Yağ Bezesi (Lipom) Kolay Geçer Ama Patlatmayın

Yağ Bezesi (Lipom) Kolay Geçer Ama Patlatmayın

Yağ bezesi (lipom) tehlikeli değildir. Ancak iltihap kaparsa, çok büyürse veya ağrılı apselere dönüşürse müdahale edilmesi gerekir. Rahatsız edici bir görüntüye neden olduğunu düşünen kişiler de sık sık tıbbi müdahale istiyor. Kısa ve çok kolay bir operasyonla yağ bezesinden kurtulmak mümkündür.

Yağ Bezesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesinin temel belirtisi cildin hemen altında oluşan küçük ve ağrısız bir yumrudur.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yağ bezesini sıkma yada patlatma eğilimine gitmeyin. Eğer çok rahatsız oluyorsanız doktor yardımı alın.Yağ bezesi patlatıldığı zaman iltihap kapabilir ve iltihap kaparsa, çok büyürse ağrılı apseler oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yağ bezesi için genel cerrahi veya cildiye bölümlerine gidebilirsiniz.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezesinin temel belirtisi cildin hemen altında oluşan küçük ve ağrısız bir yumrudur. Bu yumru veya şişlik genellikle yüzde,göz çevresinde, boyunda, göğüste, sırtın üst kısmında veya erbezi torbası üzerinde ortaya çıkmaktadır.

 • Bazı yağ bezesi türleri ise orta yaşlı kadınların saç derilerinde daha sık ortaya çıkmaktadır.
 • Genital bölgede ortaya çıkan yağ bezesi cinsel ilişki esnasında ağrı verebilir veya iç çamaşırının tahrişi yüzünden yürümeyi zorlaştırabilir.

Yağ bezesi iltihap kaparsa aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Ciltte kızarıklık
 • Yağ bezesinin çevresindeki cildin hassaslaşması veya yara olması
 • İltihaplı yağ bezesinden beyaz-yeşil renkte, kötü kokulu ve diş macunu kıvamında bir akıntı gelmesi

Yağ Bezesi Ağrı Yapar Mı?

Yağ bezesi iltihap kapar, çok büyürse ağrılı apseler oluşabilir. Onun dışında ağrıya neden olmaz.

Yağ Bezesi Kafada

Kafada yağ bezesi, genellikle tehlikeli değildir ve ağrısız şişkinliklere yol açar. Kötü huylu olma ihtimali çok düşüktür, ancak zamanla büyümeye yatkın olduğu için daha küçükken tedavi olmayı tercih edebilirsiniz.

 

Yağ Bezesi Neden Olur?

1) Kıl Kökü İltihabı

Kıl kökü iltihabı ve yağ bezlerinin tıkanması, yağ bezesinin en sık karşılaşılan nedenidir. Aşağıdaki etkenler kıl kökü iltihabına yol açabilir:

 • Tıraş olmak
 • Kılları yolmak, iğneli epilasyon vb. nedenlerle kıl dönmesi
 • Bazı tahriş edici kimyasallara maruz kalmak ve diğer tahriş edici etkenler

2) Cilt Yaraları

Cilt yaraları ve cilde alınan darbeler, yüzeye yakın olan bazı hücrelerin alt tabakalara doğru inmesine neden olur. Bu hücreler alt tabakalarda bölünmeye devam ederek kist oluştururlar. Ürettikleri keratin ise kistin içini diş macunu gibi olan sıvı ile doldurur, sonuçta yağ bezesi ortaya çıkar.

3) Kalıtsal Etkenler

İnsanlar kalıtsal olarak yağ bezesinin bazı türlerini üretmeye yatkın doğabilir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak iltihap kaparsa tıbbi destek almak gerekir. Görsel olarak rahatsız edici bulduğunuz yağ bezesinden kurtulmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:


1) Sıcak Uygulama Yapın

Sıcak uygulama yapmak kılcal damarları açar, o bölgenin kan dolaşımının iyileşmesini ve dokuların daha hızlı onarılmasını sağlar. Vücudun iltihaba neden olabilecek zararlı maddeleri temizlenmesini de kolaylaştırır.

 • 37-40 derece arasındaki sıcak suyu emdirdiğiniz bir bez kullanın.
 • Günde üç dört kez on dakika-yarım saat arasında uygulayabilirsiniz.

2) Yağ Bezesini Patlatmayın!

Yağ Bezesi Sıkmak

Yağ bezesini kendiniz patlatmaya veya sıkmaya çalışırsanız o bölgenin iltihap kapmasına neden olabilirsiniz. Çok rahatsız olursanız bu işlemi bir doktora yaptırmalısınız.

 • Yağ bezesi kendiliğinden akar veya patlarsa o bölgeyi bol su ve tahriş etmeyen antimikrobik sabunlarla yıkayın.
 • Yağ bezesinin civarını olabildiğince temiz ve kuru tutmaya çalışın. Yıkama için antiseptik sular kullanabilirsiniz, ama şart değildir.
 • Yağ bezesinin üzerine herhangi bir kozmetik ürün temas ettirmeyin. Tahrişe ve iltihaba neden olabilir.

3) Çay Ağacı Yağı Deneyin

Yağ bezesinin üzerine çay ağacı yağı uygulamak yağ bezesinin küçülmesine ve yok olmasına yardımcı olabilir, ancak bu konudaki bilimsel çalışmalar yetersizdir. Çay ağacı yağı harika bir iltihap giderici ve bakteri karşıtıdır, bu sayede yağ bezesinin iltihap kapmasını önler.

Hint yağı: İçerdiği risin sayesinde bakterilere karşı çok etkilidir. Bir beze emdirin, bezi yağ bezesine uygularken bezin üzerine de sıcak uygulama yapın.

Aloe vera: Yağ bezesinin üzerine bir miktar aloe vera jeli sürün, parmaklarınızı kullanarak cildinize nazikçe yedirin.

Güvercin ağacı yağı: İçerdiği tanin sayesinde cilt üzerinde biriken fazla yağı alır, kan dolaşımını güçlendirir. Bu sayede yağ bezesinin ve olası bir iltihabın hızlı iyileşmesini sağlayabilir.

Karahindiba: Suya karıştırarak kaynatın, 45 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya devam etsin. Bir hafta boyunca günde 3-4 kez bir bardak için. İçerdiği taraxacin doğal antibiyotik etkilidir.

4) Tıbbi Destek Alın

Yağ bezesi aşağıdaki durumlarda tedavi gerektirir:

 • İltihap kaparsa ve şişerse: Bir uzman, yağ bezesinin içini steroid ilaçla doldurabilir.
 • Şişerse, ciltte hassaslaşmaya neden olursa veya çok büyürse: Doktor, küçük ve çok kolay bir operasyonla yağ bezesini akıtarak boşaltır ve oluşan kisti tamamen çıkarır.
 • İltihap kaparsa: Antibiyotik hapların kullanılması gerekebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz