Vücut Yorgunluğuna ve Halsizliğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Vücut Yorgunluğuna ve Halsizliğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Yorgunluk görülmesi, vücudun kendi kendine verdiği bir tepkimeden meydana gelmektedir. Günün yüksek tempolu geçmesi her ne kadar kalorili yiyeceklerle de beslensek, belli bir süre sonra hücreler artık iyice yorulmaya ve uyku ihtiyacı duymaya başlamaktadır. Tam da bu sıra da vücudun laktik asit üretimi üst seviyeye çıkar ve tüm hücrelere yayılarak yorgunluk ve halsizlik problemi hissedilir.

Uzun yürüyüşler, tempolu koşular, fitness gibi spor aktivitelerini ise gün içerisinde yapmışsak, henüz uyku vakti gelmeden bile salgılanan laktik asit sebebiyle vücutta halsizlik ve yorgunluk görülebilir.

Vücutta görülen halsizlik sadece laktik asit salınımına bağlı değildir. Yorgunluk, sinir, stres ve gerginliğe bağlı olarak da vücutta kaygıya neden olan hormonun salınımı sonrasında da halsizlik görülebilir.

Yorgunluk hissi için birazdan sizlere paylaşacağımız bilgiler yorgunluğu önemli bir biçimde önlese de asıl olarak yorgunluk hissinin tamamen kalkması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü hücreler yeri geldiğinde gerçek bir dinlenme ve yenilenme süreci olan uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyumadığımız zamanlarda hücreler tahribatlara uğrayarak kalıcı hasarlar yaşayabilmektedirler.

Halsizlik Nasıl Geçer?

Masa başında yoğun bir iş temposu yaşayan insanlarda ise beyin yorgunluğu gözlenmektedir. Uzun süre masa başında çalışmış insanlarda yorgunluk ve halsizlik üst seviyelerde görülür fakat bu durumda ilk ihtiyaç dışarıya çıkıp yürümek ve ciğerlere temiz hava solumak olacaktır. Çünkü masa başında yorulan insanlarda temiz hava halsizliğe iyi gelmektedir.

Muz: Yüksek potasyum miktarıyla muz, güne başlangıç meyvesi olarak tüketildiğinde mükemmel bir enerji vererek gün sonuna kadar kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacak ve halsizliğe iyi gelecektir.

Pirinç: Yüksek karbonhidrat ve protein içeriğiyle vücudumuzun duyduğu enerji ihtiyacını karşılar ve yorgunluğa iyi gelir.

Üzüm: Spor yapanların tüketmesi gereken bir meyve olan üzüm, içerisindeki çeşitli mineral maddelerle birlikte metabolizmayı hızlandırır ve yüksek enerji vererek halsizliği önler.

Maydonoz: İnsan vücuduna faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz maydonozun bir diğer özelliği de metabolizmaya uyarıcı etki yaparak vücudu zinde tutmasıdır. Günün her öğününde birer tutam da olsa maydonoz tüketmek yorgunluğu önler.

Kayısı: Özellikle de yaz aylarında tüketilen kuru kayısı sıcak havalarla başlayan vücuttaki su kaybı nedeniyle görülen halsizliğe iyi geliyor. Bu nedenle her gün 4-5 adet tüketeceğiniz kuru kayısı ile kendinizi zinde hissedebilirsiniz.

Havuç: İçerisinde çok miktarda mineral ve vitamin bulunduran havuç, içerdiği maddelerle vücudun gereksiz laktik asit salınımını önler ve halsizliğe karşı iyi gelir.

Bal: Çok tempolu bir iş yapacağınız sırada, ya da spor aktiviteleri öncesinde tüketeceğiniz 1 yemek kaşığı bal size istediğiniz enerjiyi verir ve yorgunluğa karşı iyi gelir.

Sarımsak: İçerdiği antiseptik özelliklerle beyni kısa sürede yorabilecek tüm maddelerden arındırarak beyin yorgunluğuna iyi gelir.

Mercimek: Vejeteryan beslenenlerin ve etten enerji alamayanların tüketmesi gereken bir besin olan mercimek, hem iyi bir protein kaynağıdır hem de vücuda enerji verir.

Yeşil salata: Akşam yemeğinizde hazırlayacağınız yeşilliklerden karışım bir salata hem vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almanızı sağlayacak hem de günün yorgunluğunu atmanıza yardım edecektir.

Vücut Yorgunluğu ve Halsizlik Nasıl Geçer?

  • Her gün en az 8 ile 10 saat arası uyumaya özen gösterin
  • Sağlıklı bir beslenme programına sahip olun ve önerdiğimiz besinleri tüketin
  • Bol bol sıvı alımı yaparak vücudu susuz bırakmayın
  • Düzenli bir şekilde yapacağınız aktivitelerle sporla bağınızı koparmayın
  • Hem zihin hem de beden yorgunluğunuz için yoga yapabilirsiniz
  • Çalışma saatlerinizin dışında beyninizi çok fazla yormayın
  • Sürekli stres ve kaygı gibi problemler yaşamanızın sebebini öğrenerek faktörleri ortadan kaldırın
  • Alkol, sigara ve bağımlılık yapan ürünlerden uzak durursanız yorgunluk ve halsizlik geçer.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz