Vajinal Enfeksiyonlar İçin Basit Tedaviler

Vajinal Enfeksiyonlar İçin Basit Tedaviler

Bazı kadınlar sık görülen vajinal enfeksiyonlardan muzdariplerdir. Enfeksiyona eşlik eden kaşıntı, yanma, tahriş, idrara çıkmakta zorlanma ve daha birçok belirti, çok zor anlar yaşamaya sebep olurlar. Bu belirtiler, sadece günlük yaşantımızı zora sokmaz, aynı zamanda yakın ilişkilerimizi de olumsuz etkilerler. Takip eden makalede, bu enfeksiyonlardan korunabilmek ve iyileştirebilmek için alabileceğiniz basit tedbirlerden bahsedeceğiz. Evde yapabileceğiniz, basit ve tamamıyla doğal tedavileri tarif edeceğiz.

Bir Tutam Karbonat

Enfeksiyon olduğumuz zaman, vajinamızdaki pH dengesi değişir, normalden daha asidik bir duruma gelir. Bu dengeyi normale döndürebilmek için, vulva kısmına bir tutam karbonat uygulamak, zararlı bakteri ve mantarlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Genital bölgenizi ticari sabunlar veya benzeri diğer jellerle yıkamanızın doğru bir davranış olmadığını bilmenizde fayda vardır; çünkü bu ürünler de bu bölgenin pH dengesini bozarlar. Bunlar yerine organik, doğal sabunları, tercihen gliserin veya hindistan cevizi ile yapılmış olanları tercih edin veya az miktarda karbonatı sıcak su ile karıştırın.

karbonat

Sarımsak Tedavisi

Daha önce bazı makalelerde de belirttiğimiz gibi; sarımsak, mantar ve parazitlerle savaşmak için en etkili yollardan biridir. Sarımsak tüketerek, diğer hastalıklara karşı direncinizi arttırabilmenizin yanısıra, doğrudan kullanımda vajinal enfeksiyonlara karşı da etkili bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Soyulmuş bir diş taze sarımsağı bir çatal veya diş fırçası yardımı ile delin ve içeriğindeki besleyici kısmı dışarı çıkarın. Sonra bu diş sarımsağı doğrudan vajina içine yerleştirin. İsterseniz sarımsak dişini, steril bir gazlı bez ile de sarabilirsiniz. Sarımsağı ucu açıkta kalacak şekilde sardığınızda hem gazlı bez buradaki yağı emer, hem de sarımsak dişini ilgili bölgeden alırken kolaylık sağlar.

Bu tedavi için en uygun zaman, gece yatmadan öncedir. Üç gece üst üste uygulanması tavsiye edilir.

sarimsak

Vajinal Durulama

Vajinal durulama, bağırsak lavmanında kullanılanlara benzer, silikondan yapılmış bir ampul veya şırınga yardımı ile yapılır. Sıvının olduğu kısım dışarıda, diğer ucu vajina içinde olacak şekilde yerleştirilir, böylelikle ampul sıkıldığında, sıvı vajina içine gider.

Bu sıvıyı birkaç dakika bekletip sonrasında tuvalete çıkarabilirsiniz.

Vajinal durulama her zaman, sıcak veya oda sıcaklığında sıvı ile yapılmalıdır.

Durulama için neler kullanabilirsiniz?

  • Kekik: Kekik, her tür enfeksiyon ile savaşmada kullanılan tıbbi bir bitkidir. Antiseptik özelliği sayesinde, vücudun her kısmındaki enfeksiyonları iyileştirmek için güvenle uygulanabilir, uygulanan bölgenin pH dengesini değiştirmez. Bu bölge için, kekiği yoğun konsantre olacak şekilde demleyin.
  • Yoğurt ve tuzlu su: Bu ikisinin karışımı, mükemmel ve doğal bir ilaç yapımında kullanılabilir. Bu karışım, vajina florasını korur. Tuzlu su vücudun pH dengesini düzenler ve mineral temin eder. %50 tuzlu su ve %50 sade yoğurt ile bir karışım hazırlayın ve iyice karıştıklarından emin olun.
  • Pastörize edilmemiş elma sirkesi: Sirke, tarih boyunca kadınlar tarafından ilaç olarak kullanılagelmiştir çünkü hem fiyatı ucuzdur hem de kolay bulunabilmektedir. Sirke sadece patojenlerle savaşmaya yardımcı olmaz, ayrıca sağlıklı bir vajina florası için de oldukça güzel bir çözüm yoludur. Buna rağmen, bugünlerde bulmak kolay olmasa da, siz yine de sirkenin mayalandırılmış ve pastorize edilmemiş olanlarını tercih edin. İki yemek kaşığı sirke ile bunun dörtte biri oranda suyu karıştırarak sıvı karışımı hazırlayabilirsiniz.
  • İlave flora bakterisi (Lactobacillus): Bu tedavi genellikle ağız yolu ile alınsa da, dilerseniz kapsülü bir miktar su ile karıştırıp durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz. Bu çok daha doğrudan bir taktik olarak nitelendirilir.

Diğer İpuçları

Her zaman olduğu gibi, bir sağlık probleminizi çözüme ulaştırmak istiyorsanız, konuya farklı açılardan yaklaşmalısınız: beslenme diyetinize dikkat etmelisiniz, zararlı alışkanlıklarınızdan kaçınmalısınız ve gerekli ise tıbbi gözetim altında net bir iyileşme süreci takip etmelisiniz. Vajinal enfeksiyonlar açısından, işlenmiş un ve şekerleri beslenme diyetinizden çıkartmanız, özellikle çok önemlidir. Buna ilave olarak, akşamları kapsül şeklinde çuhaçiçeği ve hodan yağı almak, vücuda omega-6 ve farklı olumlu etkiler sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz