Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu

Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu

Vücudumuzun diğer kısımları gibi, vajinada da çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Cinsel temas yoluyla bulabilecek birçok vajinal enfeksiyon olmasına rağmen, enfeksiyonların tek sebebi bu değildir. Umumi tuvaletler, havluların sıklıkla yıkanmaması ve yetersiz hijyen dikkat etmeniz gereken diğer faktörler arasındadır.

Kadınlar olarak vajinal enfeksiyon belirtileri konusunda tedbirli davranmamız aynı zamanda birçok olası sebep konusunda da bilgili olmamız oldukça önemlidir. Enfeksiyon riskini azaltmanın birçok yolu mevcuttur ve  durum daha kötüye gitmeden önce doktora gitmenizin rolü büyüktür.

Vajinal enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Vajinal enfeksiyonlar genelde enfeksiyon başladığında ortaya çıkan belli başlı belirtilere dayanarak tespit edilebilir. Aralarında şunlar bulunur:

  • Vajinal koku
  • Kaşınma
  • Yanma hissi
  • İdrar veya cinsel ilişki sırasında acı hissi
  • Yeşilimsi, sarı, pembemsi veya beyaz renkli, kokulu ya da kokusuz bir akıntı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri vajinal enfeksiyon sorununuz olduğuna işaret edebilir. Tespit ettikten sonra, daha ciddi bir probleme dönmeden önce eyleme geçmek çok önemlidir. Neyse ki, bugünkü yazımızda vereceğimiz tavsiyeleri deneyerek enfeksiyonları önlemeniz mümkün.

Vajinal enfeksiyonu nasıl önleyebilirsiniz?

vajinal-enfeksiyonlar

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, vajinal enfeksiyonlar bir dizi farklı faktör tarafından tetiklenebilir. Ancak eyleme geçerken elinizi çabuk tutarsanız, enfeksiyona yakalanma riskinizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz. 

Pamuklu iç çamaşırı giyin

%100 pamuk iç çamaşırı kuru kalmanıza yardımcı olacak ve böylece sizi birçok vajinal enfeksiyona karşı koruyacaktır. Pamuk maya mantarının besin kaynağı olan nemi kurutur. Yeni iç çamaşırı alırken, en azından ağ kısmının pamuklu olmasına özen gösterin.

Hijyene önem gösterin

Kişisel günlük hijyeniniz vajinal enfeksiyonları önlemenin başlıca yollarından biridir. Vücudunuzun bu hassas bölgesini vücudun doğal pH seviyesini bozmadan yumuşak bir sabunla yıkamanız çok önemlidir. Banyoya ek olarak, ayrıca vajinaya bakteri ve mikrop taşımamak için bu bölgeyi daima önden arkaya doğru silmelisiniz. Tozlar, parfümlü sabunlar, köpük banyoları, kokulu tamponlar ve “kadın” deodorantları vajinadaki bakteri dengesini değiştirebilir ve var olan bir enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir.

Dar kıyafetler giymekten kaçının

kot

Çok dar olan kot veya şortlar bakteri ve maya mantarının çoğalması için ideal olan nemli ve ılık bir ortam yaratırlar. Etek gibi daha bol kıyafetler tercih edin.

Özel bölgenizi kuru tutun

Nem ve rutubet maya mantarı ve bakterinin büyümesi için mükemmel ortamlardır. İç çamaşırınızı giymeden önce özel bölgenizin kuru olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Vajinal duştan kaçının

Herhangi bir sıvıyla vajina içini yıkamak vajinal enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan “iyi” bakterileri yok edebilir. Bu da sizi daha riskli bir konuma sokar ve hatta diğer hastalıklara karşı da hassassiyetinizi arttırabilir.

Beslenmenize önem verin

Sağlıklı bir beslenme vajinal enfeksiyonları önlemenin önemli bir yoludur. Çeşitli çalışmalar düzenli şeker ve alkol tüketiminin stresle bir araya geldiğinde vajinal enfeksiyonu tetikleyebildiğini göstermiştir. Uzmanlar bu tarz gıdalardan ve stresli durumlardan uzak kalmanızı ve idrar yolunuzu temiz tutmaya yardımcı olan sebze ve meyve tüketip daha fazla su içmenizi önermektedir.

  • Vajinal enfeksiyonu önlemek için önerilen gıdalar arasında şunlar bulunur: lahana, ıspanak, ananas, turp, pazı yaprağı, sarımsak, yabanturpu, maydanoz, pancar, hindiba, brokoli ve narenciye.
  • Ek olarak, kaybetmiş olabileceğiniz sağlıklı bakterinin tekrar kazanılmasına yardımcı olan laktik asit maddesini içeren yoğurttan da bolca tüketmeniz önerilmektedir.

Vajinal enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olan meyve sebze suları

sarımsak

Bu sebze suyu doğal antibiyotik işlevi görerek, vajinal enfeksiyona sebep olan virüs, mantar ve bakteriyle savaşmanıza yardımcı olacaktır. Sarımsak bakteri ve mantarla savaşır; ayrıca bağışıklığınızı güçlendiren antioksidan ve besin maddesi deposudur.

Malzemeler

  • 1 demet ıspanak
  • 1 diş sarımsak
  • 2 domates

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri iyice yıkayın ve yarım bardak su ile beraber blendırdan geçirin. Karışım yumuşak kıvama geldiğinde, blendırı durdurun ve suyunu süzmeden için.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz