Üzüm; içerdiği çok sayıda faydalı vitaminler, mineraller, elementlerle çok değerli bir meyvedir.

Yazın taze olarak tüketilen üzümün kışın da kurusu afiyetle yenmekte. Üzümün bir meyve olarak tüketilmesi, tatlılara katılması, şaraplar yapılmasının yanı sıra üzümün çekirdeğinden elde edilen yağı da çok değerli ve faydalı bir üründür. Üzüm çekirdeği yağı, pek çok üzüm türünden elde edilmekle birlikte, özellikle şaraplık olarak yetiştirilen üzümlerden yapılır. Üzüm çekirdeği yağının üretim ve kullanım geçmişi çok eski çağlara dayanmakta ve kullanıl alanları da her geçen gün genişlemektedir.

Üzüm çekirdeği yağının tatlı, yumuşak ve cevize benzer bir aroması vardır, rengi genellikle açık sarı veya yeşil olur.  Bu yağ genelde salata sosları, soslar, kızartmalar, aromalı yağlar ve diğer yemekleri pişirmek için mutfakta kullanılmaktadır. Üzüm çekirdeği yağının ciltte onarıcı etkisinden dolayı güneş yanığını tedavi eden losyonlarda, saç bakım ürünlerinde, vücut hijyeni kremlerinde, dudak kremlerinde ve nemlendirici el kremleri gibi kozmetik ürünlerde de üzüm çekirdeği yağından faydalanılır. Bu yağın kozmetik sektöründe ve mutfaklarda kullanılmasının yanı sıra, genel vücut sağlığı için de son derece faydalı olduğunun altını çizmek gerekir.

Üzüm çekirdeği yağının besin değerleri

1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı yaklaşık olarak;

 • 14 gram yağ,
 • 56 kalori,
 • 4 gram protein,
 • 9 miligram E vitamini içermektedir.

Çok güçlü bir antioksidandır!

Üzüm çekirdeği yağı kandaki antioksidan seviyesini yükseltmesiyle kesinlikle tüm metabolik değerlere olumlu etki etmektedir. Çünkü antioksidanlar doğal ilaçlar olarak bilinir ve radyasyona ve toksinlere maruz kalan vücudu serbest radikallerinden hasarından korur. Vücuttaki serbest radikaller sağlıklı hücrelere zarar vererek kalp hastalığı, kanser ve erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlara neden olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı gibi antioksidanlar içeren besinleri tüketerek bu hasarı en aza indirmek mümkün.

Anti inflamatuar bir besindir!

Vücutta sağlıksız maddelerin birikmesi, yaralanmalar, travmalar inflamasyona, iltihaba sebep olabiliyor. Bu inflamasyonlar da vücudun sağlık seviyesinin düşmesi anlamına geliyor. Üzüm çekirdeği yağı kaliteli bir anti inflamatuardır, yani iltihap önleyici ve gidericidir. Özellikle pankreatit ile ilişkili karın ağrısı ve rahatsızlığın sıklığını ve şiddetini azaltmada üzüm çekirdeği yağının çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı bağlamda üzüm çekirdeği yağı kesikler ve sıyrıkların tedavisi, güneş yanığıyla oluşan şişliğin hafifletilmesi gibi durumlar için de faydalı olduğundan bilinmektedir.

Kan şekerini dengeler!

Üzüm çekirdeği yağının faydalarına dair yapılan çalışmalar, linoleik asit ve antiglisemik bileşenler içerdiği için kan şekerinin yükselmesini önlediğini gösteriyor. Üzüm çekirdeği yağının, düzenli olara ve dozunda tüketimi durumunda diyabet ve diyabetle bağlantılı olan görme bozukluğuna iyi gelebileceği bilinmektedir.

Varis ve hemoroid sorununu giderir!

Pek çok kadının orta yaşlardan itibaren yaşamakta olduğu sorunlardan olan varisler, örümcek damarlar ve hemoroid hasarlı kan damarlarına neden olan ve damarlar içindeki kanın akışını tehlikeye atan bir sorundur. Üzüm çekirdeği yağı kılcal damarlardaki bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan oligomerik proantosiyanidin ve flavonoidler içeriyor. Bu nedenle, üzüm çekirdeği yağı tüketiminin hemoroid ve varisin neden olduğu hasarlı kılcal damarlardaki zayıf kan dolaşımını önlemekte faydalı olabiliyor.

Yüksek kan basıncını düşürür!

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, üzüm çekirdeği yağı hasarlı kan damarlarını onaramaya yardımcı olmakta ve yüksek kan basıncını da kontrol altına alabilmektedir. Öte yandan bu yağın yüksek kolesterol düzeylerini de düzenlemeye yardımcı olduğu ve bundan dolayı da kardiyovasküler sağlığın iyileşmesine etki ettiği bilinmektedir.

Kaliteli bir E vitamini kaynağıdır!

Pek çok besin maddesi kimyasal işlem geçirdikten sonra besin değerini kaybetmekte, ancak önemli miktarda E vitamini barındıran üzüm çekirdeği yağı, günlük olarak tüketilmesi önerilen E vitamininin % 19’unu içermektedir. Bizim hemen her gün tükettiğimiz zeytinyağı ile kıyaslandığında; üzüm çekirdeği yağı zeytinyağının yaklaşık olarak iki katı kadar E vitamini barındırmaktadır. Bu E vitamini ise vücuttaki hücre hasarını önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan görevi görür.

Kolesterole iyi gelir!

Üzüm çekirdeği yağının kolesterol ve doymuş yağ oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple, üzüm çekirdeği yağı, kolesterol seviyelerini düşürücü çoklu doymamış yağ bakımından zengin bir yağ olarak bilinmektedir.

Kalp sağlığını korur!

Üzüm çekirdeği yağının çoklu doymamış yağlar olan Omega 3 ve Omega 6 açısından çok zengin olduğu bilinmektedir. Bir kişinin optimal düzeyde sağlığını korumak için bu doymamış yağ türlerinin beslenme sepetindeki varlığı oldukça önemlidir. Üzüm çekirdeği yağı özellikle Omega 6 yağ asitleri ile vücudun sağlığına destek olmakta ve kalp sağlığını da korumaktadır.

Metabolik hastalıkları önler!

Metabolik sendromlu kişilerde üzüm çekirdeği yağının etkilerine dair yapılan bir çalışmada, hem sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Metabolik sendromun kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskini arttırdığı biliniyor. Bunun nedeni ise metabolik sendromlularda üzüm çekirdeği yağının karın bölgesinin aşırı yağlanması, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, insülin direnci ve inflamasyon dâhil olmak üzere pek çok istenmeyen durumu önlemek yönünde etki etmesidir.

Alzheimer hastalığını önlemeye yardım eder!

Üzüm çekirdeğinin faydalarına dair 2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, üzüm çekirdeği Alzheimer hastalığının gelişimini geciktirebilmektedir. Üzüm çekirdeği yağının Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan beyin plaklarında oluşan iltihabın nedeni olduğu bilinen maddelerin birikmesini önleyebiliyor ve iltihabı azaltıp hastalığın gelişmesinin önüne geçiyor.

Kanser karşıtı bir besin maddesidir!

Üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi durumunda kanseri önlemek için kanserden sorumlu olan hasarlı hücreleri devre dışı bıraktığına dair bilimsel veriler bulunmaktadır. Çalışmalar üzüm çekirdeği yağının özellikle karaciğer kanseri ve kemoterapinin neden olduğu yan etkileri önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu bakımdan üzüm çekirdeği yağının mevcut kanser hücrelerinin saldırılarını ve gelişimlerini engellediği düşünülmektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir!

Hem üzüm hem de üzüm çekirdeği yağı güzelliğe olan katkılarıyla da bilinmektedir. Bolca E vitamini ve Omega 6 yağ asidi içerdiği için cildin gençliğini korumasında, güzelleşmesinde oldukça etkilidir.  Zaman içinde serbest radikaller, güneş, rüzgâr ve kirlilik gibi çevresel faktörler cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bu durum da ciltte yaşlanma belirtilerini artırmakta ve cildin rengini bozmakta, lekelenmelere sebep olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı ise içerdiği E vitamini ile serbest radikallerin hasarına karşı savaşan güçlü bir savaşçıdır. Cilde doğrudan ya da diğer faydalı yağlarla karıştırılarak uygulandığında cilt sağlığı ve güzelliğinde çok faydalıdır.

İyi huylu tümörlerle savaşır!

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, üzüm çekirdeği yağının içerdiği çeşitli maddelerin yumurtalık kistleri, miyom, adenomlar ve meme fibroadenom gibi iyi huylu tümör oluşumunun gelişimini önleyebildiğini gösteriyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Üzüm çekirdeği yağı içeriği çinko, bakır, selenyum, E vitamini ve prosiyanidinlerin gibi maddeler dolayısıyla serbest radikallere karşı güçlü savaşçı görevi görür. Bu sebeple de bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Üzüm çekirdeği yağını günde 1 çay kaşığı ya da en fazla bir tatlı kaşığı kadar tüketmek bulaşıcı etkenlere karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Göz sağlığını korur!

Üzüm çekirdeği yağının gözlerdeki kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu ve gözün görme yetisini artırdığına dair bilimsel çalışma sonuçları bulunmaktadır. Özellikle de dolaşım problemleri ya da yaşlanma nedeniyle oluşan görme problemleri yaşayan kişilere üzüm çekirdeği yağı tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda yağın elde edildiği siyah üzümün de tüketilmesi özellikle gece görüşünü geliştirmede faydalı olabilir.

Saç sağlığını korur!

Üzüm çekirdeği yağının cilt sağlığını desteklediğinden bahsettik. Hal böyle olunca bu yağ saç derisinin ve dolayısıyla da saçların sağlığını da korumaktadır. Üzüm çekirdeği yağı, saç derisini normalleştirir ve kuru saçları nemlendirir. Bu olumlu etkiyi alabilmek için bir kâse sıcak suya ve dört ya da beş damla çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı karıştırmak gerekir. Saçı normal şekilde yıkadıktan sonra bu karışımı saça uygulayıp ve 15 dakika kadar beklemek yeterli olacaktır. Böylece saç derisi onarılacak, saç telleri güçlenecek, saçların kırılma riski azalacak, kafa derisindeki dolaşımı artacak ve saç derisinde oluşan kepek de yok olacaktır.

Ciltteki akne ve sivilceleri tedavi eder!

Üzüm çekirdeği yağı, hücre zarlarını güçlendirici ve cildin genel kalitesini artırıcı linoleik asit içermektedir. Düzenli olarak kullanımda üzüm çekirdeği yağının akne ve sivilce gibi cilt problemleri tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle antioksidan özelliklere sahip olması nedeniyle ciltte gözeneklerin tıkanmasını önler ve akne oluşumunu engeller. Aynı zamanda, güçlü bir anti inflamatuar olduğu için de hasarlı, sorunlu cildin tedavisine fazlasıyla destek olur.

Siyah üzümün faydaları

Üzümün siyah, yeşil, sarı, Frenk ve goji olmak üzere pek çok türü vardır ve bu üzüm türlerinin de hemen hepsi sağlıklı ve faydalıdır. Ancak konumuz olan üzüm çekirdeği yağı, genellikle siyah üzümden yapıldığı için siyah üzümün de faydalarından bahsetmek gerek diye düşündük. Yapılan çeşitli çalışmalar; siyah üzüm tüketiminin diyabet tedavisine yardımcı olabildiğini, vücuttaki kan şekerini dengelediğini ve insülin düzeylerini etkileyen insülin salınımı ve duyarlılığı gibi durumlardan korunmak için destekçi olduğunu gösteriyor. Ayrıca siyah üzüm kan akışını artırarak kan basıncını kontrol altında tutmaya da yardımcı oluyor. İşte bu faydaları ve çok daha fazlasını sıralayacak olursak genel olarak siyah üzüm:

 • Sözlü ve görsel hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.
 • Migren, demans ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu önleyebilir.
 • Siyah üzümde bulunan fitokimyasallar kalp kaslarının zarar görmesini engeller.
 • Kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
 • Siyah üzüm düzenli olarak tüketildiğinde deri, mide, bağırsak, prostat, göğüs, akciğer ve pankreatik kanser gibi kanser türlerinin oluşmasını engelleyebilir. Bu hastalıkların varlığında tedavi sürecini kolaylaştırır.
 • Siyah üzüm çok değerli ve güçlü bir antioksidandır. Bu sebeple de vücutta biriken ve istenmeyen toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Bakteri ve mantar gibi patojen enfeksiyon ve iltihaplanmaları önlemek için doğru bir yardımcıdır.
 • Özellikle çocuk felci ve herpes gibi hastalıklara karşı da etkili bir anti viral olarak çalışır.
 • Karaciğer içinde var olan nem düzeyini artırarak astım tedavisine yardımcı olur.
 • Şeker, organik asit ve poliyoz açısından zengin olduğu için hafif bir müshil etkisi görerek kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir.
 • Böbreklere baskı yapan ürik asidin azaltılmasını sağlar.
 • Siyah üzüm görme fonksiyonları üzerinde olumlu bir etki gösterir. İyi bir görüş ve sağlıklı gözler için faydalı olduğu bilinen lutein ve zeaksantini bolca içerir.
 • İçinde bulunan antioksidanlar yaşlanma belirtilerini azaltır, cildin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.
 • İçerdiği E vitamini ile mevcut nemi ciltte tutar ve nemlendirici görevi görür.
 • Siyah üzüm düzenli olarak tüketildiğinde kepek ve saç dökülmesi gibi saç problemlerini engeller. Yüksek antioksidan ve E vitamini içerdiği için özellikle kafa derisindeki kan dolaşımını artırmak için faydalıdır. Saçları güçlendirir, yumuşatır, uzatır ve kepek sorununu ortadan kaldırır.

Üzüm suyunun faydaları

 • Üzüm suyunda bulunan flavonoidler iyi kolesterol seviyesini artırır. Böylece de damarların tıkanmasını önler ve kalp sağlığını korur.
 • Üzüm suyunda bulunan resveratrol maddesi tümörlerin oluşumunu önler, kanserle mücadele edebilmeyi kolaylaştırır.
 • Üzüm suyu içerek kan damarlarındaki pıhtıların oluşma riskini azaltarak kalp krizi riskini en aza indirmek mümkün olabilir.
 • Günlük düzenli olarak üzüm suyu içerek kan basıncı dengelenebilir.
 • Üzüm suyu yaşlanma karşıtı özellikler içerir.
 • Kilo verme sürecini destekler.
 • Hasar almış, yıpranmış hücrelerin onarılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda, antioksidan olarak çalıştığı için hücrelerin zarar görmesini de engelleyebilir.
 • Düzenli olarak tüketimde öksürük ve diğer pek çok solunum yolu problemi önlenebilir.
 • Migren için iyi bir ev yapımı bir ilaç olarak görülür.
 • Kan ile ilgili hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Çok güçlü bir kan temizleyicisi olarak bilinir. Çünkü vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Hafif etkili bir müshil olarak görev görmekte ve kabızlık sorununu çözer.
 • Güçlü bir antiviral ve antibakteriyel besindir, enfeksiyonlarla mücadele etmek için etkilidir.
 • Terapötik değeri olduğu için astım tedavisinde faydalıdır.
 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma ile ilgili sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Ateroskleroz ile mücadele edebilir.
 • Sahip olduğu antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel kaynaklardır.

Üzüm çekirdeği yağı tüketecek olanlara öneriler

 • Üzüm çekirdeği yağı yukarıda sayılan pek çok alanda sağlığa faydaları bulunan bir besin maddesidir ve tüketimi de genel olarak güvenli kabul edilir. Ancak bunun için kesinlikle önerilenden fazla tüketilmemesi gerekiyor. Bu bağlamda bir kişi üzüm çekirdeğini yağını günde 1 çay kaşığı ya da en fazla 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemelidir.
 • Her hangi bir rahatsızlığı olan ve bu rahatsızlıktan dolayı ilaç tedavisi gören kişiler, üzüm çekirdeği yağı tüketmeden önce doktora danışmalılar.
 • Üzün çekirdeği yağının fazla alınması durumunda baş ağrısı, kaşıntılı kafa derisi, baş dönmesi, mide bulantısı gibi sorunlar yaşanabilir.
 • Üzüm alerjisi olan kişilerin üzüm çekirdeği yağı kullanmaları önerilmez.
 • Kanama bozukluğu ya da yüksek tansiyon problemi olan kişilerin üzüm çekirdeği ekstresi kullanmaları sağlıklı olmayabilir.
 • Üzüm çekirdeği yağının direkt olarak etkileşime girip yan etki yarattığı ilaçlar; kan sulandırıcı, NSAID ağrı kesiciler gibi ilaçlar, bazı kalp ilaçları, kanser tedavisi ilaçları olarak bilinmektedir. Ancak bunların dışında da farklı pek çok ilaçla birlikte kullanıldığında her hangi bir sağlık sorunu yaşanabilir. Bu sebeple doktora danışmak en doğrusudur.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde üzüm çekirdeği yağının nasıl bir etki yarattığına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu bakımdan bu dönemlerde üzüm çekirdeği yağının kullanılmaması daha doğru olacaktır.
 • Üzüm çekirdeği yağı cilde uygulanacaksa deri reaksiyonlarına neden olabilme riskine karşı yağlı cilt alanlarında kullanmaktan kaçınılması önerilir.
 • Üzüm çekirdeği yağından beklenen faydaların alınabilmesi için yağın güvenilir firmalardan satın alınması ve özellikle soğuk sıkım ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.