Ürik Asit Nasıl Yükseltilir, Hangi Doktora Gidilir?

Ürik asit, pürin kimyasalının parçalanmasıyla ortaya çıkan, kanda bulunan maddelerdendir. Pürinler hem vücut tarafından üretilir, hem de pürin içeren gıdaların tüketilmesiyle elde edilir. Kandaki ürik asitin normal değerleri kadınlar için 2.4-6.0 miligram, erkekler için 3.4-7.0 miligramdır. Ürik asit seviyeleri, yapılacak kan testi ile tespit edilir. Kanda normal değerlerin altında ürik asit bulunması, ürik asit düşüklüğü olarak adlandırılır. Bu durumun tıbbi adı Hipourisemi’dır.

Ürik asit normal değeri nedir?

Erkekler için normal aralık 3.4-7.0 miligram / desilitre (mg / dL) ‘dir.

Kadınlar için normal aralık 2.4 – 6.0 mg / dL’dir.

Çocuklar için normal aralık 2.0 – 5.5 mg / dL’dir.

Değer aralıklarında laboratuvardan laboratuvara küçük farklılıklar olabilir. Üst sınırı, erkeklerde 7-8 mg/dl, kadınlarda ise 6 mg/dl’dir. Bu oranın üstü,ürik asit fazlalığı olarak adlandırılır.

Ürik asit düşüklüğü sebepleri

 1. Vücutta mineral eksikliği
 2. D vitamini ve B12 eksikliği
 3. Böbrek iltihabı
 4. Genetik
 5. MS hastalığı
 6. Purin açısından düşük gıdaların tüketimi
 7. Alkol kullanımı
 8. Wilson hastalığı (Bakır mineralinin hayati organlarda aşırı miktarda birikmesi)
 9. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 10. Bazı kanser türleri
 11. Karaciğer hastalığı
 12. Yetersiz protein alımı
 13. Yüksek miktarda aspirin alımı (1500 mg.dan fazla)
 14. Fanconi Sendromu
 15. Hamilelik
 16. Hipertiroidi
 17. MS Hastalığı
 18. Uygunsuz Antidiüretik Hormon Salınımı Sendromu
 19. Omurilik Tümörü
 20. Parkinson hastalığı
 21. Şeker hastalığı
 22. Miyelom (Bir çeşit kemik iliği kanseri)

Ürik asit düşüklüğü belirtileri

Ürik asit seviyesinin düşük olması nedeniyle karşılaşabileceğiniz belirtilerin türü, bu durumun nedenine bağlı olarak değişebilir. Genellikle ürik asit düşüklüğü belirgin belirtilere neden olmaz. Fanconi sendromu nedeniyle ürik asit seviyeniz düşükse, kemik ağrısı yaşayabilir veya kendinizi aşırı halsiz hissedebilirsiniz. Aşırı idrara çıkıp vücudun susuz kalması da, bu sendromun diğer belirtisidir.

Wilson hastalığından dolayı ürik asit seviyeniz düşükse vücutta ağır, iştahsızlık, depresyon, halsizlik, eklemlerde şişme, titreme, yürümekte, konuşmakta ve yutkunmakta zorlanma gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Ürik asit düşüklüğü nasıl yükseltilir?

Doktora başvurun

Ürik asit düşüklüğünden muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Doktor size çeşitli testler uygulayacak ve ürik asit düşüklüğünün nedenini tespit edip gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir. Ürik asit seviyesi alt sınırın çok az altındaysa endişeye gerek yoktur. Çok düşükse o zaman doktor çeşitli tedaviler uygulayacaktır.

Pürin içeren gıdalar tüketin

Ürik asitler pürin kimyasalının parçalanması sonucu ortaya çıktığından, doktorunuz ürik asit seviyenizi yükseltmek, normale döndürmek için pürin içeren gıdaları yemenizi tavsiye edebilir. Balık, yumurta, kırmızı et, kümes hayvanları, pürin açısından zengin besinlerdir.

Aspirin kullanın

Asetilsalisilik asit olarak da adlandırılan aspirin, kandaki ürik asit seviyelerini değiştirebilen anti-inflamatuar ve analjezik bir ilaçtır. Uzmanlar, az miktarda aspirin alımına devam etmenin, ürik asit seviyesini artırabildiğini bildiriyor. Doktorunuza danışıp her gün düşük dozda aspirin alımına başlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz