Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir, Nasıl Beslenilir?

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir, Nasıl Beslenilir?

İnsanların hepsi aslında az bir miktar yemek ile rahatlıkla doyabilmektedir. Ancak insanları tetikleyen ve daha fazla yemelerini sağlayan yüksek oranda yemek yeme arzusu olmaktadır. Özellikle ekmek arası veya fastfood besinler doyurucu niteliğe sahip olmadığından dolayı gereğinden fazla tüketilmekte ve insan sağlığını tehdit etmeye başlamaktadır.

Bu gibi nedenlerden dolayı özellikle sebze tüketimine ağırlık verilmeli doyurucu nitelikte olmayan besinlerden uzak durulmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemli olmaktadır. İnsanlar öğünlere göre farklı besin gruplarını tüketmeli ve yedikleri miktarlara dikkat etmelidir. Özellikle akşam saatlerinde mide tıka basa doldurulduğunda hazımsızlık ve mide ağrısı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Önünüzdeki tabakta yer alan yemek gözünüzü değil midenizi doyuracak kadar olmalıdır. Gereğinden fazla yemek yemeyen kişiler hem kendilerini daha rahat hissetmekte hem de ideal kilosunu koruyabilme şansına sahip olmaktadır. Besin gruplarının hepsini dengede tutmak oldukça önemli olmaktadır. Örneğin; tavuk ve balığın aynı anda tüketilmesi veya akşam saatlerinde tavuğun yanına pilav gibi mideyi yoracak besinlerin dahil edilmesi oldukça yanlış bir beslenme alışkanlığı olmaktadır. Özellikle yemeğin hemen ardından yenen tatlılar ve meyveler vücudun yağlanmasının, kilo alınmasının ve çeşitli hastalıkların oluşmasının başlıca nedeni olmaktadır.

İnsanlar yeterli ve dengeli beslenme ile rahatlıkla kilo verebilmekte ve ideal kilolarını dengeli beslenmeye devam ettikleri sürece koruyabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz