Vücutta Sıvı Tutulmasını Önleyen 8 Doğal Diüretik

Vücutta Sıvı Tutulmasını Önleyen 8 Doğal Diüretik

Doğal diüretikler, vücudun diürezini, yani farklı koşullardan ötürü tutulabilecek fazla sıvıyı çıkarma kabiliyetini artırmaya yardımcı olan belirli nitelikleri içeren gıdalar ve otlardır.

Vücudunuz belirgin bir nedenden ötürü şişmeye başlarsa, bunun sıvı tutulumu ile ilgili olması, ve özellikle de kardiyovasküler sistem söz konusu ise tehlikeli hale gelebilecek bir durum olması mümkündür.

Tutulan sıvıların boşaltılması veya azaltılması sırasında karşılaştığınız zorlukların nedeni; yüksek sodyum içerikli bir diyet, hormonal sorunlar, kalıtımsal faktörler veya diğer uygun olmayan gıdaları tüketmek olabilir.

Neyse ki, bu doğal diüretiklerin düzenli tüketimiyle bu durumla başa çıkabilir ve kötüleşmesini ya da vücudunuzdaki metabolizma gibi temel işlevlere müdahale etmesini  engelleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız?

1. Rezene

taze soğan

Bu yabani Akdeniz bitkisi, yiyecek, baharat, çay ya da kokteyl olarak tüketerek yararlanabileceğiniz çok sayıda avantaja sahiptir.

Fazla sıvıların atılmasına ek olarak çeşitli sindirim süreçlerini düzenlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir diüretiktir.

2. Yeşil çay

Yeşil çay, bol antioksidan içeriği ve bu içeceği kilo kaybı için mükemmel kılan diğer bileşikleri nedeniyle bilinir.

Aynı zamanda vücudunuzun sıvı dengesini korumak ve toksinleri yok etmek için önemli olan doğal detoksu teşvik eden bir diüretiktir.

3. Ananas

Bu tropikal meyve, karakteristik tadı ve yüksek su içeriği sayesinde dünya çapında çok popüler bir yere gelmiştir.

Ananasın yaklaşık %85i sudur, yani kalorisi düşük olduğu halde lif, C vitamini ve bromelain içeriği yüksektir ve bunların hepsi sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olur.

Potasyumun iyi bir kaynağı olduğu için, ananas vücudun sodyum içeriğini dengelemeye yardımcı olur ve bu da aşırı sıvıların yok edilmesini uyarıp çeşitli hayati organ fonksiyonlarını geliştirir.

4. Kiraz

kiraz

Kiraz meyvesinin %70’i sudur. Büyük oranda B vitamini ve daha az bir oranda magnezyum içerir; bu da ruh halinizi iyileştirmek için gerekli olan bir mineraldir.

Başka bir potasyum kaynağı olan bu meyve, doğal bir diüretik olarak kabul edilmektedir. Fazla suyun atılmasını kolaylaştıran önemli miktarda flavonoidler ve antioksidanlar içerir.

5. Kavun

Bu ferahlatıcı meyve, sıvı tutulumu ile savaşan vitaminler, lif ve diğer bileşiklerin yanı sıra çok yüksek bir su içeriğine (yaklaşık% 90) sahiptir.

Kavun, aynı zamanda serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini engelleyerek erken yaşlanmayı önleyen bir antioksidan olan beta-karoten yönünden çok zengindir.

6. Kestane

Acı kestane veya Hint kestanesi olarak da bilinen bu bitki, varikoz damarları, hemoroid ve flebit ile ilgili sorunları iyileştirme becerisi açısından değerlidir.

Geleneksel olarak meyve ve tohumları kullanılsa da, bütün bitki yararlı özelliklere sahiptir.

Kersetin ve rutin gibi flavonoidlerin yüksek içeriği sayesinde sıvı tutulumuyla mücadelede mükemmeldir. Bu antioksidanlar böbrekleri idrar yoluyla sıvıları atmaya teşvik eder.

7. At kuyruğu

at kuyruğu

Bu bitki; dalları at kuyruğuna ya da bir tüylü toz alıcıya benzediği için böyle isimlendirilmiştir. Uzun süre bir yabani ot olarak görülüp göz ardı edilmiştir.

Bununla birlikte, günümüzde doğal olarak potasyum, magnezyum ve alüminyum kaynağı olduğu için, vücuda güçlü diüretik etkileri olduğunu biliyoruz.

At kuyruğunun düzenli tüketilmesinin, idrar üretiminizi %30’a kadar artırabileceğine inanılıyor; böylelikle toksinlerin ve sıvıların atılması kolaylaşıyor ve böbrek taşlarının oluşumunu önleyebiliyor.

8. Soğan

Bu yaygın sebze kalsiyum, magnezyum, klor, kobalt, demir, potasyum ve benzeri minerallerin ve eser elementlerin yanı sıra A, B, C ve E vitaminleri kaynağıdır.

Soğan da idrar söktürücüdür ve yaklaşık %91 oranında sudan oluşur.

Soğanın düzenli tüketimi, özellikle çiğ olarak tüketilmesi, böbrek fonksiyonlarını uyararak vücutta biriken sıvıların atılmasına yardımcı olur ve çeşitli hastalıkların önlenmesini sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz