Yağ Bezeleri Neden Olur?

  • Genel Sağlık
  • Yağ Bezeleri Neden Olur? için yorumlar kapalı
  • 2.416 kez görüntülendi

Yağ Bezeleri Neden Olur?

Lipom adı verilen yağ bezelerinin sebebi vücuttaki yağ dokularıdır. Bunlar kötü huylu olmayan tümörlerdir. Bu oluşumlar yağ içerir ve vücudun herhangi bir yerinde oluşabilirler. Kıkırdaksı bir kapsüle sahip olan bu yağ bezesi tedavisi olan iyi huylu bir tümördür. Bu tümörler en çok vücudun omuzları arasındaki kısımlar ile ense bölümlerinde görülür. Kasık bölgesinde de görüldüğü olur.

Yağ Bezesinin Sebebi

Bu iyi huylu tümörler genellikle 20 ile 40 yaş arasında olan yetişkinlerde meydana gelmektedir. Ama bu oluşumlar her yaşta karşımıza çıkabilmektedir. Bu tümörler genetik olarak oluşabilir. Ailede görülen yağ bezelerinin diğer bireylerde de görülme olasılığı yüksektir. Bu oluşumlar kişinin genetik yapısında da kaynaklanabilmektedir. Kişide lipoprotein, kolesterol ve trigliserid gibi kan yağları yüksekse bu oluşumlar görülebilir.

Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezlerinin kendiliğinden geçmesini beklemek yanlış olacaktır. Yağ bezesi cinsine göre tedavi edilmelidir. Bu bezin tedavisinde mutlaka uzman bir dermatologa başvurmalıdır. Doktorun önereceği yöntemle daha sağlıklı bir şekilde bu iyi huylu tümörden kurtulabilirsiniz. Teşhisin konulması bezenin yerine göre değişiklik gösterir. Tedavi yolu olarak cerrahi yöntem kullanılır. Kötü huylu bir tümöre dönüşme ihtimali oldukça düşüktür. Yağ bezesi genellikle lokal anestezi altında alınmaktadır. Eğer vücutta bu yağ bezleri fazla bulunuyorsa genel anestezi yöntemiyle yağ bezleri alınabilir.

Yağ Bezeleri Ne Zaman aldırılmalı?

Bazı durumlar yağ bezelerinin alınmasına neden olur. Bu durumlarda doktora gitmenizi gerekir.

  • Yağ bezelerinin çapları 1 veya 2 cm arasında değişir. Eğer bezeler büyümeye başladıysa ve çapları da 10 cm geçiyorsa durum iyi değil demektir.
  • Yağ bezesi sizi estetik açıdan rahatsız ediyorsa.
  • Yağ bezeleri sinirlere yakın bölgelerde ise ve size ağrı veriyorsa.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.