Yaptırmak İstediklerinizi Sağ Kulağa Söyleyin!

Yaptırmak İstediklerinizi Sağ Kulağa Söyleyin!

 Hiç dikkat ettiniz mi sağ kulağın ya da sol kulağın ne kadar etkili olduğuna? Muhtemelen cevabınız hayır olacaktır. Genelde karşınızdaki kişinin yüzüne bakarak konuşursunuz. İtalyan bilim adamlarının yaptıkları son araştırma ile söylenenlerin sağ kulağa iletildiğinde daha etkili olduğu açıklanıyor.

Bu araştırmaya göre sizde isteklerinizin yerine getirilmesini istiyorsanız karşınızdaki kişinin sağ kulağına konuşmalısınız.

İtalya’da yapılan araştırmaya göre, üç farklı deneyde kişilerin sağ kulağına söylenenleri yerine getirmelerinde beklenen etkiyi gösterdiği anlaşıldı. Beyinin sol tarafının bilgiyi işlemede daha iyi olduğunun bilinmesi ile, sağ kulaktan gelen bilgilerin değerlendirilmesi yönündeki gelişmeye dikkat çekildi.

Yapılan ilk deneyde; ikiyüzseksenaltı denek yüksek desibelli müzik dinletilirken birbirleriyle konuşmaları izlendi. Bu kişilerin yüzde yetmişikisinde, dinleyenin sağ tarafında etkileşim olduğu gözlendi.

İkinci deneyde; yüzaltmış denek ile anlamsız ifadelerle fısıldayarak konuşuldu ve deneklerin konuşulanları duyabilmek için sağ ve sol kulaklarını kullanmaları izlendi. Daha sonra her bir denekten duyabilecekleri ses tonu ile 1’er sigara istendi. Sonuçta deneklerin yüzde ellisekizinin sağ kulağını, yüzde kırkikisinin ise sol kulağını kullandığı tesbit edildi.

Yapılan son deneyde ise; yüzyetmişaltı denekten bir kısmının sağ, bir kısmının da sol kulağına yönelik konuşma ile sigara istendi ve sağ kulağına konuşulan kişilerin sol kulağına konuşulan kişilere göre daha fazla sigara ikram ettikleri belirlendi.

Bu deneyler sonucunda ise, sağ kulaktan algılanan kelimelerin beyinin sol tarafında daha iyi işlem gördüğü kararını verdiler.

Aynı şekilde, insanların telefon konuşmalarında ahizeyi sağ kulaklarına tutmaları da bu araştırmalarda dikkat çekici olduğuna işaret ediliyor

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz