Yeşil Çay Yemeklerden Önce mi Sona mı İçilir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Yeşil Çay Yemeklerden Önce mi Sona mı İçilir? için yorumlar kapalı
  • 676 kez görüntülendi

Yeşil Çay Yemeklerden Önce mi Sona mı İçilir?

Yeşil Çay Yemeklerden Önce mi Sona mı İçilir                                Yeşil Çay Yemeklerden Önce mi Sona mı İçilir?

Yeşil Çay

Yeşil çay, ‘Camellia Sinensis’ yapraklarından yani siyah çay ile aynı bitkiden üreilmesine rağmen işlenme sırasındaki farklılık yüzünden fazla oksidasyona uğramadan kullanılıabilir hale gelir. Siyah çay işlenme sırasında daha fazla kavrulur ve bu durumda siyah çayın fermantasyona uğrayıp antioksidan özelliklerini kaybetmesine neden olur. Yeşil çayın içindeki ‘Kateşin’ denen madde özellikle polifenolle birlikte oldukça etkilidir. Yeşil çayın içindeki aktif maddeler, kateşinler, epigalloketaşin gallat, polifenoller ayrıca E vitamini bakımından zengin maddeler, krom, manganez, selenyum, çinko, karotenoidler, tokoferol, askorbik asit gibi mineraller de bulunur. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

Yeşil Çay Kullanımı Nasıl Yapılımalıdır?

                Yeşil çay satışı yapan firmalardan bazıları günde oniki bardağa kadar yeşil çayın tüeketilebileceğinden bahsediyor ancak bu sayıya çıkmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca toz yeşil çaylar yerine yaprak şeklinde kendinizin hazırlayacağınız yeşil çay daha sağlıklı olacaktır. Yeşil çay kaynatılmamalıdır bunun yerine yeşil çayın üzerine kaynamış su ilave ederek demlemelisiniz. Bu demlenme işlemi minimum iki dakika maksimum altı dakika olmalıdır. Yeşil çayı şekersiz içmein tavsiye edilir ancak şekersiz içemeyenler  yeşil çayı tatlandırmak için bal ekleyebilirler. Yeşil çaya ilaveten zencefil ya da nanede ekleyebilirsiniz. Yeşil çay yemek yedikten sonra tok karnına değil sabah ya da akşam yatmadan önce aç karınla içilmelidir. Yeşil çayı içerek tüketmek dışında da kullanabilirisiniz. Yaralı bölgelere tampon olarak kullanabilirisiniz. Gözleriniz şişmiş ise yeşil çayı bir beze koyup soğuttuktan sonra gözlerinize koyarsanız şişlik inmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.