Yeşil Çay En Faydalı Şekilde Nasıl İçilir?

Yeşil Çay En Faydalı Şekilde Nasıl İçilir?

Yeşil çay içmenin sağlığınıza pek çok faydası vardır.

Daha önceden de biliyor olabileceğiniz gibi, yeşil çay idrar söktürücü ve termojenik etkilerinin yanı sıra bol miktarda antioksidan da içerir. Bu da sizi, başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan korur.

Bu yazıda, yararlarından faydalanabilmek için yeşil çayı nasıl içeceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Yeşil Çayınızı Kişiselleştirin

Bir fincan yeşil çay hazırlarken, çayın tadı onu nasıl yaptığınıza göre değişir. Bu tamamen suyu ne kadar kaynattığınıza bağlıdır.

Çay meraklılarına göre, lezzet açısından yoğun olduğu halde acı bir tadı olmayan çay en idealidir.

Su çok sıcak olursa ya da yapraklar çok uzun süre demlenirse, çayın acı bir tadı olabilir. Öte yandan, eğer su çok soğuk olursa bu sefer de çayın adı suya geçemez.

Çayınızı demlemeniz gereken süre yaprakların büyüklüğüne, çayın türüne ve ne zaman hasat edildiğine bağlıdır.

Yeşil çay genellikle 60 °C ve 85 °C arasında demlenir ve 3 dakika yeterlidir.

Çayın hazırlanışı ve sağlığa yararları

Yeşil çayınızı hazırlama şeklinizin, sağlığınıza faydalı olan antioksidanların faydalarını ne kadar koruduğunu etkilediğini gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır.

Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ana noktaya göz atın;

  • Çay yapraklarının şekli ve büyülüğü: Büyük yapraklar biraz daha uzun sürede demlenirken, küçük yaprakların demlenmesi için daha az bir zaman yeterli olacaktır.
  • Poşet çay veya çaydanlık kullanmak: Aslında çaydanlık kullanmak daha sağlıklıdır çünkü yapraklarla beraber filizler de demlenir. Böylece daha fazla çay yaprağı kullanabilirsiniz çünkü poşet çaylarda çay miktarı daha azdır.
  • Suyun sıcaklığı: Su kaynadığında, kateşinler daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Daha düşük ısıda bir su kullanıldığında, çayın faydalarını azaltmış olursunuz. Çünkü soğuk su galik asit gibi sağlıklı bileşiklerin parçalanmasını engeller.

Yeşil çay yaparken riskli olabilecek durumlar var mıdır?

Eğer çayınızı çok fazla demlerseniz, acı bir tadı olabilir ve içindeki kafein miktarı artabilir.

Bunun yanı sıra, haşere ilaçları ve ağır metaller gibi başka maddelerin de ortaya çıkma riski vardır.

Yeşil çayınızı başka ne şekilde hazırlayabilirsiniz?

İçtiğiniz yeşil çayın antioksidan özelliğini en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, hoş bir lezzet elde edebilmek için yaklaşık iki saat soğuk suda bekletin.

Bu şekilde, bu doğal mucizenin bütün özelliklerinden yararlanabileceksiniz.

Yeşil çayın az bilinen üç faydası

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, yeşil çayın hiç bilinmeyen faydalarını ortaya çıkardı. Kalp sağlığınızı güçlendirmesi, kanserle mücadele etmesi ve stresi azaltması bu faydalardan bazılarıdır.

Bu muhteşem çayın az bilinen üç faydasına bir göz atın.

Sağlıklı dişler ve diş etleri

2009 yılında yapılan bir araştırmada 940 erkeğin ağız sağlığı incelendi. Bilim insanları düzenli olarak yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere ve az içenlere oranla daha sağlıklı diş etlerine sahip olduğunu gözlemledi.

Gün içinde içtiğiniz her yeşil çayın, diş etlerinizin sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri bulunduğu kanıtlandı. Yeşil çayı daha fazla içen kişilerde, diş eti kanaması, kızarıklığı ve diş minesi erozyonunun daha az görüldüğü saptandı.

Felç riskini önler

Yine 2009 yılında, her gün yeşil çay içmenin felç olma riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koyan birkaç araştırma yapıldı.

Yaklaşık 195 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde üç fincan yeşil çay içen kişiler felç olma risklerini %21 oranında düşürüyor.

Beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur

Yeşil çay tüketmek beyninizi yaşlanmanın etkilerinden koruyabilir. 2006 yılında, Japonya’da 70 yaş ve üzeri, yaklaşık 1000 kişi üzerinde yürütülen araştırmalarda yeşil çayın olumlu etkileri incelendi.

Araştırmacılar, hayatları boyunca daha çok yeşil çay tüketmiş katılımcıların, daha az yeşil çay tüketenlere kıyasla beyin fonksiyonlarında daha az kayıp yaşadığını tespit etti. Haftada 4-6 bardak yeşil çay tüketen kişilerin bilişsel bozukluk problemi yaşama ihtimali %38 oranında daha düşük.

Konuyla ilgili bilimsel araştırmalar henüz sınırlı sayıda olduğu için, herhangi bir tedavi yöntemi olarak yeşil çayı önermek için şuan erken.

Ancak yine de, bu muhteşem ve sağlıklı çayı tüketmenin sağlığınıza olağanüstü faydaları olacağı kesin.

Mutlaka deneyin!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz