Yulaf Samanı Çayının Faydaları, Kullanımı, Tarifi

Yulaf Samanı Çayının Faydaları, Kullanımı, Tarifi

Yulaf Samanı Çayı Faydaları

Günümüzde bitkilere verilen önem bakımından geçmişe doğru bir dönüş bulunmaktadır. Eski zamanlarda doktor ve hastane eksikliğinin biraz sebep olması ile özellikle Anadolu’da bitkilerin şifalı özelliklerinde ve doğal faydalarından yararlanılmaktaydı. Sonraları önemi azalan bu yöntem günümüzde tekrar popüler olmuştur. Özellikle şifalı bitkilerin çayı yapılarak tüketilmesi alışkanlığı bayağı yüksek durumdadır. Bu şifalı çaylardan biride Yulaf samanı çayıdır.

Burada şu konuya kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu bitki çayları kulaktan dolma bilgilerle ya da eş, dost önerisi ile kullanılmamalıdır. Hele ki ilaç yerine asla kullanılmamalıdır. Bu bitki çayları esas tedaviyi destekleyici olarak tüketilmelidir. Ve uzman önerisi ile kullanılmaya başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki insan vücudunu bazı bitkilere karşı olumsuz reaksiyonları olabilmektedir.

Son yıllarda popüler olan ve birçok uzman tarafından çeşitli sorunlarında tedavisinde destekleyici olarak kullanılan bu bitki çayı, güneşi seven bir bitkiden üretilmektedir. Ayrıca doğada Erozyonun engellenmesi içinde bu bitkiden faydalanılmaktadır. Zekâ gelişiminde oldukça faydalı olan yulaf samanı çayı, sinir sisteminden mide ve bağırsak sistemine kadar birçok soruna takviye amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Özellikle yüksek şekerin aşağı çekilmesinde oldukça etkili bir ole sahiptir. Bunun yanında gluten içermemesi, çölyak hastalığı olanların da bu bitkiden üretilmiş un ve diğer besin türlerini gönül rahatlığı ile tüketmelerine olanak sağlamaktadır. Çeşitli kürler ve içecekler olarak hazırlanan çayın orijinal olması faydası konusunda oldukça önemlidir. Piyasada aktarlarda rahatlıkla temin edilebilen bu ürün ekonomik olması ile de ön plana çıkmaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Tarifi

Yulaf samanı çayı hazırlamak oldukça basit olmasına rağmen bekleme süresi diğer çaylara göre oldukça fazla olmaktadır. Diğer bitki çaylarından diğer bir farkı da faydasını en iyi şekilde almak için kavanozda hazırlanması gerekmektedir. Kavanozda hazırlanan yulaf samanı çayı için 1 litrelik kavanoza 1 bardak kurutulmuş yulaf zamanı eklenmelidir. Daha sonra ise üzerine 1 litre iyice kaynamış su dökülmelidir. Kapağı kapatılan kavanoz yaklaşık 2 sata bekletilmelidir. 2 sata sonra kapağı açılıp süzüldükten sonra tüketilebilmektedir. Yulaf samanı çayı tarifi bu şekilde hazırlanmaktadır.

Yulaf Samanı Çayının Sağladığı Faydalar

Yulaf samanı çayı insanlar için birçok konuda oldukça iyi oranda faydalar sağlamaktadır. Yulaf samanı çayının faydaları ise şu şekildedir;

 • Bu çay sinir sistemini güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yulaf çayı tüketildikten kısa sürede sonra içen kişide rahatlama ve sakinleşme sağlamaktadır. Fiziksel gerginliğin giderilmesinde oldukça faydalıdır
 • Bu çay cinsel sağlığın kaliteli ve sağlıklı olması konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Dünyanın dört bir yanında cinsel güçlendirici ilaçların yerine daha sağlıklı ve doğal olduğu için tercih edilmektedir.
 • Yulaf samanı çayı östrojenin artmasını sağlar. Ayrıca yulaf samanı çayı kalsiyum, magnezyum ve fosforda içermektedir. Bilindiği gibi Osteoperoz hastalığı kemiklerin kırılgan ve güçsüz hale gelmesi durumudur. Bu sayede bu hastalığa yakalanma riski azalmaktadır.
 • İdrar sökücü özelliği bulunmaktadır. Hatta bu işlevi gören besinler içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Ama denetimsiz kullanıldığında böbrekleri zorladığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı kontrollü bir kullanım yürütülmelidir.
 • İdrar sökücü özelliği de bulunan bu çay vücutta biriken ödemlerin atılması konusunda da yardımcı olmaktadır.
 • Demlediğiniz ve daha sonra süzülen yulaf samanı çayı posası direk olarak cilde uygulanabilir. Denemeden önce ilk olarak bileğinize küçük bir miktarda sürüp kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar gösterip göstermediğini kontrol etmelisiniz.  Egzemanın oluştuğu veya siğilinizin olduğu bölgeye bir miktar yulaf samanı çayı uygulayabilirsiniz. Uzmanlar tarafından günden 1 kere uygulanması yeterli görülmüştür.
 • Bronşit hastalığının sebep olduğu nefes darlığına iyi gelmektedir.
 • Fiziksel daha güçlü ve zinde görünmenize yardımcı olmaktadır. Ama fazla içilmesi yarardan çok zararı olmaktadır.
 • Adet döneminin düzenlenmesi konusunda bayanlara oldukça fayda sağlamaktadır
 • İştah arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle yemek yeme konusunda sıkıntıları olan kişilerin günde 2 bardak bu çayı tüketmesi iştahlarına olumlu etki yapmaktadır.
 • Koah hastalığı bulunan kişilerin düzenli bir şekilde kullanması ile hastalığın olumsuz etkilerinde gözle görülür bir şekilde azalma görülmektedir. Ama bu hastalığın tedavisi için kullanılmamaktadır.
 • Vitiligo hastalığının tedavisinde yardımı olarak kullanılmaktadır.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Yulaf Çayı Kullanımı

Yulaf samanı çayı hamile ve emziren kadınlar için oldukça faydalı özellikleri bulunmaktadır. Yulaf zamanı çayı sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Mineral bakımından zengin olan yulaf samanı güçlü kemikler ve dişler oluşturmak oldukça destekçidir. Bu özellikleri nedeniyle yulaf samanı çayı ek bir besin kaynağı olarak gebelik ve emzirme döneminde tüketilebilir bir hal almıştır. Bu hem anneye hem de bebeğe oldukça pozitif katkı sağlamaktadır. Tabi önerilen oran ise günde 2 bardak şeklidedir. Hamilelikte ve emzirme döneminde yulaf çayı kullanımının faydaları bu şekildedir.

Yulaf Samanı Çayının Yan Etkileri

Yulaf samanı çayı en ideal olarak günde 2 bardak içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunu yaparsanız, bu zararlı hale gelebilir. Önerilen miktardan daha fazla bu çayın tüketilmesi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi yan etkiler olabilmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri yaşanırsa hemen içtiğiniz yulaf samanı çay miktarını azalttığınızdan emin olmalısınız.

Eğer yulaf unu alerjisine sahipseniz, aynı zamanda yulaf samanı çayından da uzak durmalısınız. Bu alerjik durum bir reaksiyona yol açabilir. Bu durumda yaşayabileceğiniz belirtiler boğazda veya ağızda solunum zorluğu, döküntü, kaşıntı veya şişme güçlüğü olarak gözlemlenmektedir.

Eğer çölyak hastalığından muzdaripseniz yulaf samanı çayını içmekten kaçınmalısınız. Yulaf saman glüten içermesi nedeniyle bu gibi durumlarda zararlı hale gelebilmektedir. Yulaf samanı çayının yan etkileri bu şekildedir.

Yulaf Samanı Çayının Tüketilmesi

Yulaf çayı tüketimi konusunda bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Özellikle böbrek sorunu olan kişilerin kullanmamaları önerilmektedir. Yine bu çayda en kaliteli etkiyi sağlayabilmek için kavanozlarda demlenmeli ve ortalama 2 sata bekletilmelidir. Diğer demleme yöntemleri de uygulanabilmektedir. Ama maksimum fayda sağlanamamaktadır. Yan etkileri konusunda kesin ve net bilgilerin olmadığı için kesinlikle bir uzman denetiminde ve önerisinde kullanılmalıdır. Günde 2 bardak çay en ideal olanıdır. Fazlası özellikle bazı sağlık sorunlarının derinleşmesine yol açabilmektedir. Hamileler kullanmadan önce detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Yulaf samanı çayının tüketilmesi esasları bu şekilde gerçekleşmektedir.

Yulaf samanı çayı faydaları, tüketimi, hazılanışı gibi bilgileri verdik yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz