Yeşil Çayın 13 Faydası

  • Genel Sağlık
  • Yeşil Çayın 13 Faydası için yorumlar kapalı
  • 490 kez görüntülendi

Yeşil Çayın 13 Faydası

Yeşil çayın siyah çaydan daha sağlıklı olmasının sebebi işlenme süreçleriyle ilgili. Siyah çay fermentasyona uğrarken, yeşil çay böyle bir değişim geçirmiyor. Böylece yeşil çay içeriğindeki antioksidanların büyük bir kısmını koruyor.

Yeşil Çay Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Yeşil çay, Asya’da binlerce yıldır kullanılan bir içecek. Yeşil çayın tansiyonu düşürmekten, kanseri önlemeye, kilo verdirmekten, yaşlanmayı geciktirmeye kadar geniş bir alanda büyük yararları var.

İşte yeşil çayın faydalarının bir listesi:

1 Kilo Verme

Yeşil Çay metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayda bulunan polifenol yağ yakımını ve alınan gıdaların kaloriye dönüşme oranını artırır. Böylece daha kolay kilo verirsiniz.

2 Diyabet

Yeşil çay kandaki glikoz oranını (yemekten sonra kan şekeri yükselişini) yavaşlatarak düzenler. Böylece hızlı insülin artışları ve düşüşleri görülmez, vücutta yağ depolanması da azalır.

3 Kalp Hastalıkları

Yeşil çay kan damarlarını saran katmanı güçlendirerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. İçeriğindeki flavonoid isimli bileşen sayesinde kan damarlarını rahatlatarak, kan akışını kolaylaştırır.

4 Kanser

Yeşil Çaydaki antioksidanlar birçok kansere karşı koruma sağlar. Araştırmalara göre yeşil çay kanser hücrelerinin ölümünü artırıyor ve tümörleri besleyen kan damarlarının büyümesini engelliyor.

5 Yaşlanma

İçeriğindeki polifenol isimli antioksadan sayesinde serbest radikallere karşı savaşan yeşil çay yaşlanmayı önler.

6 Cilt

Yeşil çaydaki antioksidanlar cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyarak kırışıklıkları önler. Yeşil çay ayrıca deri kanserine karşı savaşır.


7 Kolesterol

Yeşil Çay kötü kolesterolü düşürerek, bundan kaynaklı birçok hastalığı önler.

8 Alzheimer ve Parkinson

Araştırmalara göre yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının zararlı etkilerini erteler. Fareler üstünde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay beyin hücrelerinin ölümünü engelliyor ve zarar görmüş beyin hücrelerini iyileştiriyor.

9 Tansiyon

Yeşil çay yüksek tansiyonu engeller. Kan basıncını artıran anjiyotensin isimli hormonun etkilerini bastırarak tansiyonun olağan seviyesinde kalmasını sağlar.

10 Bağışıklık Sistemi

Polifenol ve Flavonoid isimli bileşenler sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudu daha güçlü kılar. Ayrıca yeşil çaydaki C vitamini nezle ve gribe karşı koruma sağlar.

11 Astım

İçeriğindeki teofilin isimli madde sayesinde bronşları destekleyen kasları rahatlatır ve astımın şiddetini azaltır.

12 Stres

İçeriğindeki theanine isimli aminoasit sayesinde stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.

13 Diş Çürümesi

Diş hastalıklarına sebep olan bakteri ve virüsleri öldürür. Ayrıca kötü nefese sebep olan bakterilerin büyümesini yavaşlatır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.