Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Altını ıslatma çocuklarda normaldir, ancak yetişkinlerde sadece utandırıcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda altında yatan bir tıbbi soruna işaret edebilir. Ulusal Kontinans Birliği (NAFC), yetişkinlerin yaklaşık olarak %2’sinin hayatlarının bir döneminde altını ıslatma yaşadığını bildirmiştir.

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri

Yetişkinlerde gece altını ıslatma, ADH ya da antidiüretik hormon olarak bilinen hormonu ilgilendiren, hormonal bir dengesizlik neden olabilir. ADH, vücudunuza uykudayken idrar üretiminin azaltılmasını bildirmekle sorumludur. Böylece sizin, bu az miktardaki idrarı gece boyunca birkaç saat tutmanıza olanak sağlar. Eğer vücudunuz yeterince ADH üretemezse, idrar torbanız depolanan yüksek miktardaki idrarı tutamayacak ve altınızı ıslatmanızla sonuçlanacaktır.

Eğer yetişkinlik esnasında altını ıslatma başlarsa, bir doktor tarafından muayene edilmeniz önemlidir. Yetişkinlerde altını ıslatma yaygın değildir ve obstrüktif uyku apnesi, sinir hastalıkları, prostat genişlemesi hatta prostat ya da idrar torbası kanseri gibi bir takım nedenlerden kaynaklanabilir. Yetişkinlerde altını ıslatmanın diğer nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

Şeker Hastalığı
Yetişkinlerde altını kaçırmanın asıl nedeni olabilir. Bu hastalığa sahip insanlar şekeri normal olarak işleyemediğinden, aşırı miktarda idrar üretilebilir ve bu da yetişkinlerde altını ıslatmaya yol açabilir.

Diyüretik (İdrar Sökücü) İlaçlar
Yüksek tansiyon gibi bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde reçete edilir. Bunlar ayrıca daha fazla idrarın üretimi ile idrar torbasında depolanmasına neden olurlar ve gece alındıklarında altını ıslatmaya neden olabilirler. Bunun yerine, bu ilaçları gündüz almayı deneyin.

Alkol ve Kahve Tüketimi
Alkol ve kahve de fazladan idrar üretimine neden olur. Bu yüzden uyumadan önceki 3 saatten daha erken tüketilmelidirler.

Uyku İlaçları
Uyku ilaçları alıyorsanız, idrar yapmanız gereken zamanda uyanamayabilirsiniz ki bu da yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olur. İlacınızın dozajı ve bu ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi idrar torbası sorunları yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olabilir.

Kaygı ve Stres
Endişe ve stres de ayrıca altını ıslatmaya neden olabilir, stresli bir durumun üstesinden geldikten sonra bile devam edebilir.

Genetik
Ayrıca yetişkinlerde gece altını ıslatmanın aileden geldiğinin kanıtları da vardır.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Tedavisi

Bir yetişkin olarak altını ıslatmayı konuşmak utanç verici hissettirse de, doktorunuz ya da bir kontinans danışmanı ile görüşmeniz önemlidir. Görüşmeniz sırasında tıbbi uzman, mesane rutininiz hakkında soru soracaktır. Bu yüzden görüşmenizden birkaç gün önce idrar alışkanlığınızın kaydını tutmak isteyebilirsiniz. Ne kadar sıvı tükettiğinizin, ne sıklıkta idrara çıktığınızın ve altınızı ıslatmanın ne sıklıkta meydana geldiğinin kaydını tutmayı deneyin.


Doktorunuzun, idrar yolu enfeksiyonunu test etmek için idrar örneğine ihtiyacı olabilir. İdrar torbası (ürodinamik) testi gibi farklı testler de istenebilir.

Kendi Kendinize Ne Yapabilirsiniz?
Altını ıslatan bir yetişkin olmak rahatsız edici olabilir, ancak aşağıda özetlenen, yaşam tarzınızla alakalı yapabileceğiniz bir takım değişiklikler altınızı ıslatmayı durdurmanızda yardımcı olabilir.

Sıvı tüketiminizi kontrol edin: Altını ıslatmayı kontrol etmeye çalışırken odaklanılması gereken en önemli nokta, tüketilen sıvı miktarına bir sınır belirlemektir. Yatmadan önceki son birkaç saatte sıvı tüketimini azaltın ya da sıvı tüketmekten kaçının. Bunun yerine, sıvıları akşam yemeğinden önce ya da akşam yemeğinde tüketin. Böylece, vücudunuz ihtiyacı olan sıvıyı almış olacak ve idrar torbanız uyumadan önce çok fazla sıvı tutmayacaktır.

Alkol ve kafeinden kaçının: Alkol ve kafein idrar torbanızı tahriş ederek daha sık idrara çıkmanıza neden olacağından, akşam saatlerinde bu içecek türlerini tüketmekten kaçının. Bazı insanlar, karbonatlı içeceklerin idrar torbasında tahrişe neden olduğu ve idrar sıklığını arttırdığı sonucuna varmıştır.

Dikkatli seçin: Hali hazırda gece altınızı ıslatıyorsanız, alkollü içecekler tüketmeniz durumu daha da kötü daha getirebilir. Bu vücuttaki alkolün ya da artan sıvı miktarının etkisinden kaynaklanabilir. Eğer alkollü içecekler tüketmeyi tercih ederseniz, alkol miktarı daha az olanları deneyin.

Bir günlük tutun: İdrar torbanızı boşaltmanızı hatırlatacak bir idrar çıkarma çizelgesi yapmak iyi bir fikir olabilir, örneğin, her 1-2 saat gibi. Aynı zamanda, altını ıslatma ihtimalini azaltmak için yatağa gitmeden hemen önce idrara çıktığınızdan emin olun.

Yatak takımı ve döşeğinizi dikkatle seçin: Yatak takımı ve döşeğinizi korumak için, bunları su geçirmez bir bez ile kaplamayı deneyin. Bunlar naylon kullanmaktan çok daha rahattır. Emici olduğundan ve sizi rahatsız edebileceğinden, naylon materyalden yapılmış yatak kıyafetlerinden kaçının. Ayrıca, pamuktan yapılmış, kolayca yıkanan ve emici, sizi bir kaza olması halinde konforlu tutacak, kaplamalı yatak çarşafları da kullanılabilir. Eğer evinizden uzaktaysanız, tek kullanımlık hasta bezi ya da çarşafı deneyebilirsiniz. Ayrıca bunlar, bazı otellerde mevcuttur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz