Vücudunuzda İltihaplanmayı Önleyen En İyi 10 Gıda!

Vücudunuzda İltihaplanmayı Önleyen En İyi 10 Gıda!

İnflamasyon, zararlı hücreleri, tahriş edicileri veya patojenleri içeren zararlı uyarıcıları uzaklaştırmak için vücudun bağışıklık sisteminin verdiği  tepkinin bir parçasıdır.

İnflamasyon, enfeksiyonları, yaraları ve doku hasarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, kontrolden çıktığında vücuda gerçekten zarar verebilir.

İnflamasyon akut veya kronik olabilir. Akut inflamasyon hızla başlar ve hızla şiddetlenir, semptomlar genellikle bir veya iki hafta sürer. Öte yandan, kronik inflamasyon birkaç ay ila yıllar sürebilir.Enflamasyon belirtileri kızarıklık, dokunmaya sıcak hissettiren şişmiş eklemler, eklem ağrısı, eklem sertliği ve eklem fonksiyon kaybıdır. İltihap, ateş, titreme, enerji kaybı, baş ağrısı, iştah kaybı ve kas sertliği gibi grip benzeri semptomlara da neden olabilir. Çoğu zaman, bu semptomların sadece birkaçı görülür.

Çeşitli sağlık sorunları yangı ile bağlantılıdır. Bunlar akne, astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, saman nezlesi, kronik prostatit, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, romatoid artrit, interstisyel sistit ve hatta kanseri içerir.

Sağlıklı kalabilmek  için, sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet izleyerek vücudunuzdaki iltihabı kontrol etmek önemlidir. Çoğu gıda, iltihaplanmayı önlemeye ve bunlarla mücadeleye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

İşte vücutta iltihaplanmayı önleyen 10 süper gıda.

1.Zencefil:

Zencefil inflamasyon gidericidir. Zencefili  çay olarak tüketebilirsiniz.Yapmak için kurutulmuş veya taze zencefil kökü kullanabilirsiniz . Zencefil çayı günde 2 veya 3 kez için. İnflamasyonu azaltmak için, etkilenen bölgeye günde birkaç kez zencefil yağı ile masaj yapabilirsiniz. Zencefil kapsülleri diğer formlardan daha iyi faydalar sağlar. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.
Not: Kan inceltebileceğinden fazla zencefil tüketmekten kaçının.

2. Zerdeçal

Hint yemeklerinde kullanılan bu popüler sarı baharat iltihaplanmayı önlemeye de yardımcı olur. Zerdeçaldaki aktif madde curcumin antienflamatuar özelliklere sahip bir antioksidandır.Bir araştırmaya göre, araştırmacılar curcumin ile ilgili  iltihaplanmada rol oynayan bir dizi farklı molekülü inhibe ettiği sonucuna vardılar. Zerdeçal artrit, kas burkulmaları ve diğer yaralanmalara bağlı inflamasyonu azaltmada çok etkilidir. Vücuttaki iltihaplanmayı önlemek için yemek pişirirken zerdeçal tozu kullanabilirsiniz.

Günde 1 veya 2 kez bir fincan zerdeçal çayı veya bir bardak sıcak zerdeçal sütü içebilirsiniz . Ciltte harici olarak uygulanan zerdeçal toz ve sıcak susam yağı ile hazırlanan bir macun iltihabı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.  Zerdeçal  diyet takviyesi olarakda kullanılabilir.

3. Zeytinyağı

Zeytinyağı yararlı bileşiklerinden dolayı iltihaba karşı koruma sağlayabilir. Bir araştırmada, sızma zeytinyağında oleocanthal adı verilen bileşiğin, vücutta inflamasyona neden olan COX-1 ve COX-2 enzimlerinin üretimini engellediğini gösterdi.

Enflamasyonla mücadele söz konusu olduğunda, her zaman sızma zeytinyağı  tercih edin. Ayrıca, dejeneratif eklem hastalıkları veya diyabet gibi iltihap ile ilgili sağlık sorunlarının riskini azaltabilir. Gıdaları pişirmek ve sağlıklı salata sosları yapmak için bu yağı kullanın . Masaj yağı olarak kullanılan zeytinyağı, artrit ve kas kramplarından ağrı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

4. Vişne

Bir araştırmada Vişneden yapılan suyu içen kişilerin vücutlarındaki iltihap düzeyinde bir düşüş olduğunu fark ettiler.

Yoğun bir koşu olayından bir hafta önce düzenli olarak vişne suyu tüketimi,kas ağrısı ve iltihabı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Uzmanlar 1.5 fincan vişne yemeyi veya günde bir kez 1 kase vişne suyunu içmenizi önerirler. Anti-inflamatuar için taze, organik vişne’den yapılan şekersiz  olarak  için .

Not: vişne suyu, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Bu yan etkilere maruz kalırsanız, suyu içmeyi bırakın.

5. Somon

Somon benzeri soğuk su balıkları, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi omega-3 yağ asitleri bakımından enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Çalışmalar, bu yağ asitlerinin vücuttaki sitokin seviyesini düşürmede kilit bir rol oynadığını öne sürüyor. Sitokinler, enflamasyonu teşvik eden bileşiklerdir.

Anti-inflamatuar’dan faydalanmak için, aşırı pişirilmesinin sağlıklı yağları yok edebileceği için ızgara, fırınlanmış veya kavrulmuş somon yemekleri yiyin. Doktorlar haftada 2 veya 3 kez somon yemeyi öneriyor. Balık tadı sevmiyorsanız, iltihap için balık yağı takviyeleri tercih edin.

6. Sarımsak

Bir araştırma, sarımsakta bulunan birkaç bileşiğin anti-inflamatuar terapötik potansiyele sahip olduğunu buldu. Aslında, başka bir araştırma, sarımsakta bulunan dört farklı sülfür içeren bileşiği, iltihaba yol açan yolların kapatılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Enflamasyonu önlemek için her gün aç karnına 2 ila 3 çiğ sarımsak tanesi yiyin. Ayrıca yemeklerinizi pişirirken mümkün olduğunca sarımsak kullanın.

Ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmek için sarımsak yağı etkilenen bölgeyi doğrudan ovabilirsiniz. Başka bir seçenek sarımsak kapsülleri diyet takviyesi olarak almaktır, Bunu  yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra uygulayın.

7.Tatlı Patates

Tatlı patates, özellikle mor çeşitliliği ile, vücudun iltihaplanmasını iyileştirmeye yardımcı olabilir,bir araştırmada, tatlı patateslerin besin konsantrasyonları nedeniyle anti-inflamatuar potansiyele sahip olduğu bildirildi. C ve E vitaminlerinin yüksek içeriği ve alfa ve beta karotenoidleri, vücudun ağrısını ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur . Tatlı patateslerin düzenli olarak alınması vücuttaki beyindeki ve sinir dokusundaki iltihaplanmayı azaltabilir. Krep, kurabiye ve cips yapmak için tatlı patates kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı olabilmeniz için fırında pişirilmiş, kavrulmuş, ızgara veya püre patates ile yemeklerinizin tadını çıkarın.

8. Ispanak

Koyu yapraklı yeşil sebze ayrıca iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra önlemeye de yardımcı olabilir. Ispanak iltihabı azaltan antioksidanlar ve E vitamini olarak çalışan karotenoidlere sahiptir. Bu bileşenler vücudu sitokinler adı verilen pro-inflamatuar moleküllerden korumaya yardımcı olur. Ispanakta alfa-linolenik asit (ALA) olup, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için güçlü bir anti-enflamatuar ajan olarak çalışır. Ispanak astım iltihabı, artrit ağrısını ve migren baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yeşil sebzenin bir salata, sebze suyu veya yeşil bir smoothie biçiminde tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, ıspanak çorbası, yan yemekler veya omletlere ilave edilebilir

9.Ceviz:

Sağlıklı beslenme ile savaşan diğer bir iyi iltihap cevizdir.Vücuttaki iltihaplanmayı azaltan omega-3 yağ asidi türü açısından yüksektir.
Günde en az 2 veya 3  tane ceviz yiyen bireylerin C-reaktif protein (CRP) gibi enflamatuar belirteç seviyelerini azalttığı bildirildi. Yüksek CRP, iltihap nedeniyle kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu gösterir. Düzenli olarak ceviz tüketilmesi, kalp rahatsızlığı ve artrit gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir ve kemik sağlığını geliştirir.
Bir gece suda 3 veya 4 tane ceviz koyun. Ertesi sabah, ıslanmış bu cevizleri kahvaltı veya sağlıklı sabah veya öğleden sonra aperitif olarak tüketin. salatalara , kurabiye ve tatlılarınızaekleyebilirsiniz.

10. Yaban mersini

Antosiyaninler, hidroksisinnamik asitler, hidroksibenzoik asitler ve flavanoller gibi yaban mersini alanlarında bulunan birçok fitotriyum, hem antioksidan hem de antienflamatuar bileşikler olarak vücutta işlev görür.

Bu phytonutrients, önemli besleyicilere ve kimyasal işlemlerin hücrelere ulaşmasına izin vermek için hücre zarı işlevselliğini arttırarak dokulardaki iltihaplanma süreçlerini azaltır. Dahası, yaban mersini yağ ve kaloriden düşüktür.

Düzenli olarak yaban mersini tüketimi, artrit gelişme riskini azaltır ve bağırsak enflamasyonuna ve ülseratif kolitlere karşı koruma sağlayabilir. Her gün 1 porsiyon (yaklaşık yarım fincan) yaban mersini yeme önerilir.   Yaban Mersinini  meyve salatası, hububat ve pişmiş ürünlere ekleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz