Yanak ve Dudak Dolgunlaştırma

Yanak ve Dudak Dolgunlaştırma

Kadınlarda dudakların ince durması onların çekiciliğini ciddi anlamda azaltan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle dudak dolgunlaştırması için çok değişik yöntemler ve yollar kullanılmaktadır. Dudak dolgunlaştırmak için genellikle botoks, silikon enjeksiyonu gibi yöntemlerin geçici çözümler sunması

ve özellikle silikon da doğal olmayan görünümlere yol açması nedeniyle eskisi kadar revaçta olmayan dudak ve yanak dolgunlaştırma yöntemleri olduğu söylenebilir. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor. Son dönemlerin trend dudak ve yanak doldurma yöntemi olan yağ enjeksiyonu yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Yağ Enjeksiyonları Dudaklara ve Yanaklara Nasıl Yapılıyor?
Vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusu, yüzde yanak dolgunlaştırılmasında, dudak büyütmek amacıyla, derin kırışıklıkların tedavisinde, çökük gözlerin tedavisinde veya herhangi bir yerde dolgu olarak kullanılabilir. Yine vücuttaki şekil bozuklukları, çöküntüler ve zayıf bölgelerin doldurulmasında , ve daha önce yapılmış liposuctiona bağlı cilt düzensizliklerinin giderilmesinde , eller ve boyundaki yaşlılık izlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilir.

Yağ uygun bölgeden ince kanüller ile lokal anestezi altında alınır ve gerekli işlemlerden sonra istenen bölgeye mikrokanüller aracılığıyla enjekte edilir. Transplante edilen yağ dokususunun yaklaşık % 50 si yeni yerinde absorbe olacak yani eriyip vücut tarafından emilecektir. Bu nedenle genellikle istenenden daha fazla yağ enjeksiyonu yapılması gerekir.

Ancak bu %25’i aşmamalıdır. Uygulama sonrası yaklaşık 3-4 günlük dikkate değer ölçüde ödem ve şişlik görülür. Bazen enjeksiyon bölgesinde, özellikle yüzeysel, yani çizgi ve kırışıklık giderilmesi amacıyla yapılmış ise, morluk görülecektir.

Bu yöntemin avantajı genellikle malzemenin bol bulunabilir olması,hastanın kendi dokusu olması, iğne ile alınıp- verilebilir olması ve sonuçların otolog olmayan dolgu maddelerine göre daha kalıcı olmasıdır. Çoğu hasta tedaviden hemen sonra normal günlük aktivitelerine dönmektedir. Üç aydan sonra ne kadar dokunun orada beslenip kaldığı az çok belli olur. Yeni enjeksiyonlar 3,6,12 ay sonra tekrarlanıp sonuç daha iyi duruma getirilebilir.

Yağ dokuları gerektiğinde dondurularak 2 yıla kadar saklanabilmekte ve bu süre zarfında ihtiyaç duyulduğunda hastaya uygulanabilmektedir. Ancak bekletilen yağ dokularında canlı hücre sayısı giderek azalmaktadır.

Yağ enjeksiyonu bir yerden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir. Alınan yer genellikle karın bölgesidir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonunun başarısı verilen hücrelerin yaşamaya devam etmesine bağlı. Eğer verilen hücreler ölürlerse birkaç hafta sonra bütün dolgu etkisi ortadan kalkar. Kısaca ölü yağlar erir.

İŞLEM NASIL YAPILIYOR?
Yağ enjeksiyonu yapmanın birçok değişik tekniği ve aleti var. Temel olarak yağlar özel liposuction enjektörleri ile alınıyor ve başka bir enjektöre aktarılarak yeni yerlerine enjekte ediliyor. Her iki safhada da kesik yapmaya ve dikiş koymaya gerek yok ve lokal anestezi yeterli oluyor.

İŞLEMİN BAŞARISI NEYE BAĞLI?
Bu işlemin başarılı olması tamamen kullanılan aletlere ve tekniğe bağlı. Son yıllara kadar verilen yağların erimesi neredeyse bir kuraldı. Ancak son birkaç senede ciddi bir ilerleme oldu ve artık verilen yağların tutma ihtimali ciddi olarak arttı. Örnek olarak benim yağları alırken kullandığım iğnenin içerisi özel hazırlanmış ve altın kaplı. Amaç kanülün içerisinde olabilecek metal çapakları düzeltmek ve hücrelere en az zarar verecek alaşımla, yani altın ile yüzeyi kaplamak. Alınan hücrelerin hava ile temas etmemesi, yağların verildiği enjektörlerin boyutları, uyguladığınız basınç gibi birçok ayrıntı da var. Ama asıl önemli olan aletler ve onlar olmadan vereceğim yağların eriyeceğine eminim.

YAĞLAR EN SIK NEREYE VERİLİYOR?
Sıklıkla yüz bölgesinde kullanılıyor. Dudakları kalınlaştırmak, Ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir. Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılıyor. Bazı kazalardan sonra da bu işleme başvurulabilir. Örneğin alın bölgesinde bir çöküklük oluşmuşsa bu yağ ile doldurulabilir. İŞLEM: Buna bir ameliyat demek kolay değil. Belki botox gibi bir işlem ile küçük bir ameliyat arası büyüklükte diyebilirim. Yinede bir ameliyathane ortamında yapmakta fayda var. İşlem aslında 20 dakika kadar sürüyor. Ama alınan yağların hazırlığı da en az o kadar sürüyor ve toplam süre bir saate yaklaşabiliyor. Lokal anestezi her zaman yeterlidir.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Düşükte olsa enfeksiyon olabilir. Bu durumda o bölgede küçük apseler görülebilir. Tedavi olarak antibiyotik ve pansuman yeterli olacaktır. En sık ortaya çıkabilecek problem yağların erimesi olacaktır. Verilen yağlar daima homojen olarak eridiği için asimetri görülmesi çok nadirdir. Yani dudağınızın sol tarafındaki yağlar eridiyse sağ taraftakiler de aynı miktarda eriyecektir. Yağların erimesi herhangi bir sağlık problemi de çıkarmaz ve işlem istenirse tekrar edilebilir.

SIK SORULAN SORULAR:
Yağlar mutlaka eriyormuş, her üç ayda bir bu işi tekrar mı edeceğiz? Verirken yağların erimeyeceğini ümit ediyoruz. Düşük bir ihtimal ile erirlerse işlem tekrar edilebilir. Ama amaç bu işlemi bir kere yapmak ve tekrarına gerek duymamak. Yağ alınan yerlerimde incelme olacak mı? Hayır. Alınan miktarlar o kadar küçük ki siz alınan yerde bir fark göremezsiniz.

İPUÇLARI:
• Ameliyattan sonra yağ verilen yerlerde biraz ödem olur. Özellikle dudaklar olduğundan daha büyük gözükür. Paniğe kapılmayın. İşlemden sonra devasa gözüken dudaklarınız bir kaç gün sonra küçülecekler ve gerçek şekillerini alacaklar. • Erime genellikle ilk ayın sonunda kendini belli eder. İşlem ikinci ayda tekrar edilebilir.

• Eğer bir bölgeye fazla yağ verilmişse ilk haftalarda buraya yapacağınız düzenli ve kuvvetli masaj ile yağları eritebilirsiniz.

İŞLEM SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
İşlemden sonra yağ verilen yerde şişlik olacaktır. Bu birkaç gün sürer. Aynı gün evinize çıkabilir, şişliklerden rahatsız değilseniz ertesi gün işinize dönebilirsiniz. Spora bir hafta sonra başlayabilirsiniz.

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Lokal anestezi ve sedasyon. Ameliyat nerede yapılmalı: Tercihan bir hastane ameliyathanesinde.
Ameliyat süresi: 1 saat. Hastanede yatış süresi: Birkaç saat sonra taburcu olunabilir.
Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede.
Pansuman: Yok.
Dikişler: Alınması gereken dikiş yok Ne zaman işe dönülebilir:
Ertesi gün. Spor: 1 hafta sonra. Son şekil: Genellikle bir iki hafta.

Bu yazı yanak dolgunlaştırıcı kremler, yanak dolgunlaştırma fiyatları, dudak dolgunlaştırma, yağ enjeksiyonu fiyatları, yağ enjeksiyonu yaptıranlar, yanak dolgunlaştırma egzersizleri, dudak dolgunlaştırma yöntemleri  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dudak dolgusu fiyatları, yüz dolgusu fiyatları, yanak dolgusu fiyatları, yanakları dolgunlaştırmak için, dudak dolgusu fiyatları 2012, yuz dolgu fiyatlari, yanaklara dolgu fiyatları, yüze dolgu fiyatları, yag enjeksiyonu yaptıranlar, yag enjeksiyonu fiyatlari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.