Yağlar Ve Karbonhidratlar

Yağlar Ve Karbonhidratlar

Yağlar Ve Karbonhidratların Görevleri Nelerdir

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar nişastalı, unlu ve şekerli maddelerdir. Bu grupta her türlü şekeri, nişastalı maddeleri sayabiliriz. Bildiğimiz kesme şeker, toz şeker, un, karbonhidrat grubu besinlerdendir. Yine bir çok meyve ve sebzede bol miktarda karbonhidrat bulunur. Uzmanlar günlük besinlerin % 35-45’inin karbonhidratlardan oluşması gerektiğini söylemektedirler. Fakat değersiz ve kalorisi yüksek şekerler yerine karbonhidratları rafine olmamış unlardan yapılan ekmeklerden, kuru fasulye, bezelye, mercimek, kuru bakla, taze mısır, elma, muz, armut kayısı gibi meyvelerden almak çok daha yararlıdır. Hem bu sayede karbonhidratlarla birlikte belirli bazı vitamin ve madenleri de sağlamış oluruz. Yine bal, kuru üzüm, pekmez de değerli karbonhidratlardır. Pastalar, kurabiyeler, hamur işleri kalorileri yüksek olduğu için insanın şişmanlamasına da yol açarlar.

karbonhidratlar

Karbonhidratların vücuttaki görevi :

Karbonhidratlar vücuda girer girmez yakılarak vücuda enerji sağlarlar. Böylece vücudun ve kafanın çalışması için gereken enerji sağlanır. Yine karbonhidratlar, diğer gruplardaki besinlerin vücutça kabul edilmesine, sindirilmesine de yardımcıdır. Vücut yeteri kadar karbonhidrat almazsa sağlık bozulur. İnsan bitkinlik duyar, vücut da kafa da çabuk yorulur. Karbonhidratı alamamak veya az almak bağırsakların durmasına, kabızlığa neden olabilir.

Yağlar Ve Faydaları :

yaglar

Yenen her tür hayvansal ve bitkisel yağ bu gruptandır. Yağlar kalorisi yüksek besinlerdir. Tereyağ, zeytin yağı, çiçek yağı, margarin vb. hepsi yağ grubu besinlerdir. Ayrıca bazı besinlerde de epey yağ bulunur. Fındık, fıstık, ceviz ve bademde yüksek oranlarda yağ vardır. Süt ve peynirde de yağ miktarı fazladır. Yalnız uzmanlar hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları yemenin vücut için daha yararlı olduğunu ileri sürmektedirler. Hayvanlardan elde edilen yağların yüksek kolesterole yol açtığını söylemektedirler. Ama ortada henüz kesinlikle ispatlanmış bir durum da bulunmamaktadır. Bugün tam aksine hayvansal yağların sağlığa çok faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Yağların vücuttaki görevi :

Yağ, bir enerji sağlar. Ayrıca dokuların kalsiyumdan yararlanmasını sağlar ve cildin kurumasına da engel olurlar. Derimizin altında belirli bir yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası vücut ısısını korur ve iç organların soğuktan zarar görmelerini de önler. Yağlarda eriyen, böylece vücuda yarar sağlayabilen belirli vitaminler de vardır. Her gün belirli miktarda yağ vücuda girmezse ortaya cilt bozuklukları ve vitamin eksiklikleri çıkabilir. Uzmanlar günde bir çorba kaşığı bitki yağının vücut için yeterli olduğunu söylemektedirler. Çünkü yenilen tavuk, et vs. de de ayrıca yağ bulunmaktadır. Yine uzmanlar içinde az yağ olan etlerin alınmasını, fazla yağlı et yemenin zararlı olduğunu da belirtmektedirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz