Vajina Kokusu Nedenleri-Vajinal Koku Hangi Hastalıklarda Görülür

Vajina Kokusu Nedenleri-Vajinal Koku Hangi Hastalıklarda Görülür

Vajinadan kötü koku gelmesi durumu, bir çok kadının hem günlük hayatını hem de cinsel yaşamını bir hayli olumsuz yönde etkileyen bir şikayettir. Vajinadaki kötü kokunun bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin neler olabileceğini az çok tahmin edersiniz. Ancak tahmin bile edemeyeceğiniz sebepler, vaginada kokuya neden olabiliyor. Şimdi vajinanın kötü kokmasına neden olan şeyler ve rahatsızlıklar nelerdir bir göz atalım daha sonra da vajina kokusuna doğal ve bitkisel çözümler neler olabilir kısaca izah edelim:

Vajinada kötü kokulara yol açan olası nedenler:

 • Kötü Hijyenik Şartlar:  Kişisel hijyen eksikliği vajina kokusuna neden olabilir. Böyle bir durumdan dolayı vajinadaki istenmeyen kokular oluşuyorsa büyük ihtimalle beden temizliğine dikkat ederek, sıkça yıkanarak ve hijyene ihtimam gösterek bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Bakteriyel Enfeksiyon Nedeniyle Görülen Vajinal akıntılar: Vajinada oluşan kokmuş balık kokusu, genellikle bir bakterinin neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Vajinada oluşan bu keskin ve kötü bakterilerin çoğalması için oldukça uygun şartlar barındıran vajinada üreyen bakterilerin salgıları nedeniyle oryaya çıkmaktadır. Bu durumda yapılacak şey, hiç utanıp sıkılmadan bir doktora giderek vajinada kötü kokuya neden olan bakterileri yok edecek ve kökünü kurutacak bir antibiyotik tedavisi almanızdır.
 •  Vajinal Mantar Enfeksiyonları : Vajina mantarları da kadınların genital organlarında kötü kokulara sebebiyet verebilir.

 

 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Bazı hastalıklar da kadınlarda vajinada kötü kokuya neden olabilmektedir.

Vajinal kokunun yaygın görülen nedenleri:

 •  İdrar kaçırma ve idrarın kötü kokması: İdrar kaçırma bir çok insanda görülebilmektedir. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan hanımlarda kötü bir idrar kokusu görülmektedir. Ayrıca idrarın kötü kokmasına bazı yiyecekler ve içecekler de neden olmaktadır. Özellikle kahve, çay, kuşkonmaz, pancar, köri, çemen gibi besinler ve bazı baharatlar idrar kokusuna neden olabilir.
 • Aşırı Terleme: Aşırı terleme şikayeti bir çok kişinin ortak sorunudur. Hanımlarda genital bölgede ter bezleri aşırı çalıştığında kadınların cinsel organlarında kötü bir koku oluşabilir. Özellikle sıcak yaz aylarında vajina bölgesinin tüylerinin de uzaması nedeniyle terleme artmakta ve bu da vajinada kötü ter kokusuna neden olmaktadır.
 • Adet Kanaması: Bazı kadınlarda adet döneminde adet kanı da kötü koku yayar. Adetli kadınların kişisel bakım ve hijyenlerine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.

 

Vajina Kokusu Nasıl Geçer:

 • Islak Mendil: Vajinanızı peçete veya mendil yerine ıslak mendil ile silmek vajina kokusunu bastırır.
 • Kızılcık suyu: Kızılcık suyu, idrar yollarındaki bakterileri öldürücü ve kırıcı etkiye sahiptir. Özellikle bakteriyel hastalıklar nedeniyle görülen vajina kokuları, her gün bir bardak kızılcık suyu içilerek hafifletilebilir ve hatta geçirilebilir.   Vagina kokusuna doğal çözüm olan kızılcık şerbeti kürünü muhakkak deneyin.
 • Genital Bölge Tıraşı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi vajina çevresi tüyleri (kasık kılları) temizliği de hem hijyen açısından hem de vajina kokusunu geçirmek için etkili bir yöntemdir.
 • Ananas suyu: Ananas suyunun da vajina kokusuna iyi geldiği söylenir. Günde 2 bardak ananas suyunu sabah ve akşam günde 2 kez içerek vajina kokularına bitkisel çözüm bulunabilir.
 • Bebek Yağı: Not: Bebek yağlarını vajinanızın içerisine dahili olarak uygulamayın. Vajina çevresine masaj yaparak uygulandığında bebek yağı işe yaramaktadır.  

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz