bir zaman belirleyerek bağımlı olduğunuz içecek veya yiyecek yerine yulaf tüketmeniz, sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
Kemik ve Kas Sağlığını Korur: Düzenli olarak yulaf tüketimi kemik ve kas sağlığının korunmasını sağlayabilir. Özellikle çocukların gelişme döneminde sağlam kas ve iskelet yapılarının oluşmasına yardımcı olur. Başta demir olmak üzere bir çok mineral açısından zengin olan yulaf bu özelliği sayesinde kas ve kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilir.
Yulafın Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Bazı sağlık uzmanları yulafın guatr hastalığına iyi geldiğini savunmaktadırlar. Ayrıca yulaf tüketimi troid bezlerinin hastalanmasını engelleyebilir. Genel anlamda kemik sağlığının korunmasını sağlayan yulaf, özelde diş sağlığı için faydalıdır. Dişlerin çürümesine engel olabilir.
İktidarsızlık sorunlarına da iyi geldiği düşünülen yulaf, bununla birlikte kan şekeri seviyesini de sağlıklı düzeylerde tutmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Sindirim sistemine faydalıdır, özellikle çocuklarda sık rastlanan hazımsızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Yulaf Ezmesinin Faydaları
Yulaf ezmesi halk dilinde diyet yiyeceği olarak geçer ve genelde zayıflamak isteyen kişilerin menüsünde liste başıdır. Bunun en büyük sebebi kilo verdirici ve doyurucu özelliğinin olmasıdır. Fakat yulaf ezmesinin yulaf da olduğu gibi cilt ve saç sağlığına da katkısı çok büyüktür.
Yulaf ezmesi cilt ve saç sağlığını korur. Yukarıda anlattığımız uygulamalar yardımıyla cilt ve saç sağlığı için kullanılabilir ve tamamen doğal olduğundan dolayı her hangi bir zararı yoktur.
Sinir sistemi için etkili olan yulaf ezmesi düzenli olarak tüketilmesi durumunda stres ve depresyon vakaları ile bünyenin savaşmasını sağlar.
Bazı sağlık uzmanları yulaf ezmesinin kolesterole iyi geldiğini savunmaktadırlar. Yulaf ezmesinin içerdiği bol miktardaki lif, kolesterol emilimini sağlar ve yüksek kolesterolün enden olduğu sorunlardan bünyeyi bertaraf eder.
Yulaf ezmesi kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur, kolesterol seviyesini dengeleyerek kalbin çalışmasına yardımcı olur, ayrıca bu özelliğinden dolayı inme ve felç riskini azaltır.
Yulaf ezmesi sindirim sistemi içinde faydalıdır. Özellikle bol miktarda lif içermesi bağırsak ve mide sağlığın korunmasına yardımcı olur. Lifler ayrıca kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
Bazı sağlık uzmanları yulaf ezmesinin diyabet yani şeker hastalığına iyi geldiğini savunmakla birlikte sağlıklı kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığını söylemektedirler.
Yulaf ezmesinin zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtmiştik, fakat 12-18 yaş arasındaki çocuklarda obezite sorunlarını ortadan kaldırmada etkili olduğunu çok azımız biliriz. Ergenlik döneminde çocukların obezite sorunları ile karşılaşması için düzenli olarak tüketmeleri önerilir.
Yulaf ezmesi enerji verir. Bu özelliğinden dolayı sporcuların düzenli olarak tükettikleri besinler arasındadır.
Bağırsak kanseri riskini azaltır. Bol miktarda lif içermesi başta bağırsak kanseri olmak  üzere sindirim sistemini sedef alan kanser türlerine yakalanma riskini azalttığına inanılmaktadır.
Bazı sağlık uzmanları düzenli olarak bir miktar yulaf ezmesi tüketimi, hipertansiyon sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını savunmaktadırlar.
Yulaf Kepeğinin Faydaları
Yulaf kepeği, yulafla aynı şekilde daha önceleri hayvanlar için benin olarak kullanılıdrı. Ama son zamanlarda gelişen tıp aracılığı ile yapıan araştırmalar yulaf kepeğinin içerdiği zengin besinlerin insan sağlığı için de bir çok faydasının olduğunu ortaya koydu ve bu yüzden özellikle son yıllarda tüketimi sağlık uzmanları tarfaından tavsiye edilmeye başlandı.
Yulaf kepeğinin sağlık açısından faydaları yulaf ve yulaf ezmesiyle benzerlik göstermektedir. Yaygın olarak diyette olan kişiler tarafından daha hızlı kilo vermek için tüketilmektedir. Aynı zamanda çcoukalrın temel besin kaynakalrındandır.
Yulaf kepeğinin sağlık açısından faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için yulaf ve yulaf ezmesinin sağlığa faydaları kısmına bakabilirsiniz.
Yulafın Zararları
Yulaf doğal besinler içerdiği için sağlık açısından her yaşta insanın güvenle tüketebileceği besinlerin başında gelir. Fakat her besind eolduğu gibi aşırı tüketimi özellikle sindirim sisteminde bazı sorunlara neden olabilir. Hazımsızlık başta olmak üzere, gaz ve şişkinlik yaratabilir.
Tavsiyeler
Yulaf’ın sağlık açısından bir çok faydasını detaylı olarak ele aldığımız bu yazıda başta çocukların düzenli olarak tüketmelerini önerebiliriz. Günlük ortalama 1-2 yemek kaşığı yulafın her hangi bir sağlık sorununa neden olmayacağını söylemek mümkün. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilt sağlığından sinir sitemine, sindirim sistemi sağlığından kalp, damar ve kas sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz