Yaban Yasemini (Solanum Dulmacara)

Yaban Yasemini (Solanum Dulmacara)

Yaban Yasemini (Solanum Dulmacara)

Yabani yasemin olarak tanınır.

Tanımı : Patlıcangillerden olan bu bitki nemli ve gölgelik yerlerde yetişir ve tırmanıcıdır. Yaprakları almaşık ve sivridir. Menekşe rengindeki çiçekleri küçük, salkım halindedir ve sarı ercik başları oldukça geniştir. Yaban yasemininin yemişleri oval ve kırmızıdır. Yeşile çalar kahverengi sürgünleri yaklaşık 12 mm. kalınlıkta, belli belirsiz köşelidir ve kimi zaman pütürlüdür.

Yabani yasemin kullanılan parçası : Yıllık, yeşile çatan kahverengi sürgünler.

Yaban yasemini ilk çiğnendiği zaman ağızda acı, sonra tatlı bir tat bırakır.

Yabani yasemin diyede anılan bu bitki tüm cilt bozuklukları için çok iyidir; aynı zamanda, kanıda temizler.

Yabani yasemin deriyi ve böbrekleri çalıştırdığı için, vücuttaki zehirlerinde dışarı atılmalarına yardımcı olur.

Bu bitkinin suyu ile yapılan pansumanlar yanıklar ve haşlanmalarda yararlıdır.

Yabani yaseminin kullanılışı : Baharatçıdan bitkinin özü alınmalı ve biraz su içinde sabah akşam birer çay kaşığı içilmelidir.

Yaban Yasemini Şu Hastalıklara İyi Gelirki; Yaban Yaseminin Faydaları Oldukça Etkilidir:Bu bitki zehirli olduğunda haricen kullanılmaktadır. Çok iyi ağrı kesicidir, Yaban Yasemini deride bulunan ağrılı yaraları uyuşturmakta etkilidir,ayrıca kanı temizlemede yardımcıdır. Yaban Yasemini romatizmal ağrılarda kompres uygulaması yapılarak kullanılmaktadır. Cinsel isteği azalttığıda bilinmektedir.

Cinsel isteği azaltma etkisi olduğunda bu bitki dikkatli kullanılmalıdır.Oran ve ölçüler bilinli şekilde ayarlanmalıdır.Şifa kaynağı her bitki gibi şifa deposudur.Böyle bitkiler bilinçli kullanılmalıdır.Fayda ve zarar kontrolü yapılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz