Vitamin ilaçlarının bir işe yaramadığı ortaya çıktı

Vitamin ilaçlarının bir işe yaramadığı ortaya çıktı

Yaklaşık 5 yıl süren bir araştırmanın sonuçları herkesi hatta araştırmacıları bile şaşırttı. 2012-2017 yılları arasında sürdürülen çalışmanın sonuçları paylaşıldı; en çok tüketilen takviyelerden olan C Vitamini, D Vitamini, kalsiyum ve multivitamin ilaçlarının kalp krizi riskini veya kalp rahatsızlıklarını önlemede hiç bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşıldı.

“İnsanların yaygın olarak kullandıkları bu ilaçların çok az pozitif etkisinin olduğunu görmek bizleri oldukça şaşırttı. Araştırmalarımızda şu sonuca vardık ki eğer bu ilaçları kullanıyorsanız bunların bir zararı yok fakat görünürde bir faydaları da yok” Dr. David Jenkins

Journal of American College of Cardiology‘de yayınlanan çalışma folik asit ve B Vitamini alımının kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemede az da olsa bir faydasının olduğunu fakat buna karşın antioksidan karışımların (kolesterol seviyesini düşürüp şeker seviyesini yükseltenler) bunun aksine bu riskleri artırdığını ortaya koydu.

C Vitamini, D Vitamini, Kalsiyum ve Beta-Karoten ilaçlarının kalp rahatsızlıklarını önlediği veya yaşam süresini artırdığına dair hiç bir veri bulunamadı.

Peki buradan nasıl bir sonuca varmalıyız?

Elbette araştırmacılar uzun yıllardır uygulanan vitamin tedavilerinin işe yaramadığını dile getirmiyorlar. Eğer vücudunuzda bir vitaminin eksikliği var ise bu durumda bu ilaçlar elbette etkililer, fakat fazladan daha sağlıklı olmak için veya bir takım rahatsızlıkları önlemek için alıyorsanız mevcut çalışmalar bu ilaçların böyle bir etkilerinin olmadığını ortaya koyuyor.

Daha önce yapılan bir diğer çalışma da aşırı mineral ve multivitamin alımının, çinko ve demir gibi önemli minerallerin emilimini oldukça azalttığını ve eksikliğine yol açtığını ortaya koymuştu. Elbette bu çalışma da ilk değildi, diğer bir çok çalışma da vücutta eklikliği ortaya çıkmadığı sürece alınan bu multi-vitamin ilaçlarının aslında herhangi bir etkisinin olmadığını gösteriyordu.

Konuyu özetlemek gerekirse sağlıklı olmanın bir kestirmesi yok ve sağlıklı beslenmenin alternatifi değil bu vitamin destekleri.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz