Yeşil Çay İçmek İçin 8 Neden

Yeşil Çay İçmek İçin 8 Neden

Yeşil çay, belki tadı için tercih edilebilecek bir içecek değil. Zaten birçok kişi de yeşil çayı tadından dolayı değil, sağlık açısından büyük yararları olduğu için tüketiyor. İşte yeşil çayın yararları;

1-) Cildi Güzelleştirir

Yeşil çay, genel cilt sağlığı için oldukça yararlı bir içecektir ve güneşin ultraviyole ışınlarına karşı cildi korur. Almanya’da yapılan bir araştırmanın sonucunda, bir gün boyunca 6 bardak çay içirilen kadınların ciltlerinde kızarıklıkların kaybolduğu tespit edildi. Düzenli olarak iki hafta boyunca her sabah yeşil çay içtiğinizde, cildinizin güzelleştiğini ve nem oranının arttığını fark edeceksiniz.

2-) Kolestrole İyi Gelir

Birçok araştırma, yeşil çayın yüksek kolestrole karşı etkili olduğunu ortaya koydu. Yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca günde 375 mg yeşil çay içenlerin iyi kolestrol (HDL) seviyesinin arttığını, kötü kolestrol (LDL) seviyesinin ise düştüğünü kanıtladı.

3-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yeşil çayın yararları arasında en çok bilineni, kilo vermeye yardımcı olduğudur. İçerdiği kafein oranı nedeniyle metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmaya yardımcı olan yeşil çay, kilo verirken tüketilebilecek en sağlıklı içeceklerden biridir.

 

4-) Kemikleri Güçlendirir

Yeşil çay, asteoporoza (kemik erimesi) karşı da kullanılan bir bitkidir. Düzenli olarak yeşil yaş içmek, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Japon bilim adamlarının Hong Kong’da yaptığı bir araştırmanın sonuçları bunu ispatlamıştır.

5-) Ağız Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Japonya’da 940 erkek üzerinde yapılan bir araştırma sonucuna göre, yeşil çayın içinde bulunan kateşin bileşeni, ağızda bulunan kötü bakterileri öldürerek ağız sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

6-) Parkinson ve Alzheimerden Korur

Yeşil çayın içinde bulunan polifenol, serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. 2012 yılında Phytotherapy and Phytopharacology dergisinde yayınlanan bir makale, yeşil çayda bulunan polifenollerin alzheimer ve parkinson rahatsızlıklarına karşı etkili olduğunu ve hafıza kaybını engellediğini belirtiyor.

7-) Kanserden Korur

Bazı araştırma sonuçları yeşil çayın, mesane, yumurtalık, ve yemek borusu kanserlerine karşı etkili olduğunu ortaya koyuyor. Yeşil çay, aynı zamanda, meme kanserinin ilerlemesine ve yeniden nüksetmesine de engel oluyor.

8 -) Şeker Hastalığına Karşı Etkilidir

Japonya’da yapılan bir araştırma, düzenli olarak yeşil çay içenlerin, şeker hastalığına yakalanma riskini %33 düşürdüğü sonucunu ortaya koyuyor. Yeşil çay, diyabete karşı da oldukça etkili bir içecektir.

Görüldüğü gibi yeşil çay, birçok hastalığa karşı oldukça etkili ve çok sağlıklı bir içecektir. Yapılan pek çok araştırma yeşil çayın faydalarını ortaya koyuyor. Bilim adamları yeşil çayı “superfood” (süper bir besin) olarak nitelendiriyorlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz