Yanıklar için Ev Çareleri: iyileştirmek için 11 şaşırtıcı tedavi yöntemi

Yanıklar için Ev Çareleri: iyileştirmek için 11 şaşırtıcı tedavi yöntemi

Mutfakta küçük yanıklar, ütü masası veya su kazanı çok yaygındır ve ne kadar olursa olsun acıdan kurtulmak istemeniz için o kadar kötü davranırlar ki. İhtiyacınız olan tek şey küçük yanıkları yatıştırmak ve iyileştirmek için bu 11 basit ev ilaçları ve bu numaralar gerçekten en kolay ve en ucuzudur. Eliniz veya kolunuz bir yanık nedeniyle acı çekiyorsa, ihtiyacınız olan tek şey, yanıkları yatıştırmak için küçük bir minty diş macunu veya bir aloe tabakasıdır.

Kısa sürede yatıştırmak ve küçük yanıkları iyileştirmek için 11 şaşırtıcı ev ilaçları!

1. Nane Diş Macunu

Kazayla sıcak bir tavaya, bir tencereye dokunmak veya kolunuza sıcak su dökmek çok yaygındır. Bu kadar küçük ama dayanılmaz derecede acı veren yanıklar için, bir tüp beyaz kırk diş macunu yatıştırıcı hile yapabilir. Bu kadar küçük yanıkları gidermek için onları daima mutfakta tutun.

Bununla birlikte, diş macununu uygulamadan önce, yanmış alana bir miktar soğuk su dökün ve daha sonra bir doku ile kurulayın. Sonra yanığa bir parça minik diş macunu sürün, biraz acıtacaktır, ancak ağrı hemen sonra gider.

2. Çay Poşetleri

Siyah çay poşetleri, yanık ısısını azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan güçlü bir tanik asit profiline sahiptir. Öyleyse, haşlanmaya uğrayan bir sıcak tavaya dokunmaktan dolayı küçük bir yanığınız varsa, etkilenenlerin üzerine iki-üç nemli ve soğuk siyah çay poşeti yerleştirin ve koyduklarından emin olmak için üzerlerini gazlı bezle örtün.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cildi gençleştirici özellikleri ile bilinen E Vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda anti-bakteriyel ve anti-mantar olan güçlü bir yağ asitleri profili içerir. Öyleyse, yanığınızın cildinizde korkunç bir enfeksiyon yayılmasını engellemek veya cildinizde yanıcı bir yanık bıraktığı korkunç bir yanık izini kaldırmak istiyorsanız, hindistancevizi yağı günü kurtaracaktır.

İhtiyacınız olan tek şey biraz limon suyu, hindistancevizi yağına ekleyin ve yanık veya izinize güzelce masaj yapın. Limon suyundaki sitrik asit yarayı hafifletir, hindistancevizi yağı cildinizin çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

4. Süt

Sütteki yağ ve protein içeriği yanar ve iyileşmeyi arttırır. Hızlı rahatlama için yanıkları 15 dakika boyunca sütte bekletin. Tam yağlı, tam yağlı sütlü yoğurt aynı zamanda kavrulmuş cildinizi soğutmanıza ve nemlendirmenize yardımcı olabilir.

5. Buzdan uzak durun

Buz, cildinizdeki kan akışını gerçekten sınırlayabilir ve cilt dokularınızda ciddi hasara neden olabilir. Böylece, buzlanma yerine, yanmış alanı musluktan gelen soğuk akan suyun altına yerleştirin. Cildinizin derinliklerine yayılmasından sakıncayı önler.

Yanmış cildi en az 20 dakika soğuk su altında tutun ve ardından cilde bir miktar aloe uygulayın. Aloe yanıklar için en iyi çözümdür, ağrıyı keser, şişliği ve iltihabı azaltır ve cildin onarımını ve büyümesini teşvik eder.

6. lavanta yağı

Fransız aşk, lavanta güzel kokusu ve sayısız sağlık yararları için lavanta. Lavanta yağı her zaman güçlü cilt iyileştirme gücü nedeniyle selamlanır ve yanıklara uygulandığında, yanığın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur ve ağrıyı hafifletir.

Sadece 2 gram su alın ve 1 çay kaşığı ekleyin. lavanta yağının üzerine, artık içeriği kolay kullanım için sisleme şişesine dökün. Sadece şişeye güzel bir şeyl verin ve ağrının arttığını hissettiğiniz zaman yanmış alana buğulanın. Cadı ela ve çay ağacı yağı da bazı şaşırtıcı yanık iyileştirici özelliklere sahiptir.

7. Sirke

Beyaz sirke asetik asitler bakımından zengindir, ayrıca ünlü ağrı kesici aspirinde bulunan ve her türlü iltihaplanma, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan bir bileşendir. Mükemmel bir büzücü ve antiseptiktir ve onu yanığınıza uygularsanız, enfeksiyonun gelişmesini önler. Sirke ayrıca yanıklarınızdaki ısıyı giderir ve ağrının uyuşmasına neden olur.

Öyleyse biraz kağıt havlu alın ve sirke ile ıslatın ve yanığınıza yerleştirin. Daha yumuşak bir şey istiyorsanız, bunun yerine pamuklu bez kullanın.

8. Vanilya

Vanilya özü küçük yanıklar üzerinde harikalar yaratıyor. İhtiyacınız olan tek şey bir pamuklu çubukla, biraz vanilya özü ile kurulayın ve nazikçe cildinizin yanık bölgesine uygulayın. Vanilya özü içindeki buharlaştırılmış alkol, yanığın soğutulmasıyla ağrının azaltılmasına hizmet edecektir.

9. C ve E Vitaminleri

C ve E Vitamini çok güçlü bir cilt iyileştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. C vitamini, yeni cilt oluşturmak için temel malzeme olarak görev yapan kollajen üretimini artırarak yara iyileşmesi ve cilt yenilenme hızını arttırır. E Vitamini cildi onarmak ve korumak için harika bir antioksidandır ve gerçekten çok acı çeken o yanığın iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, bu ikisini birleştirin.

2.000 mg C ve 1000 IU E Vitamini alın ve en az bir hafta boyunca tüketmeye devam edin. En iyi yol, bir E Vitamini kapsülü açmak ve doğrudan yanıklara uygulamaktır. İyileşme sürecinde sihirle çalışacak ve yara izlerinin oluşmasını önleyecektir.

10. Bal

Bal, doğal bir antibiyotiktir ve bir enfeksiyonun yanık içinde tomurcuklanmasını önlemeye gerçekten yardımcı olabilir. Doğal pH dengesi bakterileri yok eder, böylece yanığa uygular uygulamaz cildinizin içinde sürünmek isteyen tüm enfeksiyonları ve bakterileri yok eder. Bal aynı zamanda yanma hissini serinletir, acıyı emer ve cildinizin yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur.

11. Yulaf

Yulaf, cilt içindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bazı güçlü yatıştırıcı niteliklere sahiptir ve özellikle iyileşen cildi kaşımak için güçlü bir arzuya eşlik eden yanıklara yardım eder. Tek ihtiyacınız olan bir miktar musluk suyu, bir bardak yulaf ve bu ikisini bir karışımda birleştirmek. Karışımı en az 20 dakika bir kenara bırakın, böylece yulaflar su içinde güzelce ıslanır. Şimdi, macunu yanığınıza uygulayın ve bir süre kalmasına izin verin, böylece sihrini çalıştırabilir.

Eğer yanık daha küçükse, daha küçük bir yulaf kasesini düzeltin ve cildinizin doğal olarak kurumasını sağlayın; böylece kaşıntıyı uzak tutmak için cildinizde küçük bir yulaf tabakası kalır. Ağrınızdan daha fazla rahatlama istiyorsanız, buza biraz kabartma tozu ekleyin, cildinizdeki iltihabı gidermeye yardımcı olacak bikarbonat içerir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz