Vajinal Kaşıntı ve Akıntının Nedenleri ?

Vajinal Kaşıntı ve Akıntının Nedenleri ?

Vajinal kaşıntı deyince, ilk aklımıza gelen mantar oluyor. Ancak her kaşıntının mantar olmadığını da söylemek gerekiyor. Kadınlarda sık sık görülen genital bölge kaşıntıları, başta stres olmak üzere birçok farklı faktöre bağlı olarak görülebiliyor. Candida Albicans adı verilen etken bir mikroorganizma tarafından meydana gelen vajinal mantar, kendini ilk olarak kaşıntı ile gösterdiği için, bu tip kaşıntılarda da akla “acaba mantar mı var ?” sorusunu getirir. Peki, vajinal kaşıntının nedenleri nelerdir?

Vajinal bölgenin dış dudaklarında görülen kaşıntılar, cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir. Vajina bölgesinde en dikkat etmeniz gereken kaşıntı, vulvadaki kaşıntıdır. Bu durumda hem hastanın kendisi, hem de partnerinin çeşitli yollarla değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekebilir. Bunların yanında vajinal kaşıntının nedenleri arasında;

Vajinal Kaşıntı

  • Stres ilk sıralarda yer almaktadır. Ani duygu değişimleri, vücutta hormonların daha çok çalışmasına neden olur. Bu da, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, vajina bölgesinde de kaşıntıya neden olabilir.
  • Bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak, krem sürmek, parfüm sıkmak da yine bölgenin kaşınmasına neden olur. Bölgenin ph dengesini bozan sabun, parfüm gibi maddeler, hem kaşıntıya, kaşıntıyla beraber kuruluk ve dökülmeye de neden olur.
  • Menopoz döneminde östrojen eksikliği de yine vajinal kaşıntının nedenleri arasında yer alıyor.
  • Kullandığınız iç çamaşırının kumaşına dikkat edin. Sentetik iç çamaşırları, bölgede kaşınma ve kuruluğa neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz