Üzüm Ve Faydaları

Üzüm Ve Faydaları

Üzüm Ve Faydaları

Kur’an-ı Kerim’de zikredilen mübarek gıdalardan olan üzümü, Peygamber Efendimiz de (S.A.V) şu sözleriyle ümmetine tavsiye etmiştir:
“Üzüm yiyin. Zira üzüm, yorgunluğu giderir, sinirleri kuvvetlendirir, öfkeyi durdurur.”
“Kuru üzüme , devam edin, zira o safrayı açar, balgamı keser, sinirleri takviye eder, yorgunluğu giderir, ahlâkı güzelleştirir. Nefsi hoş eder. Endişeyi uzaklaştırır, benzi düzeltir.” (Ramuz El-Ehadis).
Yaz mevsiminin kendine has tadı ve kabuğundaki aroma maddeleri ile iştihamızı açan meyvesi olan üzümün sağlığımıza pek çok faydası vardır. Gıda değerinin yüksek oluşu, vitamin ve madeni maddeler yönünden zenginliği sebebi ile mühim bir besin kaynağıdır.
Üzümden pestil, pekmez gibi yiyecekler de yapılmaktadır. Üzümün pekmezi de üzüm gibi tesirli ve yüksek değerli bir gıdadır. Üzüm suyundan yapılan üzüm şırası da pek güzel bir içecektir ve zaafiyet çekenlere birebirdir.Ancak üzüm kurusu, içindeki vitaminlerin muhafazası dolayısıyla daha güzeldir. Kuru üzüm memleketimizin  başlıca ihracat maddelerindendir. Beslenme açısından kuvvetli bir gıdadır.
Üzümün zar gibi ince veya biraz daha kaim olabilen bir kabuğu, sulu-etli bir özü ve çekirdekleri vardır. 100 gram yaş üzümde; 70 kalori, 82 gr su,1 gr protein, 1 gr yağ,, 15 gr karbonhidrat ve bol miktarlarda da kalsiyum,fosfor, demir, çeşitli vitaminler (A, B1,B2, C, nikotonik asid) bulunmaktadır.Aynı miktar kuru üzümde ise; 340 kalori, 3 gr protein, 1 gr yağ ve 77 gr.karbonhidrat mevcuttur. Üzüm bu saydığımız maddelerin dışında sodyum,
potasyum, magnezyum ve kükürt de ihtiva etmektedir.
Şeker, beynimizin ve vücudumuzun enerji kaynağıdır. Şekerin en tabiî şekli olan glikoz, üzümde bol miktarda bulunduğundan zindelik ve canlılık verir, yorgunluğu giderir.
Üzüm, gerek içindeki glikoz ve gerekse B vitaaminleri sayesinde sinirlerimizi kuvvetlendirir.
Üzüm, kansızlığa da iyi gelir. Vücudumuzu temizler, Susuzluğu giderir,böbrekleri çalıştırır.

Üzüm Kürü

Bağdan yeni koparılmış, hoş tadı ile zevkle yenen taze üzümlerle yapılan üzüm kürü ise son yıllarda Batı ülkelerinde yaygınlaşmıştır. Bu kür, yılda 1-2 defa 3-7 gün sadece üzüm yenerek yapılır. Başka gıda alınmaz. Kanserli hastalara bile faydalı olduğu bil-
Bir enerji deposu olan üzüm, neşe ve enerji kaynağıdır. Sporcular, hastalar, çocuklar, yaşlılar, zihnen ve bedenen yorucu işlerde çalışanlar için hararetle tavsiye edilir. Beyine enerji sağlar. Vücudu temizler. Sinirleri takviye eder. Öfkeyi giderir. Nefsi hoş eder.
Yorgunluğa birebirdir. Endişeyi uzaklaştırır. Vücudu besler, benzi düzeltir

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz