Ürik Asit Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

Ürik Asit Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

Kanda ürik asit düşüklüğü; hastanın protein bakımından az bir diyetle beslendiği anlamına gelebilir, altta yatan başka bir hastalığa da işaret edebilir.

Ürik Asit Nedir?

Ürik asit, pürin adı verilen maddenin sindirimi sonucunda ortaya çıkar. Pürinin bol bulunduğu besinler, protein bakımından zengin kırmızı et, karaciğer ve baklagiller gibi yiyeceklerdir. Bu besinlerin tüketilmesi sonrası oluşan ürik asit kanda çözülerek önce böbreğe aktarılır, sonra da idrar yoluyla dışarı atılır.

Ürik asit değerleri şu aralıklarda olmalıdır:

  • Erkeklerde 3,4-7,0 mg/dl (miligram/desilitre)
  • Kadınlarda 2,4-6,0 mg/dl
  • Çocuklarda 2,0-5,5 mg/dl

Ürik asit düşüklüğü genelde bir sorun teşkil etmese de, altta yatan nedeni bulmak gerekir.

Ürik Asit Düşüklüğü Nedenleri

Protein Bakımından Az Bir Diyet
Pürin ve proteinin bol bulunduğu besinler aynıdır: Kırmızı et, karaciğer, baklagiller vs. Yeterince pürin tüketilmediğinde ürik asit üretimi azalır. Ürik asit düşüklüğü özellikle vejeteryanlar arasında sık görülür.

İlaçların Yan Etkileri
Özellikle ürikozürik sınıfına dahil ilaçlar ürik asit seviyesini düşürebilir. Kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa, yan etkilerini kontrol ederek, idrarla ürik asit atımını artırıp, artırmadığına bakmalısınız.


Wilson Hastalığı
Bakırın hayati organlarda normalin üstünde birikmesine neden olan Wilson hastalığı ürik asit düşüklüğüne neden olabilir.

Diğer Nedenler

  • Fanconi Sendromu
  • Hipertiroidi
  • MS Hastalığı
  • Uygunsuz Antidiüretik Hormon Salınımı Sendromu
  • Omurilik Tümörü
  • Nefrit (Böbrek İltihabı)
  • Genetik özellikler

Ürik Asit Düşüklüğü Belirtileri

Ürik asit düşüklüğü belirtileri altta yatan hastalığın belirtilerini gösterir. Bunun dışında ürik asit düşüklüğü kendini belli etmez. Örneğin, Wilson hastalığı nedeni ile ürik asit eksikliği varsa vücut ağrıları, iştahsızlık, depresyon, bitkinlik gibi belirtiler hissedersiniz. Eğer fanconi sendromu nedeni ile oluştuysa kemik ağrısı ve hâlsizlikle karşılaşabilirsiniz.

Ürik Asit Düşüklüğü Tedavisi

Ürik asit seviyesi alt sınırın çok az altındaysa endişeye gerek yoktur. Daha düşük ise doktorunuz altta yatan sebebi teşhis etmek için ek testler yapacaktır. Sonra da çıkan sonuca göre bir tedavi uygulayacaktır.

Örneğin, protein bakımından fakir besinler tüketmek nedeniyle ürik asit düşüklüğü oluştuysa, doktorunuz protein alımına dikkat etmenizi isteyecektir. Diğer hastalıklarda farklı tedavi yöntemleri gerekecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz