Vertigo: Başlıca Gündelik Baş Dönmesinden Daha Fazlası Olabilir

Vertigo: Başlıca Gündelik Baş Dönmesinden Daha Fazlası Olabilir

İnsanların% 40’ı vertigodan muzdariptir, bu nadir görülür. Ancak bu, insanları hayatlarının bir noktasında etkileyen bir şeydir. Hepimiz sık sık yorgunluk veya fazla içme nedeniyle başım dönüyordu ve bu da reçetelenen herhangi bir ilacın bir nedeni olabilir. Ancak Vertigo baş dönmesi farklı ve çok daha ciddi bir şeydir çünkü kontrolden çıkma vizyonunuzu etkileyebilir ve vücut dengenizi bozabilir.

Vertigo, kalp hastalıkları , felç ve aşırı düzeyde depresyon, stres veya endişe gibi herhangi bir nedenden dolayı geliştirilebilir . Vertigoların ana nedenlerinden biri iç kulaktaki problemdir, çünkü bu vestibüler sisteminizi veya yardımcı olan sistemi etkileyebilir, beyin fonksiyonlarını dengelemektir. Bu, birçok ciddi semptom içerir fakat baş dönmesi, mide bulantısı ve yatma hissi ile ilişkilidir.

Daha iyi ve zamanında tedavi almak için baş dönmesi ve belirtileri hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Vertigo Nedir?

Kafanızı kontrolsüz şekilde döndürmenizi sağlayan bir his, etrafınızdakilerin de döndüğünü hissettiğinize inanıyorsunuz. İç kulak problemi vertigoların ana nedenidir ve bu herhangi bir yaralanma, ilaç etkileri ve felç nedeniyle olabilir.

Ama iyi olan, belirtiler bir süre sonra yok oluyor çünkü beynimiz değişiklikleri zamanla benimsedi ve daha iyi hale geldi.

Ama yine de semptomları iyice bilmek önemlidir, bu yüzden sürekli baş dönmesi duygularınızın ardındaki sebebi biliyor olabilirsiniz.

Belirti 1: Baş dönmesi ve Oryantasyon bozukluğu

Hastalığın en yaygın ve yansıtıcı semptomlarından biri şaşkın duygular ve şiddetli baş dönmesidir.

Vertigodan muzdarip insanlar temel olarak doktorlara başlarının dönmekte ve uzaklaşmakta olduklarını, vizyonlarının devrildiğini ve bir taraftan çekildiklerini veya itildiklerini hissediyorlar.

Vertigoda, gözlerin ani hareketi başın dönmesine neden olabilir, ancak bir dakika kadar sürebilir.

Belirti 2: Kronik Bulantı

Vertigo da hareket hastalıklarına neden olabilir ve bu da bulantıya neden olabilir. Diğer vertigo semptomları bir dakikadan daha uzun değildir ancak bulantı biraz daha uzun sürebilir ve geçebilecek kadar kronik olabilir. Herhangi bir vertigo belirtisi hissediyorsanız, o zaman sizinle bir bulantı tedavisi olduğundan emin olun.

Belirti 3: Kulaklarda Çınlama veya İşitme Kaybı

Vertigo genellikle iç kulak probleminden kaynaklandığı için, kişinin işitme yeteneği üzerine doğrudan etkileri vardır. Kulağınızdaki zil sesleri ile birlikte duymakta zorluk çekebilirsiniz.

Bu semptomların arkasındaki nedenin Meniere hastalığına bağlı olduğunu, ancak bazı gıdalar alerjisine, vb. Neden olabileceğini anlamak oldukça güçtür.

Kulağınızda yanlış bir şey hissediyorsanız, duyma zorluğu veya bu sesler gibi o zaman vertigo’nun burada olduğunu bilmelisiniz.

Belirti 4: Sık Terleme

Vertigo atakları sırasında vücudunuzda, özellikle avuç içi ve ayaklarda aşırı terleme hissedebilirsiniz. Şiddetli baş ağrılarınız olduğunda, terleme kafa karıştırıcı anların ardından gelir. Aynısı vertigo için de geçerli.

Yine de, başka bir vertigo semptomu ortaya çıkmadan, hala aşırı terleme hissediyorsanız, bu başka herhangi bir sebepten veya hastalığa neden olabilir.

Belirti 5: Kalıcı Baş Ağrıları

Tüm bu mide bulandırıcı-hisleri, baş dönmesi ve kafa eğirmesi size ciddi baş ağrıları verebilir. Vertigo, tahmin edilemeyen ve ani baş dönmesi hissi nedeniyle vestibüler sisteminizi rahatsız edebilir ve sürekli baş ağrılarına neden olabilir.

Bu durumda vertigo atakları ile birlikte başağrısı ilacı tutun.

Belirti 6: Göz Hareketlerini Sarsmak

Uzmanlara göre, baş dönmesi, kontrol edemediğiniz göz kamaştırıcı göz hareketlerine neden olabilir. Bu aslında semptomdan sonra değil, saldırılar sırasında ortaya çıkmasına rağmen. Başka bir baş dönmesi semptomu dışında ama gözü sarsacak bir şey yoksa, o zaman bunun başka bir nedeni olabilir.

Beynimiz dağınık vertigo koşullarında rahatladığında, semptomlar normale dönmeye başlar.

Belirti 7: Denge Kaybı

Bu vertigo belirtisi, tüm dünya bir yöne yatma gibi hissettiğinde, dünya dönüyor ve dengenizi atıyor ve yapabileceğiniz tek şey, yuvarlanma yönüne gitmek.

Bu, kendi vücut dengesine saldırdıktan sonra yere düşmenize neden olabilir, ancak bu sadece aşırı durumlarda gerçekleşir.

Belirti 8: Sık Sık Kusma

Sık sık kusma ve uyuşma hissi yaşıyorsanız, bunun sadece baş dönmesi için bir şey olmadığını söyleyin. Bu, baş dönmesi olayından biraz daha fazlasıyla ilgili bir gösterge olabilir ve doktora gitmeniz gerekir, çünkü bu ciddi bir durumdur.

Vertigo, kendiniz üzerinde bir kontrolünüz olmadığını hissetmenize neden olabilir, ancak tüm bu semptomları bilmek, bunların arkasındaki nedeni bilmenize yardımcı olacaktır ve en azından semptomlara veya yaklaşmakta olan olaylara hazırlıklı olacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz