Yoğurt Bebeklerde Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

  • Genel Sağlık
  • Yoğurt Bebeklerde Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor için yorumlar kapalı
  • 635 kez görüntülendi

Yoğurt Bebeklerde Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Yoğurt, sağlık için oldukça faydalı ve besleyici bir yiyecektir. MayoClinic doktorları yoğurt yedikten sonra gaz sorunu yaşayan kişilerde gıda intoleransı olabileceğini bildiriyor. Vücudumuz yoğurtta bulunan laktozu sindiremediği zaman yoğurda karşı gıda intoleransı gelişir ve bunun sonucunda yoğurt yedikten sonra gaz ve şişkinlikle karşılaşılır. Laktoz intoleransı yoğurdun gaza neden olmasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir.

Laktoz intoleransı genelde süt, yoğurt gibi süt ürünlerine karşı gerçekleşir, ve çeşitli mide sorunlarına yol açar.

Sual: Yoğurt yemeyi çok seviyorum. Yeni doğum yaptım, yoğurt yemek gaz yapar mı?

CEVAP

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk’un cevabı (Yoğurt gaz yapıcı karbonhidrat içeriğine sahip bir gıdadır. Süt ve yoğurt pişince gaz yapıcı özelliği gittiğinden dolayı süt ve yoğurt yerine yayla, yoğurt çorbaları, süt eklenen çorbalar veya sütlü tatlılar tüketebilirsiniz.)

Uzmanlar yoğurtta bulunan bağırsak dostu bakterilerden olan Lactobacillusun bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde gaz ve şişkinliğe neden olabileceğini bildiriyor. Medineplus doktorları Lactobacillusun iyi bakterilerden olduğunu çünkü bu bakterinin yiyecekleri parçalamakta önemli rol aldığını, ishal gibi hastalıklara neden olabilen düşman organizmaların mücadele ettiğini fakat yan etki olarak gaz yapabildiğini haber veriyor.

Sual:Probiyotik yoğurtlar için gaza neden olmaz deniliyor. Peki yoğurt gaz yapar mı?

CEVAP

Diyetisyen Seçil Kenar’ın cevabı (Evet genelde spastik kolonda normal yoğurtlar gaz yapabilir fakat bu durum tamamen kişiseldir, herkes için geçerli olmayabilir şayet size yoğurt yemek gaz yapmıyorsa,rahatsızlık vermiyorsa güvenle tüketebilirsiniz.)

Nohut Ve Leblebi Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Sual: Gaz yapan yiyecekler nelerdir?

CEVAP

Diyetisyen Halime Pulat Demir’in cevabı (Yoğurt, kurubaklagiller, lahana, brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, soğan, yeşil yaprakli sebzeler, kuru meyveler özellikle kuru erik, tam tahıllı besinler ve süt gaz yapabilen besinler arasında yer alır.)

Yoğurt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.