Yaban Mersini Çayının Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Yaban Mersini Çayının Faydaları için yorumlar kapalı
  • 633 kez görüntülendi

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Ülkemizde farklı adlarla bilinen yaban mersini bitkisinden yapılan bitkisel yaban mersini çayının faydalarını öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır? Yaban mersini çayını, bitkinin meyvelerini ve yapraklarını kullanarak hazırlayabilirsiniz. Yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürmek için kullanılmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demleme süresini uzattıkça çayın tadı biraz acı olabilir. Eğer kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanacaksanız 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini kafidir. Marketlerin çoğunda hazır poşet yaban mersini çayı bulabilirsiniz.

Yaban Mersini Çayının Faydaları: Bilimsel adı “Vaccinium myrtillus” olan yaban mersini kuzey ve güney yarımkürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini, kamburüzüm, kızılcık, çayüzümü gibi bitkilerle yakın akrabadır. Yıl boyu bulunabilen bitki ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyür. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Türkçe’de keçi yemişi, çobanüzümü, ayı üzümü olarak da bilinmektedir.

Katarakt tedavisine yardımcı olur, Glokom riskini azaltır, Tansiyonu düşürür, Göz iltihabı tedavisinde kullanılır, Diyabet tedavisine yardımcı olur, Kalp hastalıklarından korunma sağlar, Kan dolaşımını geliştirir, Bağırsak iltihabı tedavisinde kullanılır, İshale iyi gelir, Boğaz ağrısına iyi gelir, C vitamini yönünden zengindir.

Yaban Mersininin Yan Etkileri: Yaban mersini meyvesi ve yaprakları genel olarak güvenli kabul edilir ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak özellikle yapraklarından elde edilen özütün aşırı tüketimi içerdiği “tanen” nedeniyle fazla kilo kaybına, kas spazmlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Yaban mersini düzenli olarak kullanılan ilaçların, beslenme desteklerinin etkisini azaltabilir.

Bitkinin pıhtılaşmayı önleyici özelliği adet döneminde yaşanan kanamaların artmasına neden olabilir. Yaralanmalarda kan daha zor pıhtılaştığından kan kaybı artabilir. Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında yaban mersini tüketilmesi önerilmez. Kan inceltici ilaç kullananların yaban mersini tüketmesi ilacın etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabilir.

Yaban mersini kan şekerini düşürdüğünden, düzenli olarak şeker ilacı kullananların yaban mersini kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekir. Çünkü ilacın etkisini istenmeyen boyutlarda arttırıp hipoglisemi’ye (kan şekeri düşüklüğü) neden olabilir.

Bu yazı yaban mersini çayının faydaları yararları, yaban mersini çayının zararları yapılışı, yaban mersini çayı nasıl yapılır nasıl hazırlanır, yaban mersini çayı neye iyi gelir nasıl kullanılır, yaban mersini çayı zayıflatırmı kullananlar konusunda yazılmıştır.

kız bebek örgü yelek modelleri, yaban mersini çayının faydaları, kiz cocuk sac kesimi modelleri, papatya çayının faydaları, sarisin kut sacli bayanlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.