Uyumanıza Yardımcı Olacak Rahatlatıcı Çaylar

Uyumanıza Yardımcı Olacak Rahatlatıcı Çaylar

Günümüzde stres, gerginlik ve uykusuzluk; yaşam şeklimiz, iş yerindeki sorumluluklarımız, evdeki sorumlulukarımız ve diğer etkenlerden dolayı çok sık rastlanan problemler haline gelmiş durumda. Gerginliği azaltıp uyumamıza yardımcı olan ilaçlar olmasına rağmen, doğal yöntemlerle uyuyabilmemizi ve daha iyi dinlenmemizi sağlayabilecek karışımlar da var. Şimdi sizinle hem daha kolay hem de daha derin uyumanızı sağlayacak beş çay tarifi paylaşacağız.

Çarkıfelek çayı

Çarkıfelek veya diğer adıyla yabani kayısı çayı gerginlik ile başedip stresi ortadan kaldırmak için çok güzel bir doğal çözümdür. Hafif bir sakinleştirici etkisi gösterir. Bu sayede çarkıfelek çayı daha iyi uyumanızı sağlar. Ayrıca pek çok aktarda bulabileceğiniz bir bitkidir. Bazı insanlar çarkıfelek çayının tadının pek hoş olmadığını söylüyorlar ama bu içerisine bir miktar bal veya konsantre meyve suyu ekleyerek üstesinden gelebileceğiniz bir durum.

Papatya çayı

Papatya çayı uykusuzluk ile baş etme konusunda en bilinen doğal çözümlerden birisidir. Neredeyse tüm marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Çok güzel bir tadı vardır. Ayrıca süzme papatya çayı poşetlerini, rahatlatıcı ve keyifli bir papatya banyosu yapmak için de kullanabilirsiniz.

Kediotu çayı

Kediotu çayı uykusuzluk için çok etkili bir çözüm olmuş durumda. Kediotunun uyumanıza tam olarak nasıl yardımcı olduğu netlik kazanmamış olsa da, üzerine yapılan çalışmalar umut verici. Günümüzde kediotunu marketlerden, aktarlardan veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Kediotu çayı etkisini en iyi belirli bir süre kullanıldığında gösterdiğinden dolayı, kronik uykusuzluk durumunda çok iyi bir çözüm.

Ihlamur çiçeği çayı

Bu da sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile tanınan bir başka çay. Ayrıca herhangi bir markette veya aktarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Yatmadan önce içilen ıhlamur çiçeği çayı, damar genişletici etkisinden dolayı daha çabuk uykuya dalmanızı sağlar. Eğer bir bardak sizin için yeterli değilse, gün içinde farklı zamanlarda dört bardağa kadar içebilirsiniz. Ama daha fazla içmemelisiniz çünkü ıhlamur çiçeği toksik bir etki yapabilir.

Kava çayı

Kava çayının dinlendirici etkileri pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Tamamen güvenli, doğal ve bağımlılık yapmayan bir çay. Kava çayı hazırlamak için en önemli olan şey iyi kalitede ve saf kava bulmaktır çünkü marketlerden veya çeşitli yerlerden alacağınız kava, istenen etkiyi yaratacak kadar yoğun olmayabilir. Gerginlikten kurtulduğunuzda, uykuya dalabilmek için kava çayı çok güzel bir yöntemdir.

Son olarak, farklı teknikler veya şimdi size bahsettiğimiz doğal çaylar gibi çeşitli yöntemleri de denedikten sonra hala uyumakta zorluk çekiyorsanız, bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz