Uykusuzluk: Nedenleri, Belirtileri ve Ev ilaçları

  • Genel Sağlık
  • Uykusuzluk: Nedenleri, Belirtileri ve Ev ilaçları için yorumlar kapalı
  • 735 kez görüntülendi

Uykusuzluk: Nedenleri, Belirtileri ve Ev ilaçları

Uykusuzluğu tedavi etmenin doğal yollarından bahsetmeden önce, ilk önce uykusuzluğun gerçekte ne olduğu hakkında konuşalım. Uykusuzluk, en az anlaşılan en yaygın uyku bozukluklarından biridir. Gece boyunca uykuya dalmakta zorlandığınız zamandır. Bu genellikle yorgunluk, baş ağrısı, gündüz zayıflığı, tembellik, depresyon ve diğer çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Akut ve kronik uykusuzluk – başlıca 2 tür uykusuzluk vardır. Kısaca ikisi hakkında konuşalım.

Akut vs. Kronik Uykusuzluk:

Uykusuzluk kısa vadeli olduğunda, yani, yaklaşık 1 gün veya birkaç hafta sürer, akut uykusuzluk olarak adlandırılabilir. Genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Stres, duygusal veya fiziksel rahatsızlık sonucu oluşabilir. uykuya müdahale eden ışık veya gürültü gibi bazı ilaçlar veya çevresel faktörler.

Kronik uykusuzluk, kişi haftada en az 3 gece, bir ay veya daha uzun süre uyumakta zorluk çekiyorsadır. Kronik stres, depresyon, anksiyete veya diğer herhangi bir klinik rahatsızlıktan dolayı oluşabilir. Bu uykusuzluk türü genellikle tedavisi.

Şimdi uykusuzluğun ne olduğunu bildiğimize göre, onu iyileştirmek için en iyi 15 iç hukuk yoluna bir göz atalım.

Doğal Ev Çareleri:

1. Sıcak Süt

Süt, bireyler arasında uykuyu teşvik etmeye yardımcı olan, uykuya neden olan bir protein olan Tryptophan’ı içerir. Bir bardak sütü 1 çay kaşığı bal ile karıştırın. Uyumadan önce bu içecek. Bu uyku bozukluğundan kurtulmak için doğal bir sakinleştirici olarak çalışır.

2. Lor

Uykusuzluk için peyniri tüketmenin en iyi yolu, şekeri karıştırmadan tüketmektir. Şekerin, durumu daha da kötüleştirebilecek kan basıncı seviyelerine müdahale ettiği bilinmektedir. İyi sonuçlar almak için yiyebilir veya kafanıza masaj yapabilirsiniz. Genellikle doktorlar tarafından 3 bardak lor tavsiye edilir.

3. Müzik Terapisi

Uyumadan 45 dakika önce en sevdiğiniz müziği dinleyin. Müzik rahatlatır, bu da daha iyi uyumana yardımcı olur. İnsanlar uyumadan önce klasik müzik dinlemeyi tercih ediyor. Onların daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu söylüyorlar. Klasik müzikten hoşlanmıyorsanız, bu tamamen iyi. İnsanların uykuya dalması için özel olarak tasarlanmış bir şarkı var. Marconi Union’un “şimdiye kadar yaratılmış en rahatlatıcı şarkı” olduğu iddia edilen “Ağırlıksız” şarkısı sizin için en çok önerilen müzik.

4. Safran

Uykusuz gecelerden kaçınmak için safranı bitkisel ek olarak kullanabilirsiniz. Safran, doğal uyumaya yardımcı olan hafif sakinleştirici özelliklere sahiptir. 2-3 iplikçikli safranı alın ve bir bardak ılık süt içine ekleyin. Bunu düzenli olarak iç.

5. Muz

Muz uykusuzluk tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Uyku düzenlerini düzenlediği bilinen amino asit Tryptophan’ı içerir. Yatmadan önce bir muz yiyin. Düzenli olarak tekrarlayın.

6. Çemen Suyu

Çemen otu suyu, doğal uykuya yardımcı olan ve bu yaygın uyku sorununu önleyen bir sakinleştirici görevi görür.

7. Lavanta Aromaterapi

Lavanta daha hızlı uykuya dalmanıza neden olan hafif bir yatıştırıcı gibi davranır. Odayı bir difüzör ile koklayabilir veya yastık kılıflarının içine lavanta yağı içeren pamuk topları koyabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise lavanta yağlarını veya losyonlarını düzenli olarak vücudunuza uygulamaktır.

8. Yeşil Çay

Yeşil çay uykusuzluğun tedavisi için en iyi ilaçlardan biridir. Anksiyete ve diğer uyku bozukluklarıyla mücadeleye yardımcı olan bir amino asit L-tetan içerir. Stres seviyelerini azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Yatmadan 5 saat önce yeşil çay alınız. Doğal bir uyku için düzenli olarak içiniz.

9. Sıcak Banyo

Uyumadan 2 saat önce sıcak bir duş alın. Sinirlerinizi rahatlatır ve biraz rahatlama sağlar. Ayrıca suya papatya, lavanta veya vanilya gibi birkaç uçucu yağ damlası ekleyebilirsiniz.

10. Akupunktur

İnce iğnelerin vücudunuzun belirli noktalarına yerleştirildiği akupunkturun, vücuda rahatlama sağlayan ve uyumanıza yardımcı olan sinirleri ve kasları uyardığı bilinmektedir. Bu tedavi için bir uygulayıcıdan yardım almak her zaman daha iyidir. Akupunktur sadece uykusuzluğu tedavi etmez, aynı zamanda migreni de tedavi eder.

11. Küçük hindistan cevizi

Hindistan cevizi tozunu bir bardak ılık sütle karıştırın. Yatmadan önce bunu iç. Küçük hindistan cevizi doğal bir uyku almanıza yardımcı olacak sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

12. Anason

Anason, uykusuzluk da dahil olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde uzun bir geçmişe sahiptir. Sırasıyla iyi uykuyu teşvik eden sinir sistemini rahatlattığı bilinmektedir.

375 ml suya 1 tatlı kaşığı anason ekleyin. İyice karıştırın ve yaklaşık 15-20 dakika ısıtın. Sonra karışımı süzün ve üzerine biraz süt ve bal ekleyin. Yatmadan önce günlük iç.

13. Papatya Çayı

Papatya sedasyonu teşvik eden, uykuyu teşvik eden ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olan bileşik apigenin içerir.

Bir tencereye biraz su kaynatın ve 1 çay kaşığı papatya otu ekleyin. Kapak ve 15-20 dakika boyunca dik. Sonra süzün ve çayı için. Daha iyi bir tat için bir tutam tarçın ve bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

14. elma sirkesi

Elma sirkesinin kilo vermenize, kepeklenmenize ya da boğaz ağrısını hafifletmenize yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ama şimdi bilmen gereken bir şey var. ACV uykusuzluğu iyileştirebilir ve aynı zamanda doğal bir uyku da sağlayabilir.

Yapmanız gereken tek şey bir bardak ılık su içinde 2 çay kaşığı organik ACV ve bal karıştırın. Uyumadan önce bu karışımı iç. Kalıcı kür için, işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

15. Sandal Ağacı

Sandal ağacının çok çeşitli sağlık yararları vardır. Migren, baş ağrısı hafifletebilir ve aynı zamanda uyku kalitesini artırabilir.

Uyumadan önce alnınıza kalın bir sandal ağacı macunu sürün. Işığı kapatın ve gözlerinizi kapatın. Derin bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.