Vitamin Eksikliği Sonucu Vücudun Verdiği Bazı Sinyaller !

Vitamin Eksikliği Sonucu Vücudun Verdiği Bazı Sinyaller !

Vücudumuzun kendi başına yönetme şekli büyüleyicidir. Aynı zamanda, her şeyin bağımsız olarak göründüğü milyonlarca süreci kontrol altında tutabilir. Bizler hepsi arasında dengenin varlığını pek farketmeyiz. Bununla birlikte vücut sisteminde herhangi bir aksama olduğunda vücudumuz bize bazı semptomlar ile bunu bildirir.

Maalesef çoğumuz bunu pek bilmiyoruz ve farketsek bile, onları görmezden gelme eğilimimiz çok yüksek.Fakat vücudumuzun vediği bu sinyalleri farkettiğimiz anda önlem almak çok önemli. Çünkü bu durum ilerledikçe sağlığımız için daha fazla komplikasyona yol açabilir. Bu sebeple, işleri sizin için daha kolay hale getirmek için, gözardı edemeyeceğiniz ve göz ardı etmemeniz gereken belirtiler ve tedbir almak için yapmanız gerekenlerin listesi burada.

İşte vücudunuzda dikkat etmenizi gerektiren sinyaller ve çareleri :

1. Güçsüz Tırnaklar ve Saçlar

Güçsüz tırnaklar, kırılgan ve dökülen saçlar  D vitamini ve kalsiyumdan yoksun olduğunuzun göstergesidir . Doğal olarak kırılgan tırnaklar ve saç sadece D vitamini bakımından zengin ve kalsiyumdan zengin gıdaları tüketmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Buna örnek olarak süt, baklagiller, patates , buğday tohumu ve tam tahıllar Kalsiyum ve D vitamini deposudur.

2. Deniz Ürünleri ( Balık ) Yeme isteği

Birçok çeşit yiyecek yeme isteği vardır ve bunların her biri farklı şeyler demektir. Eğer vücudunuzda yoğun bir şekilde balık ve deniz ürünü yeme arzusu oluştuysa vücudunuzda iyot eksikliği olduğu için vücudun bu sinyali verdiğini göz ardı etmeyiniz. Diyetinize Balık ve deniz ürünü eklemeyi unutmayın.

3. Ekşi Gıdalar İçin İstek

Hiçbir sebep olmaksızın ekşi gıdalara karşı bir istek duyuyor iseniz bu karaciğeriniz ve safrakesenizin ek uyarıcıya ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Yapılması gereken en iyi şey, daha çok limon ,portakal, narenciye ve kızılcık tüketmektir.

4. Tuzlu Gıda Tüketme İsteği

Tuz içeriği yüksek yiyecekleri yeme isteği vücudunuzda önemli bir enflamasyon veya enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu enfeksiyon ürogenital sistem etrafında olduğunda bu sinyali verebilir.

5. Tatlı Yeme İsteği

Yoğun bir şekilde tatlı yeme isteği duyuyorsanız bu sizin yorgun olduğunuzu ayrıca yoğun stres ve sinir yorgunluğunuzdan muzdarip olduğunuzun bir belirtisi olabilir. Şeker ihtiyacı aslında bir enerji kaynağı olan glikoz için bir ihtiyaçtır. Bu durumda bal ve koyu renkli çikolata yerine sağlıklı meyve tüketerek bu isteğinizi baskılayabilirsiniz.

6. Genel olarak Kuru Cilt

Cildiniz ve Vücudunuzun her yeri kuru cilde sahip ise E vitamini eksikliğini düşündürür. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey, bitkisel yağlar, fındık,ceviz, yağlı balıklar ve yağdan zengin E vitamini içeren gıdaları tüketmek olacaktır.


7. Diş Eti Kanaması

Dişlerinizle ilgili tüm problemler gibi, diş eti kanamaları genellikle C vitamini eksikliğinizin bir göstergesidir. Kolay bir düzeltme, diyetinize özellikle sarımsak, soğan, meyve ve sebze ekleyerek bu rahatsızlığı giderebilirsiniz.

8. Bacak Krampları,  Zayıf Uyku, Sinirlilik

Bacak Krampları,Zayıf Uyku, Sinirlilik gibi belirtilerin hepsi, vücudunuzda potasyum ve magnezyum eksikliğini bildirme şeklidir . Potasyum seviyenizi arttırmanın en kolay ve en sağlıklı yolu, lahana, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri diyetinize ekleyip bolca tüketmeniz gerekir. Ayrıca magnezyum seviyenizi arttırmak isterseniz aha fazla çekirdek, badem, keten tohumu ve fındık yemelisiniz.

Ayrıca diğer belirtiler ise :

* Az uzuyan saç: Çinko
* Kırmızı Gözler: B 6 Vitamini
* Egzama: Çinko ve C Vitamini
* Kırmızı Cilt: B Grubu Vitaminleri
* Ağızda Aftlar: Demir ve Folik Asit
* Kırılan Tırnak: Demir ve Kalsiyum
* Kalçada Sivilce: B ve E Vitamini ile Yağ Asitleri
* Bacak Uyuşması: Demir, B6 Vitamini ve Folik Asit
* Çatlayan Dudak: B12 Vitamini
* Müzmin Yorgunluk: B ve C vitaminleri ile demir eksikliğinden kaynaklanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz