Yüksek Tansiyon İçin Bitkisel Öneriler

Yüksek Tansiyon İçin Bitkisel Öneriler

Yüksek tansiyon birçok insanda görülen yaygın bir sağlık sorunudur. Ayrıca hipertansiyon, arterlerde kan basıncının yükselmesi durumunda ortaya çıkan kronik bir tıbbi durum olarak da bilinir. Genellikle kan basıncı sistolik ve diyastolik hareketlerle ölçülür. Tansiyonun devamlı olarak 140/90 mm Hg veya üzerinde olması durumunda yüksek tansiyon tanısı konabilir.

Yüksek Tansiyonun stres, genetik faktörler, aşırı tuz alımı, obezite, yüksek alkol alımı, fiziksel aktiviteden yoksunluk, ağrı kesici, doğum kontrol hapları, adrenal hastalıklar ve böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarının neden olabileceği birçok sebep var .

Hipertansiyon, kalp yetmezliği, periferik arter hastalığı, inme ve kronik böbrek yetmezliği gibi birçok kronik sağlık koşullarına yol açabilir. Hipertansiyonu kontrol etmek için reçete edilen birçok ilaç  olsa da yüksek tansiyonu önlemenize ve kontrol etmenize yardımcı olan birçok basit ev ilaçları vardır.

İşte mutfağınızda bulunan hipertansiyon için bazı doğal ilaçlar:

Sarımsak : Sarımsak  kan basıncını ayarlamada yardımcı olan harika bir alternatiftir. Çiğ veya pişmiş sarımsak, kolesterol düzeyini düşürmenize yardımcı olur. Tansiyon seviyeniz yüksek olduğunda, düzenli olarak 1 – 2 hafifçe ezilmiş  sarımsak yemeyi deneyin. Ezilmiş sarımsak tanesi, iyi kan akışı sağlanmasına yardımcı olan hidrojen sülfürü üretirken, kalpteki basıncı düşürür ve gazdan arındırır. Daha iyi sonuç almak için günde iki kez 4 çay kaşığı su ile karıştırılan 5 ila 6 damla sarımsak suyu da alabilirsin.

Muz: Muz kan basıncı için en iyi doğal meyvedir. Yüksek tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için günde bir veya iki muz yiyin. Muzda bulunan yüksek potasyum kan basıncını kontrol etmenize yardımcı olur. Düşük sodyum düzeyleri ile, kolestrolden özgür olmanıza yardım eder. Muzdan farklı olarak, ıspanak, kuru kayısı, portakal suyu, kuru üzüm, kuş üzümü, pişmiş tatlı patates ve kabak yemeyi de deneyebilirsiniz.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 33%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Bal: Balın kan damarlarınız üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır ve kalpten gelen basıncın azaltılmasına yardımcı olur, bunun sonucunda yüksek tansiyonu düşürür. Her gün 1 ya da 2 kaşık bal  tüketirseniz hipertansiyon kontrolünde size yardımcı olur. Sabahın erken saatlerinde boş midede iki çay kaşığı bal alınması çok iyi bir seçenektir. Aksi halde 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı zencefil suyu ve 2 çay kaşığı güçlendirilmiş kimyon tohumu karışımı ve günde iki kez yiyebilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak için düzenli olarak boş midede bal ve fesleğen suyu karışımını da tüketebilirsiniz.

Soğan suyu: Soğan, yüksek tansiyon düzeyini düşürmek için etkili bir çare. Bir ham soğanı (orta boy) günlük olarak yiyebilir veya bal ve soğan suyu karışımını tüketebilirsiniz. Her gün iki kez 1/2 çay kaşığı bal ile karıştırılan 1/2 çay kaşığı soğan suyu almak, size kan basıncını düşürmenize yardım edecektir. Yaklaşık 1 – 2 hafta boyunca günde iki kez soğan suyu alarak BP düzeylerinizde iyi bir gelişme görebilirsiniz.

Kereviz: Kereviz, yüksek tansiyon düzeyini kontrol etmenize yardımcı olan bir ‘fitokimyasal’ olan yüksek düzeyde 3-N-butilftalidi içerir. Kan basıncınızdaki düzelmeyi görmek için kerevizi düzenli olarak yiyin. Aynı zamanda stres hormonlarının azaltılmasında size yardımcı olur .

Limon: Limon, hipertansiyon için en iyi ilaçlardan biridir. Kan damarlarını yumuşak ve esnek yapar, böylece kan basıncını düşürür. Limon çok miktarda B vitamini içerir, bu nedenle düzenli olarak tüketilen limon, kalp yetmezliği önlemenize yardımcı olur. Yüksek tansiyonu yaşıyorsanız, olabildiğince fazla taze limon suyu içmelisiniz. Her sabah boş mideye ılık suyla karıştırılmış bir bardak limon suyu içmek sağlık için iyidir. İyi sonuçlar almak için tuz veya şeker ilave etmekten kaçının.

Kırmızı biber: Eğer hafif hipertansiyondan muzdarip olursanız kırmızı biber alacağınız en iyi doğal ilaçtır. Kan trombositlerinin kümeler oluşturmasını önleyerek kan akışını pürüzsüz hale getirir ve kandaki birikimini önler. Sebzeli salata veya meyve salatasına biber eklenebilir. Çorbanıza kırmızı biber tozu ilave edip içebilirsiniz. Çok baharatlı olduğu için yalnızca küçük bir parça kaen biber kullanın.

Çemen tohumları: Çemen tohumları, yüksek tansiyon düzeyini düşürmek için en etkili çare. Çemen tohumlarını 1-2 çay kaşığı alıp yaklaşık 2 dakika suda kaynatın. Şimdi çemen tohumlarından suyunu çıkartıp ince bir macun haline getirin. Bu hamuru bir çorba kaşığı sabahın erken saatlerinde aç karnına ve akşamları akşam yemeğinde alın. Kan basıncı seviyenizi kontrol altına alıp azaltmak için iki veya üç ay devam edin.

Hindistan cevizi suyu:Vücudunuzu iyi nemlendirmek her zaman iyidir ve eğer yüksek BK ile muzdarip olmanız önerilir. Her gün yaklaşık 8 – 10 bardak su içelim. Ayrıca, iyi sonuçlar almak için düzenli su bulunan ihale hindistan cevizi veya hindistancevizi suyunu da içebilirsiniz. Hipertansiyon düzeylerini düşürmede ve kontrol altında tutmada yardımcı olurlar. Düzenli olarak Hindistan cevizi suyu tüketerek kan basıncınızı artırabilirsiniz. Pişirme için normal yağ yerine hindistan cevizi yağı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Karpuz Çekirdekleri :Karpuz çekirdeklerinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adı verilen bir bileşik, kan kılcal damarlarını genişletir. Bunun dışında böbrek işlevselliğini de geliştirir. Ayrıca artritte kan basıncını düşürür. Kurutulmuş karpuz çekirdeklerini  (2 çorba kaşığı) ezin ve bir bardak kaynatılmış suya ekleyin. Yaklaşık bir saat bıraktıktan sonra çekirdekleri sıkın ve düzenli aralıklarla bu suyu içerken  4 çorba kaşığına çıkarın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz