WHİPPLE HASTALIĞI

  • HASTALIKLAR
  • WHİPPLE HASTALIĞI için yorumlar kapalı
  • 682 kez görüntülendi

WHİPPLE HASTALIĞI

WHİPPLE HASTALIĞI: Whipple hastalığı, genellikle 30 – 60 yaşları arasındaki erkeklerde görülen ve nedeni henüz kesinlikle ortaya konulamamış ve bağırsaklarda emilim bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. Elektron mikroskopla yapılan incelemeler, hastalığın bir bakteri-yel infeksiyon olduğu görüşünü desteklemektedir. Elektron mikroskobik inceleme, ine e bağırsaktaki mukoza hücrelerinin içinde ve hücreler arasında

bakteriye benzeyen çomak Dıçiminde cisimciklerin varlığını ortaya koymuştur. Diğer yandan, hastalığın penisilin tedavisine iyi yanıt vermesi de bu görüşü destekleyen bir diğer gelişmedir. Hastalık özellikle ine eb ağır s aklar da emilim bozukluğuna yol açmaktadır. İshal, küo kaybı, karın ağrısı eklem ağrıları, ateş, deri renginde koyulaşma gibi belirtiler hastalığın yalnız sindirim kanalım değil, vücuttaki birçok organı etkilediği sonucunu doğurmaktadır.

Hastalık teşhis edildiğinde, 10 gün süreyle her gün kas içinde 120000 ünite “Prokain penisilin G” zerki gerçekleştirilir. .Bundan sonra ise bir yıl boyunca 250 mg tetrasiklin günde 4 kez ağızdan verilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.