Vajinal Kaşıntı Rahimde Bikini Genital Bölgesinde Kaşıntıyı Ne Geçirir?

Vajinal Kaşıntı Rahimde Bikini Genital Bölgesinde Kaşıntıyı Ne Geçirir?

Zaman zaman her yaştan kadın vajinal yanma ve kaşıntı problemleri yaşar. Vajina gibi çok hassas bir bölgede bu tarz bir yanma veya kaşıntı çok rahatsız edici olabilir. Buna neden olan bazı sorunlar, bakteriyel enfeksiyon, cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar, menopoz ve kimyasal maddeler olarak sayılabilir. Vajinal kılkurdu gibi nedenler de vajinal kaşıntıya sebep olabilir fakat bu tarz enfeksiyon genelde çocuklarda görülmektedir. Fazla stres ve zayıf bağışıklık sistemi bu kaşıntıya veya yanmaya sebep olan faktörlerin başında gelmektedir. Yanma ve kaşıntının yanı sıra vajinanın içinde ve etrafında şişme ve kızarıklık da sık sık görülen problemler arasındadır. Ayrıca vajinada koku ve akıntıda meydana gelebilir. Bazı kadınlar çiş yaparken veya cinsel ilişki sırasında da rahatsızlık hissedebilmektedir.

Vajinada kaşıntıyı önlemek için, temizliğe çok dikkat etmeli ve düzenli beslenmelisiniz. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle de bu problemleri geçirebilirsiniz. Fakat bir doktora görünmek sizin yararınıza olacaktır.

Vajinada Yanma Ve Kaşıntı Neden Olur?

 1. Vajinada mantar hastalığı
 2. Klamidya, Gonora, Trikomonaz veya Herpes gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 3. Egzama ve sedef hastalığı
 4. Bakteriyel vajinoz hastalığı
 5. Prezervatifler, kayganlaştırıcılar, renkli tuvalet kağıtları veya bazı kıyafetler alerjik tepkiye neden olabilen maddeler de vajinada yanma veya kaşıntı yapabilir.
 6. Adet olmak, hamilelik, menopoza girmek, emzirmek veya doğum kontrol hapı kullanmak gibi kadın vücudunda hormon değişikliklerine neden olan durumlar

Aşağıda, vajinadaki kaşıntı ve yanmayı gidermek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yoğurt

Vajinanızın içerisinde ve etrafında oluşan kaşıntı ve yanmaları gidermenin bir diğer etkili yolu ise saf, içerisinde aktif kültürler barındıran yoğurt kullanmaktır. Yoğurdun içerdiği aktif kültürler vücutta enfeksiyonun yayılmasını kontrol altında tutar. Ayrıca vajinada kötü bakterilerin yol edilmesini sağlayarak, yararlı bakterilerin ürümesine yardımcı olur.

 1. Vajinanıza yoğurt sürün. Bunu problemler giderilene kadar her gün, günde 2 sefer uygulayın.
 2. Ayrıca, her gün birkaç kase sade yoğurt yiyin.

Soğuk Kompres Uygulaması

Vajinanızdaki kaşıntıdan, yanmadan anında kurtulmak istiyorsanız, vajinanıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk uygulama, bölgeyi hissizleştirecek ve enfeksiyonları azaltacaktır.

 1. Temiz bir havlu veya kıyafet parçasına birkaç buz küpü koyup, bağlayın.
 2. Birkaç dakika boyunca bu havlu veya kıyafet parçasını kaşınan, yanma olan bölgeye hafifçe bastırın.
 3. 30 saniye boyunca bölgeden ayırın ve sonra tekrar baskı uygulayın.
 4. Kaşıntı, yanma durana kadar tekrar edin.
 5. Ayrıca günde birkaç sefer vajinanızı soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Bal

Vajinadaki kaşıntıyı ve yanmayı gidermenin bir başka yolu ise baldır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde, probleme neden olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

 1. Balı, vajinanızda yanma olan, kaşınan bölgeye merhem gibi sürün. 30 dakika boyunca bekleyin, ardından suyla yıkayın. Bu yöntemi problemler yok olana kadar günde iki kere uygulayın.
 2.  Ayrıca her gün bir bardak sıcak su ile 1-2 yemek kaşığı bal koyup için.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerdiği antibakteriyel ve antifungal (mantar önleyici) özellikler sayesinde çok iyi bir kaşıntı gidericidir. Ayrıca elma sirkesi sayesinde vajinanızın pH dengesini düzenleyebilir, vajinada yanmayı geçirebilirsiniz.

 1. Bir bardak ılık su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Birkaç gün boyunca günde iki kere olmak üzere, bu karışım ile vajinanızı yıkayın.
 2. Ayrıca, bir bardak sıcak su içerisine, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip, bu karışımı içebilirsiniz.

Tuzlu Su Banyosu

Tuzlu su da vajinal kaşıntıyı, yanmayı giderebilir. Tuz, kaşıntıya ve diğer rahatsızlıklara neden olan mikropların üremesini kontrol ederek bu problemleri ortadan kaldırır.

 1. 1 yemek kaşığı tuzu, 1 bardak su içerisine koyup iyice karıştırın. Bu karışımı vajinanızı yıkamak için kullanın. Bu hızlı bir şekilde kaşıntınızı alacaktır.
 2. Ayrıca, küvetinizi sıcak su ile doldurup, yarım bardak tuz ekleyin. Çömelme pozisyonunda su içerisinde 10-15 dakika boyunca oturun. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 defa uygulayın.

Not: Eğer cildinizde ciddi bir yara varsa tuzlu su yöntemlerini uygulamayın.

Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel ve antibiyotik özellikler barındırır. Bunlar sayesinde bakterileri öldürme konusunda çok başarılıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

 1. Birkaç damla sarımsak yağı ile bir tatlı kaşığı E vitaminini karıştırın. Bu karışımı kaşınan bölgeye sürün. 10 dakika bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca her gün iki kere uygulayın.
 2. Her gün 3 diş sarımsak çiğneyin. Altenatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

Yabanmersini Suyu

Şeker katılmamış yabanmersini suyu içmek de vajinal kaşıntılarınızı, vajinada yanmayı giderecektir. Yabanmersini, bakterilerin üreyemeyeceği asidik bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve diğer mesane ile ilgili sorunları tedavi eder.

 1. Her gün 2 bardak şeker katılmamış yabanmersini suyu için.
 2. Eğer yabanmersini suyu bulamıyorsanız, doktorunuza danıştıktan sonra yabanmersini tableti alıp kullanabilirsiniz.

Borik Asit

Antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde borik asit de vajinada meydana gelen kaşıntıyı giderebilir.

 1. Borik asidi biraz su ile seyreltin.
 2. Kaşıntılı bölgeye bu çözeltiyi sürün.
 3. 1-2 dakika bekledikten sonra sıcak su ile iyice yıkayın.
 4. Birkaç hafta boyunca her gün bu yöntemi uygulayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz