Vajinal Mantar Hastalığı ve Tedavisi

  • KADIN HASTALIKLARI
  • Vajinal Mantar Hastalığı ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.417 kez görüntülendi

Vajinal Mantar Hastalığı ve Tedavisi

VAJİNAL KANDİDİYAZİS

Candida albicans özellikle kadınların genital florasında sıklıkla bulunan bir mantardır. Bu etkenin şikayete neden olacak şekilde vajinada aşırı çoğalmasına kandidiyazis denir. Bu hastalık kadınların 3/4‘ünde hayatlarında bir kez, yarısında da birden fazla kez olur. Normalde bulunan bu mantarın aşırı çoğalmasının altında pek çok faktör yer almaktadır.

Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları alımı bu risk faktörlerinden ikisidir. Hamilelik, menstruasyon, şeker hastalığı, sıkı iç çamaşırları, HIV virüsü veya bazı ilaçlarla bağışıklığın baskılanması da diğer nedenlerdir.

Şikayetler ve belirtiler
Kadınlarda genellikle cinsel organda tahriş ve akıntı vardır. Kaşıntı ve yanma da önemli şikayetlerdir. Kaşımak nedeniyle vulva şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Akıntı beyaz, peynirimsidir. Erkekler genellikle şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler. Nadiren idrar yapılan yerden hafif bir kaşıntı olabilir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra erkekler yanma ve tahriş hissedebilirler. Ciddi olgularda penis başında aşınmalar, çatlaklar olabilir.

Önlemek için neler yapılabilir
– Sıkı ve sentetik giysiler giymekten kaçının.
– Pamuklu çamaşırlar giyin.
– Genital bölgenizi yıkadıktan sonra kuru tutun. Çünkü nemli ortamlar mantarların üremesi için daha uygundur.
– Genital temizliği önden arkaya doğru yapın, böylece rektumdaki mikroorganizmaları vajinanıza taşımamış olursunuz.
– Mayo veya diğer ıslak giysilerinizi hemen değiştirin.
– Kadın hijyenik spreyleri veya deodorantlarını, parfümlü pedleri kullanmayın. Parfümlü, kremli tuvalet kağıtları kullanmayın. Bu gibi malzemeler vajinanın asitliğini değiştirerek enfeksiyona yatkın hale getirebilir.

Bu yazı vajinal mantar ilaçları, vajinal mantar tedavisi kremleri, vajinal mantar bitkisel tedavi, vajinal mantar sebepleri nedenleri neden olur nasıl geçer konusunda yazılmıştır.

vajinal mantar hastalığı tedavisi, vajinal mantar hastalığı fotoğrafları, mantar hastalığı ilaçları, vajinada mantar hastalığı tedavisi, mantar ilaçları, vajinal mantar ilaçları, vajinal mantarında karbonat faydaları, genital mantar hastalığı tedavisi, en iyi vajina mantar tedavi kremi, candida mantarı tedavi ilaçları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.