Vücut Sıcaklığı, Yumurtlama ve Gebelik Arasındaki Bağlantı

  • ALTERNATİFTIP
  • Vücut Sıcaklığı, Yumurtlama ve Gebelik Arasındaki Bağlantı için yorumlar kapalı
  • 1.081 kez görüntülendi

Vücut Sıcaklığı, Yumurtlama ve Gebelik Arasındaki Bağlantı

Son araştırmalar vücut sıcaklığının vücuttaki değişikliklerle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Vücutta meydana gelen herhangi bir değişiklik, vücut sıcaklığının dalgalanmasına neden olur. Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtadan salındığı ve hamileliğin yumurtanın döllenme işlemidir. Bu iki süreç büyük bir vücut değişimidir.

Böylece son araştırma kadınsı vücutta meydana gelen bu değişikliklerin vücut ısısı ile tespit edilebileceğini göstermiştir. Vücut ısınızın kayıtlarını tutarak döngüleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu bilgi edinmeye ve hamile kalmak isteyenler için yardımcı olabilir.

Yumurtlama Sırasında Vücut Sıcaklığındaki Değişiklikler

Kadınlarda, adet döngüsü her ay gerçekleşir. Bu döngü sırasında vücutta birçok hormon salınır ve vücut bazı değişikliklere uğrar. Böylece bu işlem sırasında vücut sıcaklığı dalgalanır. Kadın vücudu içinde yumurta bulunan yumurtalıklardan oluşur. FCH olarak da adlandırılan folikül kollateral hormonu adlı bir hormon salınmaktadır. Bu hormon, yumurtalıkları yumurtalıklarda olgunlaştırmaktan sorumludur. Böylece yumurtalar olgunlaştığında östrojen denilen bir hormon salgılarlar. Östrojen vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir ve vücut sıcaklığının düşürülmesini sağlar.

Böylece östrojenin serbest bırakılmasından ve vücut sıcaklığının düşürülmesinden sonra olgun ve olgunlaşmış yumurtayı yumurtalıktan fallop tüpüne salgılayan luteinize edici hormon salınır.

Yumurtlama Sonrası

Yumurtlama zamanı sağlıklı bir kadında yaklaşık 24 saattir. Yumurtlama sırasında, vücut ısısını yükselterek vücut sıcaklığını yükselten progesteron salınır. Ve belirli bir süre zarfında, yumurta fallop tüpü içinde döllenmemişse, yumurta rahim içine salınır. Ve progesteron hormonunun salınımı durduruldu. Böylece, 12 ila 16 gün içerisinde hormon seviyesi düşmeye başlar ve adet kanaması ile sonuçlanır.

Döllenmeden Sonra

Fallop tüpünün içindeki olgun yumurta döllenirse, progesteron hormonunun salımı artar. Böylece bu hormon vücut sıcaklığını yükselterek vücudu sıcak tutar. Sıcaklıktaki bu artış tüm hamileliği sürdürüyor. Böylece hamilelik sırasında vücudun iç sıcaklığı daha sıcak tutulur.

Bazı kadınların hamilelik sırasında “Trifazik sıcaklığa” sahip olduğu görülür. Bunda vücut sıcaklığı yükselir, uzun süreli yumurtlama nedeniyle olabilir. Ancak hamile olduğunuzdan emin değilsiniz, eğer bu durumu 16 günden fazla hissederseniz, hamile olduğunuz doğrulanır.

Normal Vücut Sıcaklığı ve Dalgalanması

Normal insan vücudunun sıcaklığı yaklaşık 98.6 derece Fahrenheit veya 37 derece santigrattır. Bu vücut sıcaklığı, insan vücudu için normal sıcaklık olarak kabul edilir. Bu sıcaklıktaki herhangi bir dalgalanma vücudunuzdaki bir değişikliği veya tıbbi bir sorunu teşhis edebilir.

96 derecenin altındaki düşük sıcaklıklar Fahrenheit genellikle kadınlarda hipertiroidizm veya yumurtlama nedeniyledir. 98’in üzerindeki yüksek sıcaklık, sağlık sorunu, herhangi bir hastalık, adrenal problem, hipertiroidizm veya kadınlarda hamilelikten kaynaklanmaktadır.

Vücut Sıcaklığını Ölçme Adımları

Vücut ısısını ölçmenin farklı yolları var. İşte vücut ısınızı ölçebileceğiniz ve bunları bir tabloya kaydedebileceğiniz bazı adımlar.

  1. İlk önce, bir bazal vücut termometresi satın alın.
  2. Her sabah erkenden vücut ısınızı ölçün.
  3. Sıcaklığınızı günlük olarak kaydedin, bu size daha fazla yardımcı olabilir.
  4. Grafiğin bu kaydı adet döngüsü, yumurtlama veya gebelikte size yardımcı olabilir.

Yani gebe kalmak istiyorsanız, vücut ısınızı kaydetmeniz gerekir. Bunu yaparak, hangisinin gebe kalmanın en iyi zamanı olacağını öğreneceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.