Yeterli Su İçmediğimizin Önemli Belirtileri !

Yeterli Su İçmediğimizin Önemli Belirtileri !

Çoğumuz günlük olarak yeterli miktarda su içmiyoruz. Kendimizi dünyanın en doğal kaynağından mahrum ederek, vücudumuza sürekli olarak zarar veriyoruz.

Vücudumuzun nefes kadar ihtiyacımız olan bir başka yaşam kaynağı da “SU”dur. Su içmeden yaşayamayacağımz ve yaşlanma sürecinin vücuttaki su oranın azalması ile başladığını biliyoruz. Vücut susuz kaldğında dehidratasyon meydana gelir . Dehidratasyonunsebeplerinden bir kaçı ise yoğun ishal, kusma, ateş veya aşırı terlemedir. Sıcak havalarda veya egzersiz sırasında yeterli su içilmemesinden dolayı dehidratasyon meydana gelebilir. Herkeste görülebilmesine rağmen yaşlılar ,küçük çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler için bu durum daha risklidir.

Eğer vücudunuzda bu rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, gidip bir bardak su içmenizi öneririz.

* Fazla Su içme İsteği
* Ağızda Kuruluk ve Yapışkanlık
* Göz Kuruluğu
* Kaslarda Zayıflama


* Yorgn ve Uyuşuk Hissetme
* Sindirim problemleri
* Kabızlık
* Cilt Kuruluğu
* Baş dönmesi veya sersemlik
Bu rahatsızlık belirtileri yeteri kadar su tüketmediğinizin belirtileridir.

1.YAŞLANMA

Yaşlandıkça vücudumuzun doğal olarak tuttuğu su miktarı azalır. Açıkçası, bunun anlamı, yaşlandıkça, bilinçli olarak su alımını artırmamız gerektiğidir.Yaşlanmanın ciltte verdiği belirtiler gibi içimizde yaptığı hasar zaman içinde hissedilecektir. Vücudun sağlıklı yaşlanma ve hastalık riskini azaltmak için ömrü boyunca su içmeye devam etmek önemlidir.

2. KABIZLIK

Neredeyse birçok kişi kabızlık sorunu çekmektedir. Bunun farklı nedenleri olsada susuzluğun kabızlık sorunu yaşattığı bir gerçektir. Susuzluk sadece su içme alışkanlığı olmaması değil su içeriği yüksek gıdaların tüketilmemesi diüretik (kafein ) miktarı yüksek besinlerin fazla tüketilmesi de susuzluğa neden olmaktadır. Hergün kuru gıda tüketmek birçok açıdan kabızlığı tetiklemektedir.

3. KİLO ALMAK
Susama ve Acıkma hissi beyinde aynı merkezden kontrol edilmektedir. Bu sebeple susamış olduğumuz zamanlarda, acıktığımızı düşünerek tıka basa yemek yeriz. Hatta bazen tok olduğumuzu bildiğimiz halde yeriz. Bu durum kilo almaya sebep olabilir. Düzenli su içerek hem acıkma hissini azaltabilir hemde rahat kilo verebilirsiniz.


4. BAŞ AĞRISI

Kontrol mekanizmamız olan beynimizin %80’i sudan oluşmaktadır. Su içeriği çok yüksek olan bu organın tüm vücudu kontrol etmesi için susuz kalmamalıyız. Su kaybı durumunda birçok rahatsızlık baş göstermeye başlamaktadır. Bazı araştırmalar %2’lik bir kaybın dahi zekada gerilemeye neden olabileceğini söylemişlerdir.

Baş ağrısı suuzluk belirtisi olabilir . Başınız ağrıdığında önce büyük bir bardak su içmeyi deneyiniz.

5. İDRAR RENGİNDE KOYULUK

İdrar rengimiz yeterli su içip içmediğimizi gösterir. Koyu olması genellikle yetersiz su içtiğiniz anlamına gelmektedir. Aldığımız bazı takviyeler ve ilaçlar idrar rengini koyulaştırır. Fakat ilaç kullanmadığınız halde idrar renginiz koyu sarı ise yetersiz su içtiğinizin bir göstergesidir.

Koyu sarı renkli idrarın aynı zamanda koku yapması ve idrr yaparken yanma hissi vermesi de normaldir. Beslenme ve su alım oranınızı yükselterek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ciddi dehidratasyon durumları da acil tıbbi yardım alınması gerekebilir. Bu septomlar :

Ağız, cilt ve mukozada aşırı kuruma, Düşük tansiyon, Hızlı kalp atışı ,Terleme eksikliği, Batık gözler,Yüksek ateş,Hızlı nefes alış verişi,Aşırı susama,Çok ciddi durumlarda sayıklama veya bilinç kaybı da görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz