Yanık İzini Ne Geçirir, Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Yöntemleri

  • Genel Sağlık
  • Yanık İzini Ne Geçirir, Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Yöntemleri için yorumlar kapalı
  • 847 kez görüntülendi

Yanık İzini Ne Geçirir, Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Kaynar su, çay dökülmesi, ağda yanığı, güneş yanığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı ciltte, elde veya yüzde yanık meydana gelmiş, bu yanık iz bırakmış olabilir, yanık izi eski yahut yeni olabilir. Yanık lekesi nasıl geçer? Makalemizde yüzdeki veya vücuttaki yanık izine iyi gelen, bu lekeleri geçiren en etkili yöntemlere yer verdik.

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yanık İzini Geçiren Maske Tarifi

Malzemeler

  1. 1 çay kaşığı zeytinyağı
  2. 1 yemek kaşığı havuç
  3. 1 yemek kaşığı limon suyu
  4. 1 yaprak aloe vera suyu

Yapılışı: 1’er çorba kaşığı havuç ve limon suyunu, 1 yaprak aloeveranın suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Her gün sabah-akşam yanık bölgeyi bu karışımla ovun. Yanık izi hafifleyecektir.

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yanık İzini Geçiren Doğal Tarif

Eşit ölçüde havuç suyu ve limon suyunu karıştırın. Her gün yanık olan bölgeyi bu karışımla ovun. Yanık izi giderek hafifleyecektir.

Patates

Çiğ patateste bulunan katekolaz enzimi yanık izlerinin geçmesi için doğal çözümlerdendir. Çiğ patatesi katı meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa blender kullanıp patatesi posa haline getirin. Daha sonra bu posayı yanık izi olan yere sürüp 10-15 dk bekletip suyla yıkayın. Bu uygulamaya yara izi geçene kadar her gün devam edin.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, yara izlerinin geçmesine yardımcı olabilecek mükemmel bir yağdır. Hindistan cevizi yağı içerisindeki antioksidanlardan biri olan E vitamini, yara izinin iyileşme süresini hızlandırır ve yeni izlerin oluşmasını önler. Buna ek olarak, hindistancevizi yağı içerisinde bulunan laurik, kaprilik ve kaprik asitler kolajen üretimini harekete geçirir, hasarlı cildin iyileşmesini sağlar ve serbest radikallerin ciltte bıraktığı hasarı giderir.

İnternet üzerinden yahut aktardan katı Hindistan cevizi yağı satın alın. Cezveye biraz katı Hindistan cevizi yağı koyup ısıtın. Ilık hale gelen yağı yanık izi olan yere sürüp 5-10 dakika masaj yapın. En az 1 saat boyunca cildinize kalsın. Günde 2-4 kez buna devam edin.

Soğan

Soğan suyu yanık izinin geçmesine yardımcı en etkili maddelerdendir. Soğan suyunda bulunan kükürt cilt lekelerini, izlerini kolayca geçirir. Ayrıca, soğan suyu cilt hücrelerine gerekli besinleri de sağlar.  Katı meyve sıkacağında soğanın suyunu çıkarın. Şayet katı meyve sıkacağınız yoksa soğanı rendeleyip ardından süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. Eşit miktarda soğan suyu ile elma sirkesini karıştırın. (Kullanacağınız soğan suyu ve elma sirkesi yanık izinin boyutuna göre değişir. Mesela küçük bir iz için bir tatlı kaşığı soğan suyu ile bir tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırırsınız.) Pamuğu bu karışıma batırıp yara izi olan yere sürüp 20 dk. bekleyip suyla yıkayın. Bu tedaviye birkaç hafta boyunca günde iki kez devam edin.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel, içeriğinde bulunan muksilin polisakaritlerin maddesi sayesinde yanık izinin geçmesinde çok önemli rol oynar. The Journal of Chemical and Pharmaceutical Research (Kimya ve İlaç Araştırmaları Dergisi’nde) 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre Aloe vera’nın cilt lekelerini gidermek ve cildi pürüzsüz hale getirmek dahil cilde pek çok faydası olduğu tespit edilmiştir. Ciltteki hiperpigmentasyonu giderip, cildin orjinal rengine dönmesine yardımcı olur. Ayrıca derideki ölü hücreleri yok edip, yeni hücre oluşumunu destekler. İnternet üzerinden veya bitki satan yerden Aloe vera bitkisi satın alın.  Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Yanık izi olan yere nazikçe 3-4 dk masaj yaparak sürün. 15-20 dk bekletip yıkayın.Bir kaç hafta boyunca günde 2 kez bu yöntemi uygulayın.

Limon

Limon suyu çok güçlü asidik bir madde olduğundan doğal cilt beyazlatıcısıdır. Yara izinin geçmesi için 1 limonu sıkıp suyunu çıkarın. Yanık izi olan yere masaj yaparak sürün. En az 10 dk bekleyip cildinizi yıkayın.

Dilerseniz yalnızca limon suyu yerine eşit miktarda limon suyu ve salatalık suyunu karıştırıp da kullanabilirsiniz. Salatalık suyunu yapmak için salatalığı rendeleyin, süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. Yahut doğrudan katı meyve sıkıcağında da suyunu çıkarabilirsiniz.

Yağ Yanığına Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Çözümler Tıklayınız

2. Derece Yanık İzi Kalır mı, Ne Kadar Sürede İyileşir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.